Mówiąc po górniczemu: bogaty „urobek”! Jest się czym cieszyć, bo krew, szczególnie w okresie wakacyjnym, to lek po równo bezcenny i deficytowy. 11 lipca br. mieszkańcy powiatu wielickiego po raz kolejny nie zawiedli – tłumnie i chętnie wzięli udział w kolejnej edycji akcji „Podaruj krew, podaruj życie”. Krew oddawali w nadszybiu szybu Regis - poinformowała Anna Włodarska z Kopalni Soli „Wieliczka” SA.
Personel z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie od samego rana miał ręce pełne pracy. W sumie krew oddało 121 osób. Zgromadzono 49,5 l bezcennego leku.
- Pierwszą zbiórkę krwi zorganizowaliśmy w lipcu 2016 r.. Inspiracją były Światowe Dni Młodzieży. Chcieliśmy uczcić wydarzenie, pomagając i zachęcając do pomocy – wyjaśnia genezę przedsięwzięcia Adam Gawlik, Przewodniczący MK NSZZ „Solidarność” przy Kopalni Soli „Wieliczka”. – Zainteresowanie akcją „Podaruj krew, podaruj życie” przerosło nasze najśmielsze oczekiwania. Krwiodawcy pytali, kiedy kolejna? Zaprosiliśmy ich w grudniu, tym razem pod ziemię, do komory Jana Haluszki. Znów wysoka frekwencja! Krew przyszli oddawać górnicy, wieliczanie, służby mundurowe, turyści. Od tamtej pory akcję honorowego krwiodawstwa organizujemy dwa razy w roku – w lipcu w okolicy Dnia św. Kingi oraz w grudniu z okazji Barbórki.
Akcja „Podaruj krew, podaruj życie” z jednej strony przynosi konkretny wymierny efekt: to za każdym razem kilkadziesiąt litrów życiodajnego leku, z drugiej zaś zachęca do uczestnictwa wszystkich tych, którzy chcieliby w ten sposób pomagać, ale z jakiejś przyczyny wahają się, czy nawet obawiają. Dotąd, podczas siedmiu akcji, prawie 400 litrów krwi od ponad 770 osób. W tym roku kopalniana zbiórka krwi po raz kolejny znalazła się w prestiżowym raporcie CSR „Dobre praktyki. Odpowiedzialny biznes w Polsce”.
- Ogromne zainteresowanie akcją krwiodawstwa bardzo cieszy. Jak najlepiej świadczy o uczestnikach, wśród których za każdym razem jest wielu wieliczan – podkreśla Damian Konieczny, prezes zarządu Kopalni Soli „Wieliczka” Trasa Turystyczna. – Szczególnie ujmujące jest ich podejście do oddawania krwi. Na pytanie, dlaczego to robią, odpowiadają zgodnie: bo tak trzeba! Cieszę się, że przychodzą dzielić się krwią właśnie do kopalni – latem do nadszybia Regisu, zimą zaś do komory Haluszki.
Tradycyjnie już podczas „kopalnianej” zbiórki każdy krwiodawca, prócz należnego mu posiłku regeneracyjnego, otrzymał bilet na zwiedzanie Trasy Turystycznej lub Górniczej. Dodatkowym upominkiem była książka pt. „UNESCO, Mina i górnicy”.
Pobieranie krwi nie boli, jest też całkowicie bezpieczne – jednorazowo można bowiem oddać jedynie 450 ml. Dla zdrowego dorosłego organizmu to ubytek praktycznie niezauważalny. Do pobrania używa się jednorazowego sprzętu, zaś ostatecznej kwalifikacji krwiodawców dokonuje na miejscu lekarz.
Trwają wakacje. Na drogach tłum jadących na letni wypoczynek – o wypadek nietrudno. Tegoroczna edycja „Podaruj krew, podaruj życie” jest częścią ogólnopolskiej zbiórki krwi dla poszkodowanych w wypadkach drogowych odbywającej się pod hasłem „200 lat Administracji Drogowej” (przedsięwzięcie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oraz Narodowego Centrum Krwi).
„Podaruj krew, podaruj życie” organizują: MK NSZZ „Solidarność” przy Kopalni Soli „Wieliczka”, Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie oraz Kopalnia Soli „Wieliczka”. Następna zbiórka krwi 19 grudnia w podziemiach zabytkowej kopalni.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.