Energetyka na konwencji Prawa i Sprawiedliwości w Katowicach

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

O przyszłości polskiej energetyki rozmawiano podczas pierwszego dnia konwencji Prawa i Sprawiedliwości i zjednoczonej prawicy, która wystartowała w piątek, 5 lipca w Katowicach

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

- W mieszaninie źródeł energii, które mamy w Polsce, zachowamy produkcję energii elektrycznej z węgla w perspektywie roku 2040 i – co można przypuszczać – także poza nim – stwierdził Piotr Naimski, sekretarz stanu w KPRM, pełnomocnik rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej podczas pierwszego dnia konwencji Prawa i Sprawiedliwości i Zjednoczonej Prawicy, która wystartowała w piątek, 5 lipca, w Katowicach.

W sesji pt. Polityka energetyczna – bezpieczeństwo energetyczne udział wzięli także: minister energii Krzysztof Tchórzewski, przewodniczący sejmowej Komisji do Spraw Energii i Skarbu Państwa Maciej Małecki, prezes PGNiG Piotr Woźniak, wiceprezes ds. rozwoju systemu i inwestycji Polskich Sieci Elektroenergetycznych Włodzimierz Mucha oraz prezes Orlenu Daniel Obajtek.

- Jeżelli popatrzymy na polską energetykę do 2040 roku, to jedna rzecz jest ewidentna – musimy zagwarantować stabilne dostawy, które pokryją rosnące zapotrzebowanie na energię. Bo mimo dużego postępu nie doprowadzimy do tego, o czym marzy wiele państw Unii Europejskiej, żeby zużycie energii w Polsce nie rosło – zauważył minister Tchórzewski.

Piotr Naimski zwrócił uwagę, że założenie, iż węgiel jest podstawą miksu energetycznego, powoduje pewne konsekwencje.

- Polska jest w Europie, w świecie i są nam narzucane reguły z zewnątrz. One powodują, że zachowując węgiel, musimy dochować pewnych standardów. Strategia energetyczna powinna być oparta na haśle: „Węgiel plus”. Mamy w Polsce węgiel i ten węgiel jest, i pozostanie jednym z filarów naszego bezpieczeństwa energetycznego. (…) Ten „plus” do węgla to będzie główne plus surowcowy. Musimy mieć gaz, ropę naftową, musimy mieć OZE, musimy mieć dostęp i zrealizowane instrumenty wykorzystujące energię nuklearną - zaznaczył.

Krzysztof Tchórzewski jako dużą szansę wskazał rozwój energetyki prosumenckiej.

- Rozwijamy energetykę odnawialną, obywatelską i wyprzedzamy w tej dziedzinie inne państwa. Mieliśmy 3 tys. prosumentow przed 4 laty, a dziś liczba ta przekroczyła już 60 tys. - podkreślił.

Konwencja programowa Prawa i Sprawiedliwości oraz Zjednoczonej Prawicy rozpoczęła się w Katowicach w piątek, 5 lipca po południu. Jej hasło przewodnie brzmi: "Myśląc Polska 2019". Konwencja potrwa do niedzieli, 7 lipca, a w jej ramach odbędzie się kilkadziesiąt paneli dyskusyjnych, w których będą uczestniczyli politycy partii rządzącej oraz eksperci. 

Debaty będą dotyczyć m.in. energetyki, przemysłu, transportu, polityki zagranicznej, gospodarki, służby zdrowia, podatków, finansów, systemu sprawiedliwości, społeczeństwa, polityki obronnej oraz kultury i mediów.

W ramach konwencji zaplanowane są wystąpienia premiera Mateusza Morawieckiego, b. premier Beaty Szydło, prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, a także prezesa Porozumienia Jarosława Gowina i prezesa Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobry.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Górnictwo 2.0. Dawne kopalnie będą ogrzewać całe miasta przez kolejne 200 lat?

Co po węglu? To jedno z najczęściej zadawanych ostatnio pytań na Śląsku. Odpowiedzi na nie padło już wiele. Jedna z nich wynika z projektu GeoSolar. Opiera się on na idei wykorzystania energii geotermalnej wód kopalnianych i energii słonecznej. Jego założenia przedstawili w ub. tygodniu naukowcy z Głównego Instytutu Górnictwa.

Ponad 60 proc. młodych Polaków korzysta z AI podczas zakupów

Ze sztucznej inteligencji przy podejmowaniu decyzji o zakupach korzysta 65,5 proc. Polaków - wynika z badania UCE Research i Shopfully Poland. Eksperci wskazali, że AI jest wykorzystywana m.in. do porównywania produktów, szukania najlepszych cen czy inspiracji.

Prezes ARP: Polskie parki przemysłowe mogą być łącznikiem między Europą Zachodnią a Ukrainą

Ukraiński biznes potrzebuje miejsc bezpiecznych oraz stwarzających warunki do rozwoju i uczestniczenia w jednolitym europejskim rynku - ocenił w piątek w rozmowie z PAP prezes ARP Daniel Ryczek. Jego zdaniem m.in. polskie parki przemysłowe mogą być łącznikiem między Europą Zachodnią a Ukrainą.

Ile zapłacisz za paliwo podczas weekendu? Maksymalne ceny od soboty do poniedziałku

Od soboty do poniedziałku włącznie litr benzyny 95 kosztuje nie więcej niż 6,02 zł, benzyny 98 - 6,70 zł, a diesla - 6,17 zł. Oznacza to wzrost ceny maksymalnej wszystkich rodzajów paliw w porównaniu z piątkiem.