Górnik, który ucierpiał w katastrofie 20 grudnia 2018 r. w czeskiej kopalni w Stonawie, przed świętami wyszedł ze szpitala

1545354671 poplinowe fno cz

fot: Szpital Uniwersytecki Ostrawa fno.cz

Poparzeni polscy górnicy są pod opieką lekarzy w Klinice Oparzeń i Chirurgii Rekonstrukcyjnej Szpitala Uniwersyteckiego w Ostrawie

fot: Szpital Uniwersytecki Ostrawa fno.cz

Polski górnik, który ucierpiał na skutek wybuchu metanu (20 grudnia 2018 r.) w kopalni ČSM w Stonawie, spędził tegoroczną Wielkanoc w domu – podało kierownictwo Szpitala Uniwersyteckiego w Ostrawie.

Górnik miał poparzone 65 proc. ciała. W większości były to oparzenia III stopnia. W trakcie leczenia w czeskim szpitalu przebywał dwa miesiące w śpiączce farmakologicznej. Przeszedł sześć oparci i kilka zabiegów chirurgicznych.

- Mimo kilku infekcji wychodzi ze szpitala o własnych siłach. Ale to nie koniec leczenia. Cały czas kontynuuje rehabilitację. Będziemy obserwować stan blizn i w razie konieczności przeprowadzimy kolejne zabiegi. Na razie żaden zabieg ani operacje nie będą potrzebne - powiedziała Zdenka Němečková Crkvenjaš, ordynatorka Kliniki Medycyny Oparzeń i Chirurgii Plastycznej Szpitala Uniwersyteckiego w Ostrawie.

Jak dodała – górnik dobrze znosi trudy rehabilitacji i jest zupełnie samodzielny.

 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Czy górnicze miejscowości mają przyszłość? Wypełnij ankietę

Badania ankietowe powinny dać odpowiedź na pytanie o perspektywy, jakie mają osoby żyjące w górniczych społecznościach.

Nie oddawajmy tego, co mamy pod ziemią

Woda nie jest tylko produktem – jest częścią środowiska, zdrowia i bezpieczeństwa Śląska.

1768296911 fiat stellantis

Z Tychów w ciągu 50 lat wyjechało już 500 tys. Alf Junior, Fiatów 600 i Jeepów Avenger

Z fabryki Stellantis w Tychach, gdzie niegdyś przez lata powstawały m.in. Fiaty 126p, druga generacja Pandy czy liczne 500-tki, wyjechało już 500 tys. obecnie produkowanych tam samochodów segmentu B-SUV: Alfa Romeo Junior, Fiat 600 i Jeep Avenger - wynika z informacji koncernu.

Kopalnia Wujek będzie centrum kosmicznym? Dziś ważna decyzja dla Katowic i Śląska

Dziś ma zapaść decyzja o tym, gdzie powstanie ośrodek Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Czy Katowice mają szansę z Krakowem i Warszawą?