Wyniki Turnieju Wiedzy Górniczej rozegranego w ramach Szkoły Eksploatacji Podziemnej w Krakowie

fot: Kajetan Berezowski

Laureaci Turnieju Wiedzy Górniczej 2019. Od lewej : Tomasz Draga (Politechnika Śląska), Łukasz Dubel i Adam Jankowski, reprezentanci AGH

fot: Kajetan Berezowski

+5 Zobacz galerię

Galeria
(8 zdjęć)

Emocji jak zwykle nie brakowało, ale wiedzy wystarczyło, żeby godnie reprezentować swoje uczelnie. Łukasz Dubel (1) i Adam Jankowski (2) Akademia Górniczo-Hutnicza i Tomasz Draga (3) Politechnika Śląska, stanęli na podium tegorocznego Turnieju Wiedzy Górniczej rozegranego 26 lutego br. w ramach XXVIII edycji Szkoły Eksploatacji Podziemnej w Krakowie.

Zwycięzcy błysnęli szeroką wiedzą o górnictwie. Potrafili trafnie odpowiedzieć na pytania zarówno z zakresu eksploatacji węgla, jak i rud miedzi.

- Przygotowywaliśmy się do turnieju w zasadzie od pierwszego roku studiów, a więc przez prawie pięć lat. Nie obawialiśmy się wbrew pozorom pytań z dziedziny technologii, ale prawa geologicznego i górniczego. Ulegało częstym zmianom i można było wpaść w jakąś pułapkę. Na szczęście to już za nami – odetchnął po wyjściu z egzaminu Łukasz Dubel.

Uczestnikom rywalizacji towarzyszył niemały stres. Jak tłumaczyli, nie da się go uniknąć, mając świadomość, że nie reprezentuje się tylko samych siebie, ale przede wszystkim macierzystą uczelnię. Każdy studencki sukces buduje jej prestiż, pokazuje ją w dobrym świetle.

- Tłumaczyłem moim studentom, aby trzymali nerwy na wodzy, ale łatwo się mówi, zwłaszcza, gdy stawka turnieju jest spora – tłumaczył dr inż. Jan Kania, który wraz z dr inż. Anetą Grodzicką przygotował drużynę Politechniki Śląskiej.

Czterdzieści minut musiało wystarczyć studentom, żeby wypełnić test jednorazowego wyboru liczący 40 pytań.

- Trzeba było pogłówkować nad każdym pytaniem. Były złożone, wymagały solidnej wiedzy – przyznał Grzegorz Spiszak z Politechniki Śląskiej, uczestnik finału.

Ostatecznie jednak nie zdołał przebić się do zwycięskiej trójki.

Do końca wierzyła w sukces Natalia Bugajska z Politechniki Wrocławskiej, która prócz górnictwa i geologii studiuje także geodezję.

-Węgiel kamienny mocno zdominował test. Zagadnień związanych z eksploatacją miedzi było zdecydowanie mniej, a my przecież się w tym specjalizujemy – przekonywała.

Jedyna przedstawicielka płci pięknej na tegorocznym Turnieju Wiedzy Górniczej również musiała zadowolić się miejscem poza podium.

Podobnie jak w ubiegłym roku o kolejności zajmowanych lokat decydowały pojedyncze punkty.

- Na przestrzeni ostatnich lat poziom turnieju wyraźnie rósł. Tak trudnych pytań jak te, które pojawiły się w tym roku, jeszcze nie było. Jestem pełen podziwu dla studentów. Z pełną kompetencją podeszli do rywalizacji. Widać, że wykonali mrówczą robotę nad książkami – przyznał juror dr Jacek Korski.

Pod wrażeniem wysokiego poziomu zwycięzców był też dr inż. Cezary Bachowski z KGHM Polska Miedź, drugi członek jury.

- Dwójka z AGH była bezkonkurencyjna. Podwójny sukces tej uczelni. Brawo! - skomentował.

Laureaci turnieju planują w najbliższym czasie złożyć egzamin magisterski, a po nim zabiorą się za poszukiwanie pracy. Łukasz Dubel, chciałby pracować w KGHM Polska Miedź, marzeniem Adama Jankowskiego i Tomasza Dragi jest kariera w Jastrzębskiej Spółce Węglowej.

- Prawda o górnictwie jest taka, że to absolwent poszukuje dobrej pracy, a nie odwrotnie. Konkurencja jest wbrew pozorom spora – podsumował Tomasz Draga.

Patronami medialnymi Turnieju Wiedzy Górniczej były redakcje Trybuny Górniczej i portalu netTG.pl.

W galerii: Turniej Wiedzy Górniczej 2019 (zdjęcia: Kajetan Berezowski - netTG.pl).

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.