Turyści przegrali z wodą. Trasa w kopalni magnezytu Wiry będzie niebawem zamknięta, a ruszy produkcja

fot: Tomasz Rzeczycki

Ujęcie wody znajduje się na czwartym poziomie kopalni

fot: Tomasz Rzeczycki

W kopalni magnezytu Wiry w Wirkach koło Dzierżoniowa uruchomiona zostanie rozlewnia wody mineralnej. Woda do butelkowania pobierana będzie z czwartego poziomu wyrobisk, z głębokości około 82 metrów. W styczniu przywiezione zostały urządzenia, teraz trwa montaż i adaptacja pomieszczeń powierzchniowych.

Kopalnia Wiry leży u podnóża Masywu Ślęży, na północ od Szczytnej (461 m n.p.m.). Złoże magnezytu odkryto tu w połowie XX w. i eksploatowano do 1997 r. Potem w latach 2007-2013 w kopalni funkcjonowała wytwórnia wody mineralnej. Kilka lat po jej zamknięciu kolejnym pomysłem gospodarzy było udostępnienie podziemi zwiedzającym. Teraz jednak ze względu na wznowienie działalności przemysłowej zostanie ono zakończone.

- W czwartek 28 lutego będzie ostatnie wejście dla turystów - powiedział Daniel Miazga z Kopalni Wiry.

- Teoretycznie nie kolidowałoby jednocześnie funkcjonowanie rozlewni i trasy turystycznej, jednak wymagałoby dodatkowych zmian i nakładów. Mając na uwadze koszty funkcjonowania całej kopalni, stróżowania, dozoru i odwadniania, obliczyliśmy na początku, że musielibyśmy mieć średnio dziesięć tysięcy turystów miesięcznie. A w całym okresie funkcjonowania trasy było ich gdzieś tak ponad dwa i pół tysiąca. We wrześniu po sezonie letnim podjęliśmy już decyzję o zamknięciu działalności turystycznej. Dlatego uruchamiamy rozlewnię wody mineralnej. Maszyny już mamy na placu - dodał.

Zmiana profilu działania zakładu górniczego spowoduje także koniec funkcjonowania pola namiotowego przy kopalni. Natomiast nie będzie oznaczać absolutnego braku możliwości zejścia do podziemi dla osób spoza kopalni.

Przewiduje się, że w Kopalni Wiry będą mogły być prowadzone zajęcia dydaktyczne dla studentów Uniwersytetu Wrocławskiego. Być może w podobnym zakresie podjęta zostanie współpraca z Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie, jednak na razie jest to melodia przyszłości. Studenci kierunków branżowych z AGH i z Uniwersytetu Wrocławskiego już w poprzednich latach gościli w kopalni magnezytu.

Podziemna trasa turystyczna w Kopalni Wiry zaczęła działać 21 czerwca 2017 r. Turyści schodzili upadową i przemierzali częściowo oświetlone wyrobiska na kilku poziomach. Bilet wstępu kosztował 25 zł. W ostatnich miesiącach kopalnia udostępniana była przeważnie tylko w soboty i niedziele. W końcu 13 stycznia kopalnia poinformowała oficjalnie o planowanym na koniec lutego zakończeniu działalności turystycznej. Butelkowanie wody mineralnej może się rozpocząć latem.

Obecnie nie wiadomo, czy w przyszłości zostanie wznowione wydobycie magnezytu. Złoże Wiry uznane jest za bilansowe, a magnezyt od pewnego czasu ma status surowca strategicznego dla gospodarki. Na świecie stosowany jest do produkcji magnezu metalicznego, który odznacza się lepszą kowalnością i przewodnością cieplną, niż glin. Żeby jednak można było wznowić eksploatację, potrzebna byłaby koncesja i dokumentacja złoża. W polskich warunkach czas oczekiwania na ich uzyskanie może wynosić nawet cztery lata.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Dawid Stafarczyk – górnik z ruchu Rydułtowy, który goni marzenia w triathlonie

W ruchu Rydułtowy kopalni ROW wszyscy dobrze go znają. Dawid Stafarczyk, elektryk w oddziale MEUD, to wielki miłośnik triathlonu. Ma na swoim koncie sporo sukcesów. Ostatnio zaprezentował się na mistrzostwach Europy w tej dyscyplinie.

Górnicza spółka chwali się wynikami. Jest naprawdę dobrze

Sprzedaż miedzi przez grupę KGHM wyniosła w maju 2026 r. 62,1 tys. ton i była wyższa o 2 proc. rdr. Ale hitem jest srebro. Jego sprzedaż wyniosła 164 tony i była wyższa o 52 tony (+46 proc.) od sprzedaży zrealizowanej w maju 2025 roku. 

Górnik na tacierzyńskim? Panowie coraz częściej korzystają z tego urlopu

Czy model rodzicielstwa w Polsce się zmienia? Powoli – tak, co wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ojcowie coraz chętniej angażują się w opiekę nad dziećmi na urlopie rodzicielskim. Nie brakuje wśród nich także górników. Statystyki ZUS pokazują, że od czasu wydłużenia urlopu rodzicielskiego liczba ojców, którzy decydują się skorzystać z tego uprawnienia, cały czas rośnie. 

„Ogród wiedzy” w Brzeźcach. Ekopracownia ze wsparciem WFOŚiGW w Katowicach

W Szkole Podstawowej w Brzeźcach (gmina Pszczyna) otwarto „Ogród wiedzy” – ekopracownię, która powstała dzięki wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.