Można już zwiedzać strażnicę ogniową kopalni Saturn

Zabytkowy budynek straży ogniowej znajduje się przy ul. Dehnelów. Miasto przejęło go kilka lat temu. Koszt prac oszacowano na ponad 4 mln zł.

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

Wyremontowany obiekt będzie zarządzany przez Muzeum Saturn

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

Zabytkowy budynek straży ogniowej znajduje się przy ul. Dehnelów. Miasto przejęło go kilka lat temu. Koszt prac oszacowano na ponad 4 mln zł.

Otwarcie strażnicy połączone było z piknikiem strażackim. Wydarzenie rozpoczęło się przejazdem zabytkowych pojazdów strażackich, które przebyły trasę od OSP Czeladź ulicą Katowicką i Dehnelów do Cechowni.

Kulminacyjnym momentem było oficjalne otwarcie strażnicy ogniowej oraz odsłonięcie zabytkowego wozu strażackiego – Forda z 1917 r. Wyremontowany obiekt będzie zarządzany przez Muzeum Saturn. Po części oficjalnej można było zwiedzać obiekt. Uroczystość zgromadziła wielu mieszkańców oraz przedstawicieli władz samorządowych i licznych instytucji.

Inwestycja ta stanowi kolejny etap rewitalizacji terenów dawnej KWK Saturn, na której działa dziś GSW Elektrownia, w 2019 r. oddano do użytku zmodernizowany budynek warsztatów elektrycznych, a w grudniu 2025 r. w odnowionym budynku Cechowni uruchomiono wystawę o dziedzictwie górnictwa węglowego w Zagłębiu.

Z kolei w dawnych warsztatach mechanicznych kopalni Saturn w Czeladzi trwa budowa nowoczesnego basenu o długości 25 metrów. To kolejny projekt, który ma na celu przywrócenie blasku budynkom zlikwidowanej kopalni i rewitalizację całego przemysłowego obszaru. Koszt inwestycji to nieco ponad 23 mln zł, a 85 proc. środków pochodzi z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

I mamy Maję w finale turnieju Roland Garros!

Maja Chwalińska, tenisistka z Dąbrowy Górniczej, zawodniczka klubu BKT Advantage Bielsko-Biała, wystąpi w finale jednego z najważniejszych turniejów tenisowych. W półfinale Roland Garros pokonała rosyjską zawodniczkę Dianę Sznajder. A w finale czeka na nią również Rosjanka - Mirra Andriejewa. Maja powiedziała, że w sobotę, podczas finału, też da z siebie wszystko.

Kopalnie na zdjęciach na... lotnisku w Pyrzowicach. Polecamy świetną wystawę!

Do końca sierpnia na lotnisku KTW Pyrzowice można oglądać wystawę fotografii „Między mrokiem a światłem” autorstwa Adama Rosteckiego z Mobilnego Centrum Digitalizacji Instytutu Korfantego w Katowicach. Autor fotografuje kopalnie, opustoszałe hale, zapomniane zakłady, jego zdjęcia robią wrażenie.

Boże Ciało. Tradycyjnie procesje przejdą ulicami miast naszego regionu

4 czerwca wierni przeżywają Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Procesje przejdą ulicami miast i miasteczek, w Katowicach-Śródmieściu centralna procesja jest przygotowywana przez cztery parafie. Na Śląsku najbardziej znana jest ta w świętochłowickich Lipinach, gdzie wierni ubierają się w tradycyjne śląskie stroje.

Będzie wieża widokowa na Szlaku Węgla i Stali

W ramach programu Industrial Space na Szlaku Węgla i Stali pojawią się nowe obiekty. Jeden z nich zaplanowano w Jastrzębiu-Zdroju, w okolicach Zielonego Mostu. Stanie wieża widokowa w formie kopalnianego skipu.