NAT: slalom gigant górników o II Puchar Ministra Energii w Cieńkowie

fot: Maciej Dorosiński

W tym roku górnicy-narciarze zmierzą się w slalomie gigancie w Cieńkowie w sobotę 3 marca

fot: Maciej Dorosiński

Zawody narciarskie branży górniczej w slalomie gigancie rozegrane zostaną w sobotę 3 marca 2018 r. w Stacji Narciarskiej Cieńków. Zjazdowcy rywalizować będą o II Puchar Ministra Energii - poinformowali portal nettg.pl organizatorzy tegorocznych zawodów z Nadwiślańskiej Agencji Turystycznej.

Tradycyjnie zmaganiom w Cieńkowie przyświeca cel postaci spopularyzowania narciarstwa zjazdowego wśród braci górniczej z regionu Śląska. To ulubiona forma aktywnego wypoczynku górników w zimie. Ambicją organizatorów jest wprowadzenie Zawodów Narciarskich w Slalomie Gigancie o Puchar Ministra Energii na stałe do kalendarza zimowych imprez.

Pracownicy, dzieci i rodziny i emeryci górniczy
Zgodnie z regulaminem imprezy w zawodach mogą wziąć udział aktualni pracownicy kopalń, zakładów i spółek powiązanych kapitałowo z branżą górniczą w Górnośląskim Zagłębiu Węglowym. Oprócz pracujących górników mile widziani są także emeryci kopalń i firm branży oraz ich rodziny (małżonkowie i uczące się dzieci przed ukończeniem 19 lat), jednak nie będą oni wliczani do punktacji drużynowej zawodów. Dzieci pracowników muszą potwierdzić swój wiek i status ucznia lub studenta stosowną legitymacją szkolną bądź studencką.

Kto zdobędzie Puchar Ministra Energii na 2018 rok?
Zadecyduje o tym wynik 5 najszybszych zawodników z grup oznaczonych numerami od VII do X. Organizator zastrzega, że w drużynie wolno startować najwyżej dwóm pracownikom z tego samego zakładu.

Grupy wiekowe punktowane
A oto, jak przedstawia się podział na grupy wiekowe (przy punktacji drużynowej): grupa VII - kobiet bez względu na wiek, grupa VIII mężczyźni urodzeni w 1977 r. i starsi, grupa IX - mężczyźni urodzeni między 1978 a 1987 r., grupa X - mężczyźni w wieku do 30 lat (tzn. urodzeni w 1988 r. i młodsi). Uwaga! Każdy z zawodników tych grup musi na wezwanie sędziego zawodów pokazać swój swój dowód tożsamości, aby sprawdzić dane.

Grupy seniorów i rodzin
Przewidzano także start w grupach dla rodzin i seniorów (nie będą wliczane do punktacji). W tych kategoriach uczestnicy podzieleni zostaną na następujące grupy: I - dziewczęta do 12 lat (rocznik 2006 i młodsze), II - chłopcy do 12 lat (analogicznie), III - dziewczęta z roczników 1999-2005, IV - chłopcy (analogicznie), V - kobiety z rocznika 1998 i starsze, VI - emeryci bez względu na wiek.

Punktualnie na starcie!
Zawody rozpoczną się o godz. 9 rano półgodzinnym czasem na zgłaszanie się szefów drużyn w celu potwierdzenia udziału, odebrania numerów startowych i bloczków na wyciąg. Bezpośrednio potem zaplanowano odprawę kierowników drużyn w namiocie Biura Zawodów.

Zjazdy poprzedzi o godz. 10.15 wyścig sponsorski, po którym grupy I-VIII startować będą w odstępie co kwadrans (począwszy od godz. 10.25). Grupa IX wystartować powinna o godz. 12.25, a X o godz. 12.35.

Około 13.20 zaplanowano oficjalne ogłoszenie wyników i dekorację. Organizatorzy zastrzegają, że dokładne godziny startów mogą przesunąć się z tolerancją o ok. 15 min. Niestawienie się zawodnika w wyznaczonym czasie na starcie spowoduje dyskwalifikację.

Wpisowe w zawodach wynosi 100 zł za zgłoszonego zawodnika w grupach VII-X i 70 zł od osoby wśród rodzin i seniorów. W zamian gwarantowana jest m.in. opieka GOPR, akcesoria startowe, elektroniczny pomiar czasu, ciepły posiłek i gorąca herbata oraz komplet biletów na wyciągi na cztery wjazdy KL warte 27 zł.

Atrakcyjne nagrody
Dla zwycięzców przygotowano wiele nagród i trofeów. Za zajęcie I, II, III miejsca w każdej grupie wiekowej zwycięzcy dostaną prócz medali voucher na pobyt weekendowy dla dwóch osób w dowolnym obiekcie NAT, voucher na całodzienny karnet na SN Cieńków (sezon 2017/2018 lub 2018/2019) oraz nagrody rzeczowe.

Osobne nagrody przewidziano dla drużyn: najlepsza odbierze Puchar Ministra Energii, druga z rzędu Puchar Prezesa Holdingu KW, a trzecia - Puchar Prezesa Nadwiślańskiej Agencji Turystycznej.

Warto ścigać się skutecznie, bo dwoje najszybszych ze startujących mężczyzn i kobiet (w kategorii pracowników kopalń lub zakładów branży) nagrodzeni zostaną indywidualnie Pucharami Ministra Energii dla Zawodnika i Zawodniczki, a dodatkowo - tygodniowymi wczasami dla dwóch osób w dowolnym obiekcie NAT.

Dwie nagrody specjalne (własny puchar, całodzienny karnet i rzeczowe upominki) ufundował szef Stacji Narciarskiej Cieńków dla najmłodszego i najstarszego wiekiem zawodnika, który ukończy zawody.

Regulamin i formularze do pobrania
Poniżej zamieszczamy regulamin rywalizacji i wzór karty zgłoszenia (pobrać można je też ze strony internetowej NAT). Tam też zapoznać można się z dodatkowymi szczegółami imprezy. Zawodników trzeba zgłosić w Nadwiślańskiej Agencji Turystycznej w Tychach (u sekretarza zawodów: Magdaleny Szczurek, tel. 32 326 23 53) do 22 lutego 2018 r.

Patronat medialny nad zawodami narciarskimi branży górniczej w slalomie gigancie o II Puchar Ministra Energii sprawują "Trybuna Górnicza" i portal internetowy nettg.pl.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Kopalnie, dziedzictwo i technologie przyszłości na europejskim szlaku

Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, razem z Urzędem Marszałkowskim Województwa Śląskiego, były gospodarzami III Międzyregionalnych Spotkań Partnerów projektu Digi Content Interreg Europe. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele regionów i instytucji z różnych krajów Europy, którzy wspólnie analizowali rolę nowoczesnych technologii w ochronie, dokumentowaniu i udostępnianiu dziedzictwa kulturowego.

Wyjątkowa wystawa w Bieruniu. Odkryj fascynujące tajemnice KWK Piast

Na rynku w Bieruniu stanęła plenerowa wystawa „Bieruńsko gruba. Moje miejsce na ziemi”. Ekspozycja, którą można oglądać od 20 czerwca, przedstawia historię KWK Piast oraz losy lokalnej społeczności związanej z zakładem. Prezentowane są na niej materiały archiwalne oraz fotografie autorstwa Tomasza Liboski.

1755669760 powstaniaslaskie

Narodowy Dzień Powstań Śląskich - to górnicy walczyli o Polskę

Kiedy mówi się o Powstaniach Śląskich, zwykle pada kilka nazwisk dowódców i polityków. Ale siłą, która przeważyła szalę w latach 1919-1921, byli ci, którzy na co dzień zjeżdżali pod ziemię. Górnicy. Bez nich nie byłoby powstań, a Śląsk prawdopodobnie zostałby po niemieckiej stronie. Narodowy Dzień Powstań Śląskich został ustanowiony w 2022 roku, by uczcić pamięć uczestników trzech powstań śląskich z lat 1919–1921. To właśnie 20 czerwca 1922 roku, po zakończeniu sporów granicznych, Wojsko Polskie wkroczyło na te ziemie.

Górnicy i hutnicy na filmach sprzed 60 lat. Mamy je! Warto zobaczyć!

Jeśli ktoś ma ochotę zobaczyć film zmontowany z archiwalnych nagrań TVP 3, zachęcamy do oglądania! Ma ponad 7 minut, nosi tytuł „Twarze Przemysłu” i był pokazywany podczas tegorocznej Industriady w Muzeum Miejskim „Sztygarka” w Dąbrowie Górniczej.