Konkursy: złota Lampka po przejściach

fot: ARC

Pomysłodawcami konkursu wiedzy górniczej o Złotą Lampkę byli nauczyciele Powiatowego Zespołu Szkół w Bieruniu. To m.in. dzięki ich staraniom w 2011 r. uzyskał on status olimpiady przedmiotowej

fot: ARC

Górnicza olimpiada szkolna nie została zawieszona. 30 marca br. odbędzie się jej tegoroczny finał. Rolę gospodarza wziął na siebie Zespół Szkół Technicznych w Rybniku przy współpracy Wydziału Górnictwa i Geologii Politechniki Śląskiej.

Pomysłodawcami konkursu wiedzy górniczej o Złotą Lampkę byli nauczyciele Powiatowego Zespołu Szkół w Bieruniu. To m.in. dzięki ich staraniom w 2011 r. uzyskał on status olimpiady przedmiotowej. W praktyce oznacza to, że każdy finalista po zdaniu matury i pozytywnym zaliczeniu egzaminu zawodowego ma wolny wstęp na uczelnię prowadzącą kształcenie w kierunkach górniczych.

W ub.r. dyrekcja PZS w Bieruniu zrezygnowała z funkcji gospodarza. Był nawet plan, aby z racji kryzysu w branży górniczej zawiesić Złotą Lampkę na czas nieokreślony. Na szczęście tak się nie stało.

- Olimpiady nie wypadało zawiesić. Wciąż przecież kształcimy młodzież w specjalnościach górniczych i nikt nie mówi o jakimś nagłym odejściu od tej gałęzi przemysłu - argumentuje Grażyna Kohut, dyrektorka rybnickiego ZST.

Do regulaminu górniczej olimpiady przedmiotowej wprowadzono zmiany. Od tego roku każda szkoła prowadząca kształcenie w kierunkach górniczych ma prawo zgłosić do eliminacji dwóch uczniów. W finale startować będzie 12 zwycięzców.

- Zrezygnowaliśmy z zespołów. Każdy uczestnik finału sam zapracuje na swój sukces - zauważa Grażyna Kohut.

Najpierw finaliści rozwiążą test złożony z 30 pytań. Sześciu najlepszych zakwalifikuje się do ścisłego finału, w którym odpowiadać będą na trzy serie pytań.

- Wprowadziliśmy zasadę, że liczyć się ma nie tylko poprawnie rozwiązany test, ale też czas jego rozwiązywania. Uczestnicy otrzymają za to dodatkowe punkty, które mogą przydać się w ścisłym finale, jeśli dojdzie do remisu.

Do finału tegorocznej Złotej Lampki zakwalifikowali się: Jakub Gabryś z PZS w Bieruniu (najlepszy w eliminacjach), Daniel Maroszek i Dawid Siedlaczek z PCKZ w Wodzisławiu Śląskim, Jarosław Borgiel z Zespołu Szkół nr 6 w Jastrzębiu-Zdroju, Jacek Jedut i Maciej Ożóg z Zespołu Szkół w Ostrowie Lubelskim, Mateusz Sobik i Piotr Łukoszek z ZST w Rybniku, Łukasz Paszek i Adam Hajduga z ZSZ nr 3 w Katowicach, Mateusz Skulich z Technikum nr 6 w Jaworznie oraz Sebastian Wawrzyczek z ZSO w Pawłowicach.

- Finał, sądząc po wysokim poziomie eliminacji, z pewnością będzie emocjonujący – zapowiedział dr inż. Jan Kania z Wydziału Górnictwa i Geologii Uniwersytetu Śląskiego, przewodniczący jury, który przypomniał, że laureaci górniczej olimpiady zawsze byli najlepszymi studentami Wydziału.

Decydującą rozgrywkę zaplanowano na 30 marca br. Olimpiadzie patronują redakcje Trybuny Górniczej i portalu nettg.pl.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Podróże bez barier z Kolejami Śląskimi

To jeden z „najstarszych” kursów w rozkładzie Kolei Śląskich. Wyjeżdża na tory tylko raz w roku, ale... jest symbolem otwartości i wieloletniej pracy nad wygodą podróży.

Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci w województwie śląskim

To będzie pierwsze takie miejsce w województwie śląskim. Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci. Zanim jednak placówka zacznie pomagać najmłodszym pacjentom, potrzeba szesnastu milionów złotych na dokończenie budowy i wyposażenie obiektu. Fundacja apeluje o pomoc i uruchamia zbiórkę.

Prof. Mielczarski: Blackout? Upał nie jest taki straszny. Gorzej, jeśli do słońca dojdzie wiatr

We Francji 24 czerwca rano bez prądu było 68 tys. odbiorców. Wyłączenia, awarie, a nawet ewentualny blackout zapowiadały inne kraje zachodniej Europy, dotknięte ekstremalnymi upałami. Czy Polsce też grozi blackout w upalny weekend? O stabilność systemu elektroenergetycznego prof. Władysława Mielczarskiego z Politechniki Łódzkiej, pyta red. Aldona Minorczyk-Cichy.

Spadki cen na rynkach wskazują na brak konieczności przedłużania pakietu CPN

Spadki cen surowców na rynkach wskazują na to, że nie będzie konieczności przedłużania pakietu "Ceny Paliwa Niżej" po 30 czerwca - poinformował w środę minister energii Miłosz Motyka.