Inwestycje: ponad 13 mld euro na sieć transportową w UE

fot: Maciej Dorosiński

Nowy wiceminister będzie odpowiadał za kolej i lotnictwo

fot: Maciej Dorosiński

Blisko 13,1 mld euro trafi w najbliższych latach na rozbudowę sieci transportowej w UE. W poniedziałek (29 czerwca) Komisja Europejska ogłosiła pierwszą listę projektów, finansowanych z funduszu Łącząc Europę. Polska jest wśród największych beneficjentów programu.

Unijna komisarz ds. transportu Violeta Bulc poinformowała, że na liście znalazło się 276 projektów, które wybrano z około 700 zgłoszonych.

- To największy plan inwestycyjny UE w dziedzinie transportu. Projekty, które wybraliśmy będą służyć zarówno obywatelom, jak i firmom, dzięki poprawie infrastruktury i eliminacji wąskich gardeł transportowych - powiedziała Bulc.

Według niej wdrożenie planów transeuropejskich sieci transportowych TEN-T może wygenerować 10 mln miejsc pracy oraz zwiększyć wzrost PKB Unii o 1,8 proc. do 2030 roku.

Projekty, które wybrano, wpisują się w rozwój europejskich korytarzy transportowych. Unijne finansowanie otrzymają m.in. inwestycje związane z inicjatywą Rail Baltica, czyli linią kolejową, która ma połączyć Warszawę, Kowno, Rygę, Tallin i Helsinki.

Według ekspertów Komisji Europejskiej Polska będzie jednym z największych beneficjentów tego etapu realizacji programu Łącząc Europę. Priorytetem będą inwestycje kolejowe, na które trafić ma do około 1,5 mld unijnych środków. Finansowane będą m.in. prace na linii kolejowej E75, będącej częścią Rail Baltica (ok. 185,9 mln euro), a także na linii E59 na odcinkach między Wrocławiem a Poznaniem (ok. 284 mln euro) i Poznaniem a Szczecinem-Dąbie (ok. 437 mln euro) oraz na E20 między Warszawą a Poznaniem (ok. 461 mln euro).

Blisko 414 mln euro z unijnych środków trafić ma na budowę drogi ekspresowej S61 między Ostrowią Mazowiecką a przejściem granicznym w Budzisku; droga ta jest częścią korytarza Via Baltica. W ramach programu Łącząc Europę sfinansowane zostaną też projekty dotyczące transportu gazu skroplonego LNG. KE zaznacza, że nie będą to jednak rurociągi.

Unijne dofinansowanie projektów z programu Łącząc Europę to od 20 proc. do 80 proc. wartości inwestycji. Lista wybranych projektów musi jeszcze zostać zatwierdzona przez Parlament Europejski i kraje unijne, co ma nastąpić do 10 lipca. Jesienią rozpoczną się negocjacje umów z wnioskodawcami. Inwestycje mają być realizowane do 2020 r.

Bulc zapowiedziała, że jesienią KE ogłosi kolejne wezwanie do zgłaszania projektów w ramach programu Łącząc Europę, a do dyspozycji będzie kwota 7 mld euro.

Na cały program przewidziano w unijnym budżecie na lata 2014-2020 w sumie 24,05 mld euro.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Katowice i Ostrawę połączy szybka kolej? Czesi są zachwyceni GZM, chcą stworzyć megalopolis

Do powołania megalopolis pomiędzy województwem śląskim a krajem morawsko-śląskim jeszcze daleka droga, ale kiedyś trzeba ją rozpocząć. W środę, 24 czerwca, o tej idei rozmawialiśmy w Konsulacie Generalnym Rzeczpospolitej Polskiej w Ostrawie. Nasi czescy partnerzy z powołanego niedawno Instytutu Polityki Metropolitalnej chcą korzystać z naszych doświadczeń w procesie powołania związku metropolitalnego u siebie. 

Pracowali w kopalniach, teraz chorują. Wiemy jakie choroby dotykają górników najczęściej

Pylice są najczęściej stwierdzaną chorobą zawodową w przemyśle wydobywczym od wielu lat. W 2025 r. w porównaniu do 2024 r., zwiększył się udział procentowy stwierdzonych pylic płuc w stosunku do pozostałych chorób zawodowych. Pylice górników kopalń węgla, wywołane są wdychaniem pyłu mieszanego, składającego się głównie z krzemionki, węgla i glinokrzemianów – wskazują w swym raporcie rocznym eksperci z Wyższego Urzędu Górniczego.

Premier: Budowa energetyki w oparciu o OZE pozwala wypełniać zobowiązania wobec przyszłych pokoleń

- Polski wysiłek, aby budować energetykę w oparciu o odnawialne źródła energii pozwalają wypełniać zobowiązania wobec przyszłych pokoleń, a więc produkować czystą energię - powiedział w sobotę premier Donald Tusk na farmie fotowoltaicznej w Kleczewie.

Tragiczny wypadek w Hucie Miedzi Głogów II. Nie żyje 38-letni pracownik huty

Do tragicznego wypadku doszło w nocy z piątku na sobotę na terenie należącej do KGHM Huty Miedzi Głogów II. Zginął 38-letni pracownik huty.