Logowanie do konta użytkownika
Konto użytkownika
Imię i nazwisko/nick
E-mail
Hasło
Powtórz hasło
Newsletter
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTAC./NIEROTAC. STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
NAJNOWSZE GALERIE
Znikająca kopalnia
19 maja 2019
Wicepremier i wiceminister w Rudzie Śląskiej
18 maja 2019
Premier złożył kwiaty pod Pomnikiem Powstańców Śląskich
18 maja 2019
Leśnicy zapraszają na „Cietrzewisko” do Koszęcina
17 maja 2019
Flaga od Prezydenta RP powiewa nad Katowicami
17 maja 2019
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA370x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 900x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
16 listopada 2014 Polska Agencja Prasowa
Górnictwo: okupujący Kompanię Węglową żądają dymisji i odwołania
W niedzielę okupujący siedzibę Kompanii Węglowej wysunęli nowe żądania
fot: Jarosław Galusek/ARC

Górnicy okupujący od czwartku siedzibę Kompanii Węglowej w Katowicach zażądali w niedzielę (16 listopada) odwołania odpowiedzialnego za górnictwo wiceministra gospodarki Tomasza Tomczykiewicza. Domagają się też wymiany rady nadzorczej spółki.

- Brak reakcji ministra Tomczykiewicza na widoczne sygnały pogarszającej się sytuacji Kompanii Węglowej w naszej ocenie dyskredytuje go i pozbawia prawa bezpośredniego nadzoru nad sektorem górnictwa węgla kamiennego. Dlatego też oczekujemy jego dymisji - wyjaśnił szef górniczej Solidarności Jarosław Grzesik.

Żądanie odwołania Tomczykiewicza znalazło się w niedzielnym komunikacie Sztabu Protestacyjno-Strajkowego Kompanii Węglowej.

Związkowcy napisali w komunikacie również, że oczekują odwołania rady nadzorczej spółki. "Ciągłe aprobowanie przez Radę Nadzorczą nietrafionych działań Zarządu Kompanii Węglowej S.A. wskazuje na brak fachowości i pomysłów osób zasiadających w tym organie nadzoru" - uznali związkowcy.

Prócz tego sygnatariusze komunikatu ocenili m.in., że obecny zarząd KW nie jest w stanie zagwarantować poprawy kondycji spółki i jej dalszego funkcjonowania w przyszłości. "Ciągłe zmiany planów naprawczych świadczą o braku koncepcji na ratowanie największej spółki węglowej Europy" - napisali w niedzielę liderzy działających w KW związków.

Okupacja Kompanii Węglowej rozpoczęła się w czwartek po porannym spotkaniu zarządu ze związkowcami. Związkowcy ogłosili wówczas, że będą czekali na przyjazd przedstawiciela rządu Ewy Kopacz z jej pełnomocnictwami oraz z informacjami nt. planów dalszych działań odnośnie branży.

Przedstawiciele związków zapowiedzieli też wtedy, że planują pozostać w siedzibie spółki co najmniej do wtorku. Tego dnia ma się zebrać międzyresortowy zespół ds. górnictwa węgla kamiennego, powołany w maju przez premiera Donalda Tuska.

W nocy z czwartku na piątek okupujący przekazali wicewojewodzie śląskiemu Andrzejowi Pilotowi swój pierwszy list do premier Ewy Kopacz - akcentujący m.in. że "to ostatnia chwila, gdy tysiące miejsc pracy na Śląsku można jeszcze uratować". Jak podała w niedzielę śląsko-dąbrowska Solidarność, wicewojewoda zapowiedział, że we wtorek ma się odbyć spotkanie w sprawie przyszłości spółki.

W niedzielnym komunikacie związkowcy ze Sztabu Protestacyjno-Strajkowego KW uznali, że "dalsze przeciąganie rozpoczęcia rozmów w całości obciąża swoimi negatywnymi skutkami właściciela, czyli ministra gospodarki Janusza Piechocińskiego".

Według służb kryzysowych wojewody śląskiego w siedzibie KW w niedzielę rano przebywało ok. 85 osób. Dzień wcześniej Grzesik sygnalizował, że protest ma charakter rotacyjny, a jego uczestnicy zmieniają się co kilkanaście godzin. Dzięki temu m.in. wszyscy uczestnicy akcji mogą wziąć udział w niedzielnych wyborach samorządowych.

REKLAMA 900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Komentarze (19)
  • Gość 17 listopada 2014 16:53:17
    Profile Avatar

    Kiedy związki okupywały KW zarząd wybierał się na weekend gdzie się świetnie bawił i niczym nie przejmował, ciekawe za czyje pieniądze szooook

  • doc 17 listopada 2014 12:12:42
    Profile Avatar

    A jakiej to reakcji spodziewali się protestujący ze strony pana T. przecież to kompletny amator, powołany do objęcia wyłącznie stanowiska z ramienia aparatu politycznego - zgodnie z zasadą "mierny ale wierny". Podobnie z panem V-premierem z PSL, który ostatnio zajmuje się problemami krajowego pw.

  • Leszek 17 listopada 2014 11:32:35
    Profile Avatar

    Cena węgla jest teraz niższa niż kilka lat temu i są też tańsi producenci węgla na świecie ,to samo z ropą naftową ,miedzią itd. Tylko cena jest zmienna i niższa teraz głównie w wyniku działań przeciw Rosji i kryzysu oraz dlatego ,że są też nieco drożsi producenci gdyby ich nie było byłaby dużo wyższa?. Dlaczego Arabia Saudyjska nie kupuje wody w Polsce? mają droższą wodę niż ropę ,a my mamy wodę dużo tańszą? czy to jedyny najważniejszy powód żeby ją u siebie nie produkowali?

  • młody 17 listopada 2014 11:29:29
    Profile Avatar

    tą spółką muszą zarządzać ludzie którzy będą działać na korzyść jej rozwoju a nie coraz większego upadku.. trzeba zajrzeć do kieszeni zwykłych pracowników.. do swoich kieszeni zajrzyjcie złodzieje j.....e!!!

  • GÓRNIK 17 listopada 2014 08:04:19
    Profile Avatar

    Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.

  • P 17 listopada 2014 07:49:53
    Profile Avatar

    Największa firma górnicza w Europie powinna być zarządzana przez ludzi z wizją rozwoju, a nie upadku!!!

  • górnik 17 listopada 2014 07:30:57
    Profile Avatar

    Jasne mają racje odwołać ministra Tomczykiewicza i na jego miejsce powołać Jarosława Grzesika i wszystko będzie ok.

  • murcol 17 listopada 2014 01:14:55
    Profile Avatar

    Najważniejsze dla śląskich kopalń jest aby doszedł ktoś taki do władzy, kto wesprze wszystko co nasze POLSKIE !!!

  • Górnik 16 listopada 2014 21:37:01
    Profile Avatar

    Jedynym rozwiązaniem problemu jest połączenie z energetyką i wypchnięcie importowanego węgla proste jak drut

  • Sylwek 16 listopada 2014 20:47:59
    Profile Avatar

    Ja bym zaczoł od zniesienia podatku od wyrobisk bo tylko w Polsce sie dzieje tak ze za to odprowadzany jest podatek a to sa spore koszty...Panie Eryku moze Pan słuchał nie uwaznie...wypowiedzi piechocinskiego który mówił wyraznie ze mamy 13nstki 14 nastki i Barbórke. mówił o tych 3 przywilejach

  • Eryk 16 listopada 2014 20:27:47
    Profile Avatar

    Do Sylwka: nie wprowadzaj dezinformacji; nic nie mowil o Barborce - mial ja na mysli mowiac o 13 pensji, bo tak wlasnie jest; nie zaklinaj rzeczywistosci, tylko lepiej powiedz jak tu koszty zmniejszyc...

  • Sylwek 16 listopada 2014 19:56:22
    Profile Avatar

    do ERYKA. Panie Eryku doczytaj pan o co chodzi z 13, 14, Barbórka. Bo jak narazie nie wiesz o co chodzi w tym temacie. 13 pensji juz niema a Pan gada ze to Barbórka. oGolnie mowiac, piechocinski w wywiadzie powiedzial ze mamy 13stke Barbórke i 14nastke...a 13 niemamy juz z 15 lat jak nie lepiej =.=. Z tego wniosek ze piechocinski to nie doczytany i nie doinformowany rolnik ktory niema zielonego pojecia o Górnictwie !!!!

  • erwin 16 listopada 2014 19:51:38
    Profile Avatar

    Chopy musicie otworzyc sie na świat. Teroz górniki bedom jezdzić za granica za robotom. Jakby mieli ratować te gruby to downo by to zrobili

  • Eryk 16 listopada 2014 19:03:19
    Profile Avatar

    Bzdury! Barborka jest nadal i do tego 14 pensja.

  • barac 16 listopada 2014 18:51:06
    Profile Avatar

    13 pensje zostały odebrane z początkiem lat 90 .

  • ggg 16 listopada 2014 18:46:05
    Profile Avatar

    mówił 13, barbórka i 14... poza tym dziwię się związkom, że dali się tak mamić przez ostatni rok, jak by posłuchali nas żeby wziąć kilofy i heja to teraz byłoby inaczej...obudźcie się autokary i do W-wy

  • Eryk 16 listopada 2014 18:30:11
    Profile Avatar

    A Barnorka to nie 13 pensja? Bez przesady...

  • Górnik 16 listopada 2014 18:25:43
    Profile Avatar

    Trzeba zrobić porządek z nimi raz a dobrze brak podstawowej wiedzy w zarządzaniu sektorem Piechociński mówi że mamy 13 premie jak tu ma być dobrze? kiedy my już dawno 13 nie mamy!!!Powinniśmy być połączeni z energetyką skoro i tak razem pracujemy wielka mi filozofia

  • obserwator 16 listopada 2014 18:09:55
    Profile Avatar

    Nareszcie konkrety. Niestety spóźnione o parę lat, a na pewno ostatnie pół roku. Ciekawe, które związki dojrzały, lub nie załatwiły swoich interesów, co?

  • LVWKD
    user