Górnictwo: JSW na plusie w 2013 r.

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

90 proc. energii w Polsce wytwarza się z węgla kamiennego i brunatnego

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Grupa Kapitałowa Jastrzębskiej Spółki Węglowej w 2013 r. osiągnęła 7 632,2 mln zł przychodów ze sprzedaży - poinformowało portal górniczy nettg.pl biuro prasowe spółki. Wyższa niż w 2012 r. była produkcja węgla i koksu. Wynik netto Grupy, wypracowany w warunkach niskiego poziomu cen węgla na światowych rynkach, był dodatni i wyniósł 82,2 mln zł. Utrzymano wysoki poziom nakładów na inwestycje, przeznaczając na ten cel 1 757,8 mln zł.

Najlepsza sprzedaż od ponad 10 lat
Kopalnie JSW wyprodukowały w 2013 r. ponad 13 626 tys. t węgla, przekraczając plan o 100 tys. t. Natomiast produkcja jak i sprzedaż koksu osiągnęła blisko 4 mln t, przekraczając wynik sprzed roku. JSW w minionym roku sprzedała największą ilość węgla od ponad 10 lat. Sprzedaż była wyższa od produkcji i wyniosła 14 355 tys. t węgla. Spółka ulokowała na rynku ponad 740 tys. ton zapasów, głównie węgla koksowego.

Przychody ze sprzedaży po 12 miesiącach 2013 roku wyniosły 7632,2 mln zł i były o 13,5 proc. niższe niż w analogicznym okresie poprzedniego roku głównie ze względu na prawie 25 proc. spadek cen węgla koksowego. EBITDA wyniosła 1403,4 mln zł (wobec 2 374,8 mln zł w 2012 roku).

Wzrosła produkcja
Produkcja węgla w Grupie była w 2013 r. o 1,2 proc. większa niż w roku ubiegłym. Wyższa o prawie 12 proc. w porównaniu z 2012 r. była sprzedaż węgla do odbiorców zewnętrznych, do których trafiło 9 174,6 tys. ton węgla. Natomiast do odbiorców w Grupie Kapitałowej trafiło w 2013 roku 5 181,2 tys. ton, o 15,8 proc. więcej niż w 2012 r., kiedy sprzedano 4 476,1 tys. t. Łączne przychody ze sprzedaży węgla do odbiorców zewnętrznych po czterech kwartałach 2013 r. osiągnęły poziom 3 559 mln zł i były niższe o 13,9 proc. niż uzyskane w analogicznym okresie 2012 roku.

W porównaniu do czterech kwartałów 2012 r., produkcja koksu w okresie od stycznia do grudnia 2013 roku wzrosła o 2,4 proc. Sprzedaż liczona w tonach w tym samym okresie wzrosła o 5 proc. i wyniosła 3 940 tys. t. W 2012 było to 3 752,7 tys. t. Ze względu jednak na ponad 20 proc. spadek średniej ceny sprzedaży koksu niższe były też przychody z jego sprzedaży (liczonej wraz z węglopochodnymi) do odbiorców zewnętrznych. W 2013 r. wyniosły 3 704,3 mln zł i były niższe o 14 proc. niż w 2012 r.

Inwestycje w nowe pokłady i bezpieczeństwo
Grupa w 2013 r. utrzymała wysoki poziom nakładów na inwestycje, szczególnie dotyczące zapewnienia wydobycia węgla z nowych pokładów i podnoszenia poziomu bezpieczeństwa pracujących pod ziemią górników. Na inwestycje wydano 1 757,8 mln zł. To zaledwie o 3,2 proc. mniej w porównaniu do 2012 r., kiedy poziom nakładów wyniósł 1 816,7 mln zł.

Jedne z ważniejszych działań związanych ze wzmocnieniem efektywności realizacji strategii spółki to między innymi uzyskanie przez JSW koncesji na wydobycie węgla kamiennego i metanu dla kopalni Krupiński do końca 2030 r., rozpoczęcie prac związanych z udostępnieniem nowego złoża węgla koksowego Pawłowice 1 przez kopalnię Pniówek oraz podjęcie decyzji o rozbudowie i modernizacji zakładu przeróbki mechanicznej węgla w kopalni Budryk w celu pozyskania doskonałej jakości węgla koksowego.

Nowa spółka w Grupie
W ramach zwiększania skuteczności działania Grupy i tym samym podnoszenia jej konkurencyjności rynkowej przeprowadzono integrację sektora koksowego tworząc spółkę JSW Koks SA. Dzięki temu procesowi koksownie zyskały większą sprawność działania, przy znacząco niższych kosztach i mogą koncentrować się na swoich podstawowych funkcjach czyli podnoszeniu jakości produkcji oraz technicznym i technologicznym rozwoju. Potencjał produkcyjny nowej spółki to prawie 4 mln ton koksu rocznie. Oznacza to przeszło 5 mln t węgla koksowego rocznie wykorzystywanego w procesie produkcyjnym.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.