ZZM za ponad 60 mln zł rozbudują fabrykę na terenie KSSE

Za ponad 60 mln zł specjalizujące się w produkcji górniczych kombajnów ścianowych Zabrzańskie Zakłady Mechaniczne (ZZM) z grupy giełdowego Kopeksu rozbudują swoją fabrykę. Pracę znajdzie dodatkowo ok. 100 osób.

Inwestycja będzie realizowana na terenie włączonym do Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (KSSE). O zatwierdzeniu przez zarząd strefy zezwolenia na prowadzenie działalności w niej przez ZZM poinformował w czwartek PAP Wojciech Rusek z KSSE.

- Wymagane zezwoleniem nakłady inwestycyjne oraz wzrost zatrudnienia powinny być zrealizowane do końca 2011 roku. Po zatrudnieniu stu nowych pracowników łączne zatrudnienie w zakładzie wyniesie ponad 900 osób – powiedział Rusek.

ZZM to największy polski producent górniczych kombajnów ścianowych i dostawca urządzeń techniki górniczej. Jest częścią istniejącej od 2006 roku grupy ZZM-Kopex, która jest generalnym wykonawcą przedsięwzięć inwestycyjnych w górnictwie węgla kamiennego, brunatnego i rud metali.

Niedawno na inwestycję w KSSE zdecydował się również konkurent grupy ZZM-Kopex, giełdowy Famur. Także jego teren w Katowicach został włączony do strefy. Powstanie tam 80 nowych miejsc pracy, ponad 500 zostanie utrzymanych.

Nowa fabryka Famuru będzie specjalizować się głównie w produkcji napędów kombajnów i hydrauliki siłowej. Minimalne wymagane zezwoleniem KSSE nakłady to 157 mln zł, ale cała inwestycja ma kosztować do 230 mln zł. Rozbudowane będzie też centrum badawczo-rozwojowe, zajmujące się projektowaniem nowoczesnych technicznie i technologicznie napędów maszyn.

Realizacja przedsięwzięć w KSSE umożliwi górniczym firmom uzyskanie zwrotu do 40 proc. poniesionych wydatków inwestycyjnych w postaci zwolnienia od podatku dochodów z działalności prowadzonej na terenie strefy.

Łączna wartość zadeklarowanych w tym roku w KSSE inwestycji to prawie 1,3 mld zł. Od początku tego roku strefa pozyskała w sumie 20 nowych projektów inwestycyjnych – 16 zrealizują nowi inwestorzy, a cztery podmioty już działające w strefie. Łącznie powstanie ponad 2,1 tys. nowych miejsc pracy.

Największą z tegorocznych inwestycji w KSSE jest nowa linia produkcyjna w fabryce silników Fiat Powertrain Technologies Poland w Bielsku-Białej. Będzie tam wytwarzany nowy model silnika. Otwarcie nowej linii spowoduje docelowo wzrost zatrudnienia w zakładzie o ponad 460 osób, a łączna wartość inwestycji sięgnie co najmniej 180 mln euro.

W całym ubiegłym roku firmy, które zdecydowały się na ulokowanie bądź rozbudowę swoich przedsięwzięć w KSSE, zadeklarowały inwestycje wartości ok. 1,8 mld zł. Dzięki realizacji 36 projektów powstaje ok. 3-3,5 tys. nowych miejsc pracy.

Powołana ponad 10 lat temu KSSE to największa z 14 polskich stref ekonomicznych. Inwestorzy stworzyli (lub zadeklarowali stworzenie) łącznie ponad 35 tys. nowych miejsc pracy i utrzymanie 6 tys. wcześniej istniejących, inwestując (środki wydane i zaplanowane) ponad 13 mld zł).

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Minister energii: Pomimo upału system elektroenergetyczny pracuje stabilnie i bezpiecznie

Mimo utrzymujących się wysokich temperatur krajowy system elektroenergetyczny pracuje stabilnie i bezpiecznie - zapewnił w piątek, 26 czerwca 2026 r., minister energii Miłosz Motyka. Dodał, że sytuacja nie wymaga wprowadzania stopni zasilania.

Nożownik w szpitalu w Jastrzębiu-Zdroju. Ma 19 lat, był pod wpływem narkotyków

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju odbyła się w piątek 26 czerwca konferencja dotycząca brutalnego ataku nożownika. W czwartek wieczorem 19-latek wszedł na jeden ze szpitalnych oddziałów i zaatakował nożem cztery osoby. Prokuratura Rejonowa w Jastrzębiu-Zdroju prowadzi śledztwo w sprawie usiłowania zabójstwa więcej niż jednej osoby na terenie szpitala

COP Oferta Lato 20260626 AL 15

Buch – jak gorąco! Koleje Śląskie stawiają na bezpieczeństwo w trakcie upałów

Razem z nadciągającą falą upałów rośnie ryzyko awarii infrastruktury kolejowej, a co za tym idzie – utrudnień w kursowaniu pociągów. Koleje Śląskie są gotowe na wysokie temperatury – pojazdy przewoźnika przeszły dodatkowe przeglądy klimatyzacji, a w przypadku ewentualnych długotrwałych postojów, wsparcie zapewni Ochotnicza Straż Pożarna, w ramach unikatowej w skali kraju współpracy. 

Konferencja związkowców pod siedzibą JSW. Zarząd odpowiada i zapowiada program naprawczy

Sytuacja finansowa JSW była tematem konferencji zorganizowanej w piątek 26 czerwca pod siedzibą spółki przez reprezentatywne związki zawodowe. W odpowiedzi na stanowisko strony społecznej zarząd spółki zapewnił, że priorytetem pozostaje utrzymanie płynności finansowej oraz ochrona miejsc pracy.