ZZM za ponad 60 mln zł rozbudują fabrykę na terenie KSSE
Inwestycja będzie realizowana na terenie włączonym do Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (KSSE). O zatwierdzeniu przez zarząd strefy zezwolenia na prowadzenie działalności w niej przez ZZM poinformował w czwartek PAP Wojciech Rusek z KSSE.
- Wymagane zezwoleniem nakłady inwestycyjne oraz wzrost zatrudnienia powinny być zrealizowane do końca 2011 roku. Po zatrudnieniu stu nowych pracowników łączne zatrudnienie w zakładzie wyniesie ponad 900 osób – powiedział Rusek.
ZZM to największy polski producent górniczych kombajnów ścianowych i dostawca urządzeń techniki górniczej. Jest częścią istniejącej od 2006 roku grupy ZZM-Kopex, która jest generalnym wykonawcą przedsięwzięć inwestycyjnych w górnictwie węgla kamiennego, brunatnego i rud metali.
Niedawno na inwestycję w KSSE zdecydował się również konkurent grupy ZZM-Kopex, giełdowy Famur. Także jego teren w Katowicach został włączony do strefy. Powstanie tam 80 nowych miejsc pracy, ponad 500 zostanie utrzymanych.
Nowa fabryka Famuru będzie specjalizować się głównie w produkcji napędów kombajnów i hydrauliki siłowej. Minimalne wymagane zezwoleniem KSSE nakłady to 157 mln zł, ale cała inwestycja ma kosztować do 230 mln zł. Rozbudowane będzie też centrum badawczo-rozwojowe, zajmujące się projektowaniem nowoczesnych technicznie i technologicznie napędów maszyn.
Realizacja przedsięwzięć w KSSE umożliwi górniczym firmom uzyskanie zwrotu do 40 proc. poniesionych wydatków inwestycyjnych w postaci zwolnienia od podatku dochodów z działalności prowadzonej na terenie strefy.
Łączna wartość zadeklarowanych w tym roku w KSSE inwestycji to prawie 1,3 mld zł. Od początku tego roku strefa pozyskała w sumie 20 nowych projektów inwestycyjnych – 16 zrealizują nowi inwestorzy, a cztery podmioty już działające w strefie. Łącznie powstanie ponad 2,1 tys. nowych miejsc pracy.
Największą z tegorocznych inwestycji w KSSE jest nowa linia produkcyjna w fabryce silników Fiat Powertrain Technologies Poland w Bielsku-Białej. Będzie tam wytwarzany nowy model silnika. Otwarcie nowej linii spowoduje docelowo wzrost zatrudnienia w zakładzie o ponad 460 osób, a łączna wartość inwestycji sięgnie co najmniej 180 mln euro.
W całym ubiegłym roku firmy, które zdecydowały się na ulokowanie bądź rozbudowę swoich przedsięwzięć w KSSE, zadeklarowały inwestycje wartości ok. 1,8 mld zł. Dzięki realizacji 36 projektów powstaje ok. 3-3,5 tys. nowych miejsc pracy.
Powołana ponad 10 lat temu KSSE to największa z 14 polskich stref ekonomicznych. Inwestorzy stworzyli (lub zadeklarowali stworzenie) łącznie ponad 35 tys. nowych miejsc pracy i utrzymanie 6 tys. wcześniej istniejących, inwestując (środki wydane i zaplanowane) ponad 13 mld zł).