Zysk netto PGNiG mógł wynieść 123-326 mln zł w III kwartale
PGNiG opublikuje wyniki za III kwartał w czwartek, 13 listopada.
Analitycy z 7 domów maklerskich uwzględnionych w prognozie szacują, że przychody firmy w III kwartale wyniosły 3.424-3.770 mln zł, przy konsensusie na poziomie 3.593 mln zł wobec 3.135 mln zł przed rokiem - podał portal biznes.onet.pl na podstawie danych Euromoney.
W III kwartale 2008 roku PGNiG mógł osiągnąć zysk operacyjny w wysokości 163-366 mln zł, przy konsensusie na poziomie 238 mln zł zysku wobec 386 mln zł zysku w analogicznym okresie ub.r.
Analitycy DM PKO BP spodziewają się dosyć dobrych wyników grupy w III kw. roku, jednak niższych od tych przed rokiem. \"Obowiązująca od końca kwietnia nowa taryfa (wyższa o 15,3%), słaby dolar (2,2 USD/PLN -20% r/r) powinny w znacznym stopniu zrekompensować wzrost cen importowanego gazu (szacujemy go na 17%)\" - czytamy w ich prognozie.
Według DM PKO BP, znacznie gorzej prezentują się perspektywy IV kw. \"Naszym zdaniem, jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że PGNiG może w tym okresie osiągnąć stratę, która przy obecnym kursie USD może wynieść nawet kilkaset milionów złotych. Będzie to spowodowane deprecjacją złotego w stosunku do USD oraz wzrostem cen zakupu gazu\" - czytamy dalej.
Ich zdaniem 11,1-proc. podwyżka taryfy uzyskana od URE nie wystarczy na pokrycie rosnących kosztów zakupu importowanego gazu.