Zysk netto Grupy Energa po trzech kwartałach wyniósł 1,2 mld zł

1614947933 bb20 m 51

fot: Energa

Z chwilą oddania układu silników gazowych do eksploatacji EKO definitywnie zakończy produkcję energii z węgla w Elblągu, bazując wyłącznie na paliwie biomasowym i gazowym

fot: Energa

Przez trzy kwartały 2025 r. Grupa Energa wypracowała 1,2 mld zł zysku netto; był on wyższy o 28 proc. rok do roku - poinformowała w czwartek spółka. Jak dodano, łączne przychody Grupy wyniosły w tym czasie 15,9 mld zł.

EBITDA Grupy Energa po trzech kwartałach 2025 r. wyniosła 3,2 mld zł, co oznacza wzrost o 12 proc. rok do roku. W samym trzecim kwartale EBITDA sięgnęła 977 mln zł i była o 44 proc. wyższa niż rok wcześniej.

Jak podała spółka w czwartkowym komunikacie prasowym, zysk netto Grupy Energa przez pierwsze dziewięć miesięcy roku wyniósł 1,2 mld zł i był o 28 proc. wyższy w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku. W samym trzecim kwartale grupa zarobiła netto 326 mln zł wobec 78 mln zł rok wcześniej.

Łączne przychody Grupy Energa po trzech kwartałach br. wyniosły 15,9 mld zł. Były więc o 5 proc. niższe niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, co spółka tłumaczy przede wszystkim niższymi cenami sprzedaży energii. W trzecim kwartale przychody wyniosły 5 mld zł (-4 proc. r/r). Istotne dla wyników, jak podkreślono w komunikacie, były też m.in. niższe koszty zużycia paliw (głównie węgla), częstsza praca Elektrowni Ostrołęka B w wymuszeniu oraz wzrost produkcji dzięki zrealizowanym inwestycjom w OZE.

O 20 proc. wzrosła przez trzy kwartały produkcja energii elektrycznej; za 46 proc. generacji odpowiadały źródła odnawialne - podała spółka.

Od stycznia do września br. źródła wytwórcze Energi wyprodukowały 2,4 TWh, w tym 1,1 TWh z OZE, a sieci dystrybucyjne przesłały 17 TWh energii elektrycznej. Sprzedaż detaliczna wyniosła 12,5 TWh.

Nakłady inwestycyjne grupy w okresie 9 miesięcy wzrosły o 9 proc. rdr i wyniosły 3,3 mld zł. Najwyższy, 60-proc. udział miała w nich Linia Biznesowa Dystrybucja. Dzięki temu spółka Energa Operator zmodernizowała i wybudowała 2841 km linii. Podłączyła również 46 tys. nowych odbiorców i 749 MW nowych mocy OZE.

W trzecim kwartale Energa Operator, lider tej Linii, aneksowała umowę niskooprocentowanej pożyczki w ramach Krajowego Planu Odbudowy, zwiększając jej kwotę do ok. 9,4 mld zł. Pozwoli to sfinansować blisko jedną czwartą największego w historii spółki programu inwestycyjnego o wartości 40 mld zł.

Nowa Energetyka odpowiadała za 21 proc. nakładów inwestycyjnych - środki przeznaczono głównie na projekty fotowoltaiczne, w tym PV Kotla, PV Łosienice oraz budowaną farmę PV Serby o mocy 112 MW.

Trzeci co do wielkości udział w nakładach inwestycyjnych w trzech kwartałach br., wynoszący 13 proc., miała Linia Biznesowa Energetyka Zawodowa, gdzie trwały zaawansowane prace nad nowymi blokami gazowo-parowymi w Grudziądzu i Ostrołęce. Podpisano również umowy z wykonawcami dla CCGT Gdańsk i CCGT Grudziądz II. Kontynuowane były również prace nad modernizacją bloku energetycznego nr 3 Elektrowni Ostrołęka B pod kątem zwiększenia współspalania biomasy.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Lato, lato wszędzie!

Astronomiczne, kalendarzowe i… kolejowe. To ostatnie zaczęło się najprędzej – już w połowie czerwca. W trzeciej, tzw. letniej korekcie rozkładu jazdy na tory wróciły między innymi regularne połączenia z Częstochowy do Zakopanego.

Jakie są zastosowania komputerów przemysłowych? 5 przykładów

Komputery przemysłowe (IPC) to wyspecjalizowane jednostki, stworzone do nieprzerwanej pracy 24/7 w ekstremalnych warunkach, gdzie standardowe PC zawodzą. Ich wzmocniona konstrukcja i niezawodność stanowią fundament nowoczesnej automatyzacji. Od wspierania procesów produkcyjnych i kontroli jakości, przez zarządzanie logistyką i monitorowanie infrastruktury, po interfejsy HMI i przetwarzanie brzegowe z AI – komputery przemysłowe gwarantują ciągłość i wydajność w przemyśle 4.0.

Pilny apel Okręgowego Inspektora Pracy. Chodzi o upały

Piotr Kalbron, Okręgowy Inspektor Pracy zaapelował do pracodawców o podejmowanie działań ograniczających wpływ wysokich temperatur na warunki pracy.