Życzenia dla nestora polskiego nadzoru górniczego

1719581094 malik wug

fot: WUG

Stanisław Malik (drugi od lewej) w towarzystwie Krzysztofa Cybulskiego, prezesa WUG Piotra Litwy, prof. Józefa Dubińskiego i dyrektora Józefa Koczwary

fot: WUG

Stanisław Malik, nestor polskiego nadzoru górniczego, obchodził w czerwcu 90. urodziny. Okazją, by mu złożyć najserdeczniejsze życzenia było doroczne zgromadzenie fundatorów Fundacji „Bezpieczne Górnictwo im. prof. Wacława Cybulskiego”, której Stanisław Malik był pierwszym prezesem - podały służby prasowe Wyższego Urzędu Górniczego.  Życzenia jubilatowi złożył m.in. prezes WUG Piotr Litwa. 

- Niemalże całe życie zawodowe związał pan z pracą w urzędach górniczych. Przez 21 lat był pan dyrektorem Okręgowego Urzędu Górniczego w Krakowie. Nikt nie pełnił tej funkcji dłużej. Co ważne, obowiązki zawodowe łączył pan z pracą dydaktyczną, dzieląc się swoją wiedzą i doświadczeniem z adeptami górnictwa. To trzeba docenić - podkreślił prezes Litwa, wręczając Stanisławowi Malikowi list gratulacyjny, 27 czerwca podczas zgromadzenia fundatorów Fundacji „Bezpieczne Górnictwo im. prof. Wacława Cybulskiego”.

Stanisław Malik to człowiek-instytucja nadzoru górniczego. W 1959 r. rozpoczął pracę w Okręgowym Urzędzie Górniczym w Tychach. Następnie był wicedyrektorem w Wyższym Urzędzie Górniczym w Katowicach, pełnił obowiązki dyrektora okręgowych urzędów górniczych w Poznaniu i w Bytomiu, a w latach 1970-1991 szefował Okręgowemu Urzędowi Górniczemu w Krakowie.

- Miałem ogromne szczęście, że dane mi było pracować w krakowskim urzędzie, ponieważ zajmowaliśmy się wszystkimi rodzajami górnictwa. Pod nadzorem OUG w Krakowie były kopalnie węgla, rud cynku i ołowiu, soli, a także kamieniołomy, wydobycie ropy, gazu czy wód leczniczych - mówił Stanisław Malik.

Stanisław Malik w latach 1997-2009 był prezesem Fundacji „Bezpieczne Górnictwo im. prof. Wacława Cybulskiego”. Jest członkiem Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa (założył Koło Grodzkie SITG w Krakowie). Działał w strukturach wojewódzkich i krajowych Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT. Za swoją działalność zawodową, społeczną i naukową został wyróżniony szeregiem odznaczeń branżowych oraz państwowych. Jest Generalnym Dyrektorem Górniczym I stopnia. W 1974 r. przyznano mu Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, a w 1980 r. Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski.

Pasją Stanisława Malika jest filatelistyka. Znaczki gromadzi od najmłodszych lat, a jego największy zbiór poświęcony jest - nie może być inaczej - górnictwu.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Cyfrowy i Bezpieczny Śląsk: PIG-PIB wkracza do akcji, by ratować miasta przed skutkami transformacji

Państwowa Służba Geologiczna może pomagać miastom w prowadzeniu złożonych projektów rewitalizacyjnych i środowiskowych

Westinghouse i Bechtel przyspieszają rozmowy. Kluczowa umowa dla atomu coraz bliżej

Konsorcjum firm Westinghouse i Bechtel planuje w najbliższych miesiącach uzgodnić najważniejsze elementy umowy wykonawczej EPC na budowę pierwszej polskiej elektrowni jądrowej - poinformował PAP prezes Westinghouse Polska Mirosław Kowalik.

Mity o węglu koksowym i rządowy plan na ciemną noc. Czy górnictwo czeka twarde lądowanie?

Byłem kilka dni temu w Słowackim Muzeum Górnictwa (Slovenske Banske Muzeum) w Handlovej na Słowacji. W okolicach Prievidzy jeszcze kilka lat temu w podziemnych kopalniach wydobywano twardy węgiel brunatny i lignit. Samo muzeum jest nieduże, ale zawiera sporo ciekawostek, a przede wszystkim zachowane bardzo stare maszyny górnicze, których nie znajdziemy u nas w Polsce. 

Spółka węglowa podsumowała rok i ogłosiła kolejne projekty

W ubiegłym roku spółka węglowa OKD realizowała sprzedaż po cenach niższych niż w latach ubiegłych, co spowodowało, że średnia cena sprzedaży jednej tony węgla była niższa od kosztów wydobycia - przyznał zarząd.