Związkowcy z „S” wsparli propozycję dotyczącą Radia Katowice

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Śląsko-dąbrowska „Solidarność" poparła propozycję władz Katowic oraz Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii dotyczącą zakupu Radia Katowice. W stanowisku przyjętym 16 stycznia związkowcy postulują, aby w inicjatywę włączył się również samorząd województwa śląskiego.

– Zostawiając na boku ocenę działań nowej koalicji rządzącej wobec mediów publicznych, trzeba powiedzieć, że pracownicy Radia Katowice stali się zakładnikami tego, co dzieje się w Warszawie. Chyba nikt nie ma wątpliwości, że tak być nie powinno. Jeśli samorządy z naszego województwa kupią „do spółki" Radio Katowice, to będzie ono niezależne od Warszawy – mówi Dominik Kolorz, szef śląsko-dąbrowskiej „Solidarności".

W stanowisku skierowanym do Mirosława Mazura, Przewodniczącego Sejmiku Województwa Śląskiego, prezydium Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ „Solidarność" zaapelowało do wszystkich radnych Sejmiku o podjęcie działań na rzecz włączenia się samorządu wojewódzkiego do inicjatywy Miasta Katowice i Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. – Zmiana struktury właścicielskiej Radia Katowice wydaje się być najlepszym wyjściem z niezwykle trudnej sytuacji, w jakiej znalazła się obecnie rozgłośnia i jej pracownicy – czytamy w dokumencie.

Kopie stanowiska zostały przesłane m.in. do marszałka województwa śląskiego Jakuba Chełstowskiego oraz do klubów radnych i radnych niezrzeszonych zasiadających w Sejmiku.

Jak wskazali związkowcy, Radio Katowice jest nie tylko największa i jedną z najstarszych regionalnych rozgłośni Polskiego Radia, ale przede wszystkim stanowi ono źródło codziennych informacji z regionu dla setek tysięcy mieszkańców województwa śląskiego.

– Absolutnie niedopuszczalne jest, aby ogromny dorobek Radia Katowice został zaprzepaszczony, a takie ryzyko niesie postawienie rozgłośni w stan likwidacji – napisali przedstawiciele władz śląsko-dąbrowskiej „Solidarności".

W ich ocenie „przejęcie" Radia Katowice przez samorządy zapewni stabilność zatrudnienia pracownikom, utrzyma publiczny charakter rozgłośni, a jednocześnie pozwoli wzmocnić jej regionalną tożsamość.

– Jeśli w nowej strukturze właścicielskiej Radia Katowice znajdzie się i samorząd wojewódzki, i poprzez GZM samorządy poszczególnych miast, to będą tam reprezentowane różne opcje polityczne i różne środowiska. W takich warunkach łatwiej o prawdziwy pluralizm i bezstronność na antenie – wskazuje szef śląsko-dąbrowskiej „S".

10 stycznia Polska Agencja Prasowa poinformowała o wspólnej inicjatywie władz Katowic i Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii dotyczącej zakupu Polskiego Radia Katowice. Prezydent miasta Marcin Krupa oraz szef GZM Kazimierz Karolczak przesłali list w tej sprawie do ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomieja Sienkiewicza.

Dwa dni wcześniej, 8 stycznia, resort kultury poinformował, że sąd wpisał do Krajowego Rejestru Przedsiębiorców otwarcie likwidacji spółki Radio Katowice.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Polska idzie po suwerenność amunicyjną. PGZ podsumowuje pierwszy rok budowy trzech fabryk 155 mm

Polska Grupa Zbrojeniowa (PGZ) zamknęła pierwszy rok realizacji strategicznego programu budowy trzech fabryk amunicji artyleryjskiej 155 mm. Przedstawiono postępy inwestycji w czterech spółkach domeny amunicyjnej oraz harmonogram osiągnięcia pełnej suwerenności produkcyjnej do końca 2028 roku.

To koniec problemów z nazwą i znakiem energetycznego giganta. Nie on jeden z tym się borykał

PGF Polska Grupa Fotowoltaiczna przegrała sądową apelację. Sąd w Warszawie przyznał PGE Polskiej Grupie Energetycznej rację w sporze o ochronę znaków towarowych PGE.

Muszą opracować strategię. Chodzi o bezpieczeństwo energetyczne

Nowe obowiązki dla firm z branży energetycznej. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki publikuje wytyczne do strategii zabezpieczających.

Czyste powietrze na wyciągnięcie ręki

Reforma programu Czyste Powietrze uporządkowała zasady wsparcia i wprowadziła rozwiązania zwiększające bezpieczeństwo beneficjentów.