Związkowcy z KGHM domagają się podwyżek

200808251217008193

fot: PAP/Adam Hawałej

fot: PAP/Adam Hawałej

Podwyżki wynagrodzeń pracowników o 550 zł domagają się związkowcy NSZZ Solidarność z KGHM Polska Miedź SA. Jeśli ich postulaty nie zostaną zrealizowane, zapowiadają wszczęcie procedury sporu zbiorowego.

Zarząd spółki odpowiada, że w tej chwili nie ma pieniędzy na spełnienie żądań, a płace pracowników w tym roku już wzrosły.

Sekcja Krajowa Górnictwa Rud Miedzi NSZZ Solidarność domaga się m.in. \"zrekompensowania rosnących kosztów utrzymania poprzez podwyższenie wynagrodzeń pracowników spółki o 550 zł miesięcznie od 1 sierpnia br.\" Postulat ten związkowcy proponują realizować poprzez wzrost stawek osobistego zaszeregowania o 200 zł miesięcznie od 1 sierpnia.

Związkowcy w piśmie przesłanym w poniedziałek PAP informują, że domagają się także \"zaprzestania działań mających na celu integrację oddziałów górniczych i hutniczych spółki\". Ich zdaniem integracja doprowadzi do \"pogorszenia warunków pracy i zwiększenia zagrożenia życia i zdrowia górników\".

Członkowie \"Solidarności\" domagają się realizacji postulatów do 29 sierpnia, w innym przypadku żądają niezwłocznego podjęcia negocjacji w ramach sporu zbiorowego.

Rzeczniczka Spółki Monika Kowalska poinformowała, że zarząd już wcześniej twierdził, odpowiadając na postulaty związków zawodowych, dotyczące wzrostu stawek osobistego zaszeregowania pracowników o 200 zł, że nie może się na to zgodzić.

- Możliwości finansowe Spółki nie uległy - w stosunku do sytuacji na początku roku - zmianie, która uzasadniałaby możliwość zaakceptowania postulowanej przez związki zawodowe kolejnej podwyżki wynagrodzeń - napisano w komunikacie.

Kowalska dodała, że KGHM Polska Miedź już raz w tym roku podwyższył płace. Od stycznia stawki płac zasadniczych wzrosły o 150 zł. Wzrost wynagrodzeń miesięcznych skutkować będzie także analogicznym wzrostem nagród rocznych. W sumie, miesięczna podwyżka płac wyniesie w skali roku przeciętnie 460 zł.

Odnosząc się do drugiego postulatu związkowców, Kowalska poinformowała, że obecnie trwa \"jedynie opracowanie projektów mających na celu usprawnienie i obniżenie kosztów wydobycia rudy miedzi i jej przetworzenia\". Natomiast jakiekolwiek działania rozpoczną się dopiero po przyjęciu tych projektów przez Zarząd KGHM Polska Miedź SA i przeprowadzeniu społecznych konsultacji między innymi z przedstawicielami związków zawodowych.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Nowa przestrzeń pamięci i kultury. Otwarcie rozbudowanego ŚCWiS w Katowicach

Rodziny górników poległych 16 grudnia 1981 roku w kopalni „Wujek”, mieszkańcy Katowic, samorządowcy, przedstawiciele środowisk kulturalnych oraz partnerzy instytucji wspólnie uczestniczyli w uroczystym otwarciu rozbudowanej siedziby Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności im. Dziewięciu Górników z „Wujka” w Katowicach.

Jak chronić polskie górnictwo przed cyberzagrożeniami? Jarosław Zagórowski wskazuje nową drogę

GIG zna specyfikę zakładów górniczych, systemów automatyki, infrastruktury podziemnej, monitoringu i procesów technologicznych. Wiemy, że w przemyśle bezpieczeństwo cyfrowe musi iść w parze z bezpieczeństwem technicznym oraz organizacyjnym - mówi Jarosław Zagórowski, dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa.

Górnictwo 2.0. Dawne kopalnie będą ogrzewać całe miasta przez kolejne 200 lat?

Co po węglu? To jedno z najczęściej zadawanych ostatnio pytań na Śląsku. Odpowiedzi na nie padło już wiele. Jedna z nich wynika z projektu GeoSolar. Opiera się on na idei wykorzystania energii geotermalnej wód kopalnianych i energii słonecznej. Jego założenia przedstawili w ub. tygodniu naukowcy z Głównego Instytutu Górnictwa.

Ponad 60 proc. młodych Polaków korzysta z AI podczas zakupów

Ze sztucznej inteligencji przy podejmowaniu decyzji o zakupach korzysta 65,5 proc. Polaków - wynika z badania UCE Research i Shopfully Poland. Eksperci wskazali, że AI jest wykorzystywana m.in. do porównywania produktów, szukania najlepszych cen czy inspiracji.