Związkowcy z Fiata i Opla przeciwni zamykaniu fabryk i zwalnianiu pracowników

Niemieccy związkowcy z Opla i włoscy z Fiata potwierdzili w środę, że sprzeciwiają się zamknięciu zakładów samochodowych i zwolnieniu 18 tysięcy pracowników w Europie i Ameryce Południowej, jeśli dojdzie do wykupu Opla przez Fiata.

- Mamy wspólny interes, aby nie zaakceptować zamknięcia fabryk i podjudzania jednego narodu przeciw drugiemu - oświadczył Klaus Franz, szef związku zawodowego pracowników Opla, na pierwszym spotkaniu organizacji związkowych obydwu krajów we Frankfurcie.

- Jeśli plany Fiata się skonkretyzują, jesteśmy gotowi do wspólnych akcji, nie tylko w Europie, ale i w Ameryce Południowej - zapowiedział Ensi Masini z włoskiego syndykatu FIOM-CGIL.

Zdaniem Franza, jeśli dojdzie do zakupu przez Fiata niemieckiej filii General Motors, \"plany restrukturyzacji przewidują zwolnienie ok. 18 tysięcy pracowników\". Dane te znalazły się w projekcie \"Football\", który Fiat zdementował, a rząd niemiecki uznał za nieaktualny.

Według drugiego dokumentu, na który powołują się związkowcy, o nazwie \"Projekt Phoenix\", Fiat miałby zamknąć zakłady Opla w Kaiserslautern (zachodnie Niemcy), fabrykę GM Europe w Luton (Wielka Brytania) i w Grazu w Austrii.

- Fabryka Fiata w Pomigliano (w pobliżu Neapolu) miałaby zostać częściowo zamknięta, a fabryka w Fermini Imerese na Sycylii - całkowicie - powiedział Bruno Vitali, jeden z liderów włoskiego syndykatu FIM-CISL.

Dwie fabryki GM w Ameryce Południowej - w Rosario (Argentyna) i w Sao Jose Cos Campos (Brazylia) - są też przewidziane do zamknięcia - twierdzi niemiecki związek zawodowy IG Metall.

\"Projekt Phoenix\", przedstawiony rządowi niemieckiemu przez Spółkę Fiat, to plan stworzenia imperium samochodowego obejmującego Europę, Południową Amerykę i Afrykę. Imperium to miałoby wchłonąć w porozumieniu z General Motors jego europejskie zakłady - Opla, Vauxhalla i Saaba, jak również fabryki w Ameryce Południowej i Afryce - podała przed kilkoma dniami agencja Reuters, powołując się na znajomość \"całości projektu\".

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Polscy przewoźnicy zdominowali drogowy transport towarów w UE

Przewoźnicy z Polski odpowiadają za ponad 20 proc. drogowego transportu towarów w krajach Unii Europejskiej – wynika z danych Eurostatu opublikowanych w piątek, 31 lipca 2026 r. Przewożą najwięcej w całej UE.

Polska idzie po suwerenność amunicyjną. PGZ podsumowuje pierwszy rok budowy trzech fabryk 155 mm

Polska Grupa Zbrojeniowa (PGZ) zamknęła pierwszy rok realizacji strategicznego programu budowy trzech fabryk amunicji artyleryjskiej 155 mm. Przedstawiono postępy inwestycji w czterech spółkach domeny amunicyjnej oraz harmonogram osiągnięcia pełnej suwerenności produkcyjnej do końca 2028 roku.

Kolejny etap strategicznej modernizacji huty

Oddział ArcelorMittal Poland w Krakowie wchodzi w kolejny etap strategicznej modernizacji. Po wyłączeniu części instalacji produkcyjnych spółka pracuje nad tym, by zwiększyć efektywność logistyki i transportu. Jednym z kluczowych elementów tych zmian jest przebudowa infrastruktury kolejowej, która odgrywa fundamentalną rolę w logistyce wsadu dla walcowni gorącej i walcowni zimnej. 

1616666255 1615887806 stacje energi

Europejczycy chętniej kupują auta na prąd

W Europie sprzedaż samochodów elektrycznych rośnie i jest już większa niż benzynowych. W Polsce elektryki sprzedają się w tym roku słabiej z powodu braku dopłat - czytamy w czwartkowej "Rzeczpospolitej".