Związkowcy przeciwni planom prywatyzacji Enei

Balon enea pl

fot: enea.pl

Enea odsprzeda pakiet akcji EC Białystok, jeśli wcześniej uda jej się pozyskać walory WPEC Legnica

fot: enea.pl

Przeciwko sprzedaży pakietu większościowego akcji Enei SA zaprotestowały w poniedziałek we wspólnym oświadczeniu organizacje związkowe działające w Grupie Kapitałowej Enea. W razie niewstrzymania procesu prywatyzacyjnego, grożą masową absencją w pracy.

- Nie strajkiem będziemy straszyć, na który rząd się uodpornił, lecz stanem choroby wyrażonej uczciwością i patriotyzmem, którego władzy nie staje. Wystarczy naszym zdaniem dwudniowa absencja w pracy, by stwierdzić, bez płomiennych manifestacji, jak sobie poradzą z tym stanem menadżerowie z nadania politycznego - napisano w oświadczeniu.

Zdaniem związkowców sprzedaż pakietu większościowego akcji Enea SA "jest szkodliwa z punktu widzenia interesów obywateli i stwarza realne zagrożenie utraty kontroli przez państwo nad strategiczną dziedziną gospodarki".

Jak zaznaczyli, dotychczasowe próby rozmów w sprawie prywatyzacji branży energetycznej ze stroną właściciela, reprezentowaną przez Ministerstwo Skarbu Państwa, należy uznać za fiasko.

- Nieprzebrana arogancja administracji rządowej, przemieszana z manipulacją wizerunkową, negatywnie oceniającą organizacje związkowe stworzyła bezrefleksyjny obraz w społeczeństwie, który daje decydentom usprawiedliwienie dla bezkarności i głupoty - napisano w oświadczeniu.

Związkowcy podkreślili, że stawiają stronie rządowej ultimatum. Jeśli proces prywatyzacyjny nie zostanie wstrzymany, "władza doświadczy ponownie siły, gniewu robotnika, któremu bardziej na sercu leży los własnego kraju niż politykom".

Pod dokumentem podpisali się reprezentanci wszystkich organizacji związkowych działających w Grupie Kapitałowej Enea: NSZZ "Solidarność" Enea, MZZP Grupy Kapitałowej Enea, SNZZ Pracowników Elektrowni "Kozienice", NSZZ "S" Pracowników Elektrowni "Kozienice", ZZPZ Elektrowni "Kozienice", MOZ Związku Zawodowego Inżynierów i Techników przy Enea S.A., MZZ Pracowników Ruchu Ciągłego GE Enea oraz Międzyzakładowego ZZ Pracowników GE Enea "Kadra".

Do wtorku resort skarbu zamierza wybrać dwóch inwestorów, z którymi będzie prowadził równoległe negocjacje w sprawie kupna pakietu większościowego akcji Enei. Tydzień temu minął termin składania do MSP ofert wiążących na kupno. Wpłynęły cztery oferty wiążące.

Resort skarbu chce sprzedać inwestorowi branżowemu 51 proc. akcji Enei. MSP ma 60,43 proc. akcji spółki, ale 9,43 proc. stanowią akcje pracownicze.

Pakiet 51 proc. akcji spółki jest wart według wyceny giełdowej prawie 5 mld zł; resort będzie oczekiwał 10-20 proc. premii za przejęcie kontroli.

Enea jest jedną z czterech grup energetycznych w Polsce; dystrybuuje energię elektryczną w północno-zachodniej części kraju. Jej udział w krajowym rynku energii wynosi 15 proc.; spółka sprzedaje prąd niemal 2,5 mln klientów. Do spółki należy m.in. Elektrownia Kozienice.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.