Związkowcy chcą premii za debiut Bogdanki

Bogdanka

fot: bogdanka.lublin.pl

Prawdopodobnie już w listopadzie br. będzie gotów prospekt emisyjny Bogdanki

fot: bogdanka.lublin.pl

Za dwa tygodnie decyzja o emisji akcji kopalni. Solidarność popiera, ale chce pieniędzy dla tych, którzy darmowych papierów nie dostaną.

W decydującą fazę wchodzą przygotowania do wprowadzenia na GPW państwowej spółki Lubelski Węgiel Bogdanka (LWB) - napisał \"Puls Biznesu\". Na 14 listopada zarząd zwołał walne, które ma podjąć uchwałę o podniesieniu kapitału w drodze emisji akcji. O ile?

— Na razie nie mogę informować — opowiada prezes Mirosław Taras.

Wcześniej zarząd mówił, że chce zebrać z parkietu 300--600 mln zł.

Pieniądze potrzebne są na inwestycje m.in. budowę szybu Stefanów. Bogdanka ma zwiększyć wydobycie z 5,2 do 10 mln ton rocznie. Światowy kryzys nie sprzyja IPO. Zarząd jest jednak dobrej myśli.

Także w połowie listopada do nadzoru ma trafić prospekt spółki. Prezes spodziewa się debiutu w pierwszym kwartale 2009 r.

Kopalnia dostarcza węgiel dla energetyki krajowej oraz klientów indywidualnych. Sprzyjają jej kłopoty z wydobyciem w śląskich spółkach węglowych. Takiego przynajmniej zdania jest Alfred Bondyra, szef Solidarności w LWB.

— Zwiększamy wydobycie, w tym roku będzie ono rekordowe. Przy ciągle jeszcze wysokich cenach na rynku krajowym osiągamy dobre wyniki finansowe — mówi Alfred Bondyra.

Informuje, że po dziewięciu miesiącach kopalnia ma już około 100 mln zł zysku netto, podczas gdy ubiegły rok zamknęła na poziomie 86,5 mln zł.

Załoga i związki opowiadają się za prywatyzacją kopalni. Mają w tym swój interes.

— Liczymy na premię z tym procesem związaną, po 2 listopada będziemy negocjować jej wysokość — mówi Alfred Bondyra i odmawia odpowiedzi na pytanie o wstępną propozycję związków.

Premię mają otrzymać ci pracownicy, którzy nie dostaną darmowych akcji z puli 15 proc. przysługujących 4 tys. osób, które pracowały w Bogdance w 1993 r. (w momencie przekształcenia w spółkę). Przez 15 lat nastąpiła jednak spora rotacja i na gratisowe papiery może liczyć 2 tys. z 3,6 tys. pracowników, stąd żądania premiii dla reszty.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów. 

Wiemy, ile w piątek zapłacisz za benzynę. Będzie taniej

W piątek litr benzyny 95 ma kosztować nie więcej niż 5,95 zł, benzyny 98 - 6,65 zł, a diesla - 6,12 zł - wynika z czwartkowego obwieszczenia Ministra Energii. Oznacza to, że ceny maksymalne obu rodzajów benzyny będą niższe niż w czwartek, a cena diesla będzie wyższa.