Związki zawodowe w Grupie Energa planują kolejny spór zbiorowy

 Związki zawodowe w Grupie Energa planują kolejny spór zbiorowy z władzami firmy i negocjacje w sprawie najważniejszych spraw pracowniczych na 2011 r. Związkowcy chcą w ten sposób zabezpieczyć prawa pracowników w Grupie, która może niebawem zmienić właściciela.

29 września zarząd Polskiej Grupy Energetycznej podpisał ze Skarbem Państwa umowę zakupu akcji spółki Energa. Grupa zaoferowała za pakiet 84,19 proc. akcji Energi ponad 7,5 mld zł. Zgodę na tę transakcję musi wydać jeszcze Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Jak powiedział przewodniczący "Solidarności" w firmie Energa Roman Rutkowski, w czwartek związki zawodowe działające w Grupie postanowiły, że już teraz, nie czekając na formalną zmianę właściciela, chcą wejść z władzami Energi w spór zbiorowy dotyczący ustalenia na 2011 rok najważniejszych spraw pracowniczych. Zaznaczył, że ostateczną decyzję w tej sprawie poprzedzą konsultacje z należącymi do związków pracownikami. Konsultacje mają być przeprowadzone w ciągu najbliższych dwóch tygodni.

- Jeśli dojdzie do wejścia w ten spór, to chcielibyśmy w jego ramach ustalić np. sprawę podwyżek płac i ewentualnych restrukturyzacji w 2011 roku oraz inne szczegóły ważne dla pracowników - powiedział Rutkowski. Dodał, że byłoby to swoiste "zabezpieczenie" najważniejszych spraw pracowniczych na przyszły rok "na okoliczność przejęcia Energi przez nowego inwestora".

Rzeczniczka Grupy Energa Beata Ostrowska nie chciała komentować zapowiedzi w sprawie sporu.  Nie mamy na ten temat żadnych oficjalnych informacji od przedstawicieli związków zawodowych - zaznaczyła.

W lipcu 2009 roku związki zawodowe działające w firmie Energa weszły z władzami firmy w spór zbiorowy, który zakończył się podpisaniem protokołu rozbieżności i serią akcji strajkowych. W czwartek związkowcy ustalili, że kolejny strajk odbędzie się w drugiej połowie listopada br.

Grupa Energa jest jedną z czterech krajowych grup energetycznych. Posiada m.in. elektrownię konwencjonalną Ostrołęka oraz 45 elektrowni wodnych. Jest liderem w produkcji energii ze źródeł odnawialnych. Dostarcza energię elektryczną dla 2,5 mln gospodarstw domowych oraz do ponad 300 tys. firm, ma około 17-proc. udział w rynku sprzedaży energii elektrycznej.

 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

System elektroenergetyczny jest przygotowany na nadchodzące fale upałów

Obecnie nie występują ograniczenia w pracy elektrowni, a system elektroenergetyczny jest przygotowany na nadchodzące upały - poinformował PAP rzecznik prasowy Polskich Sieci Elektroenergetycznych Maciej Wapiński.

Mont Blanc zdobyty przez górników z kopalni Sobieski

Andrzej Witkowski, lider wyprawy i pracownik Zakładu Górniczego Sobieski w Jaworznie, wraz z Mateuszem Dolegą oraz Dawidem Siwkiem stanęli na najwyższym szczycie Alp.

W czwartek maksymalne ceny paliw: benzyna Pb95 - 5,96 zł za litr, diesel - 6,11 zł za litr

W czwartek litr benzyny 95 kosztuje nie więcej niż 5,96 zł, benzyny 98 - 6,67 zł, a diesel - 6,11 zł. Oznacza to, że wobec środy ceny maksymalne benzyny będą niższe, a cena ON się nie zmieni.

Trwa nabór wniosków w konkursie „Zielona Przestrzeń” organizowanym przez WFOŚiGW w Katowicach

Nawet 250 tys. zł dofinansowania na projekty związane z tworzeniem i zagospodarowaniem ogólnodostępnych terenów zieleni - trwa nabór wniosków w kolejnej edycji konkursu „Zielona przestrzeń”, organizowanym przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.