Związki porozumiały się z rządem ws. stoczni
fot: ARC
W stoczniowych miastach niedawno odbywały się liczne protesty (na zdjęciu demonstracja w Szczecinie)
fot: ARC
Jest porozumienie między rządem i związkami stoczni Gdynia i Szczecin w sprawie restrukturyzacji zakładów. Związkowcy i strona rządowa podpisały ośmiostronicowy protokół.
- Mamy przygotować do 6 czerwca przygotowania dla stoczni gdynia i szczecin, aby umożliwić ich sprzedaż. Mamy przy tym zapewnić poczucie bezpieczeństwa dla pracowników, oraz utrzymanie linii produkcyjnej. Potrzeba do tego dużo wysiłku i determinacji - mówił Boni w Centrum Partnerstwa Społecznego \"Dialog\".
- Dlatego dziękuję kolegom i koleżankom ze stoczni, którzy w trakcie dwutygodniowych rozmów zgodzili się na rozwiązanie, które dzisiaj podpisujemy - mówił Boni.
Boni przypomniał, że to dopiero pierwszy etap. Teraz rząd musi przygotować ustawę, a parlament ja przyjąć, tak żeby weszła od 1 stycznia. Pracownicy mają mieć możliwość dalszej pracy, przy pełnym wynagrodzeniu.
Program ochronny dla pracowników obu stoczni oraz ich spółek zależnych będzie kosztował od 400 mln zł do 500 mln zł. Kwota ta ma być przeznaczona na odszkodowania dla stoczniowców, którzy skorzystają z programu dobrowolnych odejść, wypłatę wynagrodzeń do końca maja przyszłego roku oraz na spłatę zaległych składek emerytalnych.
Stoczniowe związki zgodziły się na odszkodowania od 15 tys. zł do 60 tys. zł, w zależności od stażu pracy.