Zrównoważona strategia przetwarzania odpadów górniczych do produkcji geomateriałów dla celów inżynierii lądowej i budownictwa podziemnego

fot: Jarosław Galusek/ARC

Główna teza wypracowywanego Program rozwoju górnictwa mówi o zagwarantowaniu bezpieczeństwa energetycznego kraju w oparciu o węgiel kamienny

fot: Jarosław Galusek/ARC

W jaki sposób skutecznie przetwarzać odpady pogórnicze w produkty użyteczne i poszukiwane rynkowo? To pytanie nurtuje zespół naukowców i praktyków realizujących projekt MINRESCUE pt. „Od odpadów pogórniczych do wartościowych zasobów – nowa koncepcja gospodarki obiegu zamkniętego”. 18 czerwca 2021 r. w formie zdalnej odbyło się spotkanie partnerów projektu. Jego głównym celem jest opracowanie zrównoważonej strategii przetwarzania odpadów górniczych do produkcji geomateriałów dla celów inżynierii lądowej i budownictwa podziemnego.

– Przy aktywnym współudziale naszych partnerów przemysłowych Polskiej Grupy Górniczej i kopalni Bogdanka, opracowany zostanie szczegółowy katalog odpadów górniczych, który określi ich przydatność do zastosowań w geoinżynierii – mówi Aleksander Wrana, kierownik projektu w Głównym Instytucie Górnictwa. – Opracowane zostaną również nowe produkty, wykonane z polimerobetonu na potrzeby górnictwa i inżynierii lądowej. Dlatego w realizację projektu zaangażowany jest interdyscyplinarny zespół z aż 4 zakładów naukowo-badawczych: Zakładu Technologii Eksploatacji, Tąpań i Obudów Górniczych, Śląskiego Centrum Radiometrii Środowiskowej, Zakładu Monitoringu Środowiska oraz Zakładu Inżynierii Materiałowej.

Realizacja projektu wpisuje się w ideę gospodarki o obiegu zamkniętym, która jest podstawą Zielonego Ładu Unii Europejskiej, a jej celem jest racjonalne wykorzystanie zasobów i ograniczenie negatywnego wpływu na środowisko działalności człowieka. Ta koncepcja jest realizowana również w przemyśle węglowym oraz w regionach górniczych. Przekształcenie odpadów pochodzących z górnictwa węgla kamiennego w cenne zasoby, zwłaszcza dla konstrukcji inżynierskich, które stanowi kluczowe zadanie projektu MINRESCUE, zapewni również znaczne oszczędności w zakresie surowców naturalnych do prac budowlanych.

Ambitne cele zostaną osiągnięte dzięki międzynarodowej współpracy europejskich jednostek naukowych, do których należą polskie instytuty badawcze, takie jak: Główny Instytut Górnictwa i Instytut Górnictwa Odkrywkowego Poltegor, Francuska Służba Geologiczna BRGM, hiszpańska firma konsultingowa SUBTERRA oraz zagraniczne instytucje akademickie: Uniwersytet Exeter, Politechnika Mediolańska i Uniwersytet CY Cergy z Paryża. Koordynatorem projektu jest Uniwersytet Warwick, jedna z najbardziej cenionych uczelni brytyjskich w świecie (54. miejsce w rankingu 2019 QS World University Rankings).

– Bardzo ważne jest zaangażowanie i udział czołowych polskich producentów węgla kamiennego, tj. Polskiej Grupy Górniczej SA i Lubelskiego Węgla Bogdanka SA, oraz największego holdingu energetycznego na Ukrainie, przedsiębiorstwa DTEK – dodaje Aleksander Wrana.

W związku z opracowywaniem nowych produktów nie bez znaczenia jest udział przedsiębiorstwa Nuova Tesi System, producenta betonowych elementów prefabrykowanych z 30-letnim doświadczeniem, obejmującym także prace nad rozwiązaniami innowacyjnymi. Projekt MINRESCUE jest dofinansowany przez Fundusz Badawczy Węgla i Stali oraz Ministerstwo Edukacji i Nauki. Więcej informacji o projekcie znaleźć można na stronie internetowej https://minrescue.gig.eu/.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Zaleze

Spacer po dzielnicy Załęże. Działała tu kopalnia Kleofas i huta Baildon

Gdyby nie huta Baildon i kopalnia Kleofas, katowickie Załęże w żaden sposób nie mogłoby się pochwalić przemysłowym charakterem. Polecamy spacer po tej dzielnicy. Tutaj naprawdę jest co zobaczyć.

Górnicza spółka inwestuje w obronność

Bumech reorganizuje działalność związaną z sektorem obronnym i przenosi ją do spółki giełdowej. Capital Partners ma stać się docelowym centrum aktywności obronnych Grupy Bumech. To właśnie tam będą rozwijane projekty związane z produkcją i obrotem sprzętem oraz technologiami o przeznaczeniu wojskowym, w ramach wyodrębnionej struktury biznesowej.

Nadzorowi górniczemu przybywa zadań

Budownictwo tunelowe, kwestie metanowe i cyberbezpieczeństwo – te trzy tematy zdominowały tegoroczną, XXVI konferencję „Problemy bezpieczeństwa i ochrony zdrowia w polskim górnictwie”. Debatowano ponadto o nowym podejściu do zagadnień bezpieczeństwa i higieny pracy oraz o procesie wdrażania unijnego rozporządzenia metanowego.

W Polsce powstaje nowa kopalnia węgla. Nie na Górnym Śląsku i Lubelszczyźnie. Znamy szczegóły

Czy w Polsce budowana jest kopalnia węgla kamiennego? Z najnowszego Sprawozdania z działalności urzędów górniczych w 2025 r., opracowanego przez Wyższy Urząd Górniczy, wynika czarno na białym, że tak. Gdzie zatem powstanie? W Rybniku? A może w Lublinie? Właśnie, że nie. Budują ją w Ścinawce Średniej, w gminie Radków na Dolnym Śląsku.