Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

30.38 PLN (-1.68%)

KGHM Polska Miedź S.A.

282.40 PLN (-0.56%)

ORLEN S.A.

128.48 PLN (-0.26%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

9.21 PLN (-2.00%)

TAURON Polska Energia S.A.

8.87 PLN (-1.62%)

Enea S.A.

20.28 PLN (-1.74%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

23.95 PLN (-2.24%)

Złoto

5 097.25 USD (-0.02%)

Srebro

82.83 USD (-1.87%)

Ropa naftowa

100.88 USD (-0.77%)

Gaz ziemny

3.28 USD (+1.23%)

Miedź

5.80 USD (-0.59%)

Węgiel kamienny

128.60 USD (-0.23%)

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

30.38 PLN (-1.68%)

KGHM Polska Miedź S.A.

282.40 PLN (-0.56%)

ORLEN S.A.

128.48 PLN (-0.26%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

9.21 PLN (-2.00%)

TAURON Polska Energia S.A.

8.87 PLN (-1.62%)

Enea S.A.

20.28 PLN (-1.74%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

23.95 PLN (-2.24%)

Złoto

5 097.25 USD (-0.02%)

Srebro

82.83 USD (-1.87%)

Ropa naftowa

100.88 USD (-0.77%)

Gaz ziemny

3.28 USD (+1.23%)

Miedź

5.80 USD (-0.59%)

Węgiel kamienny

128.60 USD (-0.23%)

Mniej dolarów i euro w NBP

fot: ARC

Francja, Włochy i Niemcy zadeklarowały wpłacić po około 8 miliardów euro na inwestycje finansowane przez EFSI

fot: ARC

Na koniec grudnia 2015 r. oficjalne aktywa rezerwowe Polski, zarządzane przez NBP, wyniosły 86,9 mld euro, a w przeliczeniu na dolary amerykańskie 94,9 mld USD. Było to mniej w obu walutach niż w listopadzie.

NBP opublikował w czwartek dane o stanie oficjalnych aktywów rezerwowych.

Z komunikatu banku centralnego wynika, że na koniec grudnia ub.r. poziom rezerw wyrażony w euro wynosił 86,9 mld euro i był o 5,8 mld euro niższy niż na koniec listopada ub.r. Obniżył się w stosunku do listopada również stan rezerw wyrażony w dolarach - o 3,1 mld dolarów do poziomu 94,9 mld dolarów.

"Narodowy Bank Polski zarządza rezerwami dewizowymi, dbając o maksymalizowanie ich zyskowności, jednak priorytetem jest ich bezpieczeństwo i zachowanie niezbędnego poziomu płynności. NBP inwestuje rezerwy w typowe instrumenty stosowane przez banki centralne; większość w rządowe papiery wartościowe, część w papiery emitowane przez instytucje międzynarodowe oraz agencje rządowe. Niewielka kwota jest utrzymywana w formie lokat w bankach o wysokiej ocenie wiarygodności oraz w złocie" - głosi komunikat banku centralnego.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Konflikt na Bliskim Wschodzie pokazał, że Europa nie ma autonomii energetycznej

Eskalacja konfliktu na Bliskim Wschodzie ponownie uwidoczniła brak pełnego bezpieczeństwa energetycznego Europy - ocenili w opublikowanym w czwartek komentarzu analitycy Allianz Trade. W ich opinii, choć zależność Europy od rosyjskiego gazu uległa poprawie, jest to jednak zastąpienie jednej zależności inną.

Motyka1

Motyka: Jeśli rynek ropy nie będzie się stabilizował, możliwe decyzje ws. VAT na paliwa

Jeżeli sytuacja na rynkach ropy nie będzie się stabilizowała, to rząd będzie podejmował decyzje ws. działań podatkowych, także w zakresie VAT, które obniżą ceny paliw - przekazał w czwartek w Sejmie minister energii Miłosz Motyka.

Motyka: W najbliższym czasie nie planujemy uwalniania zapasów interwencyjnych ropy

W najbliższym czasie nie planujemy uwalniania zapasów interwencyjnych ropy - poinformował w czwartek w Sejmie minister energii Miłosz Motyka. Zapewnił, że dostawy oraz zapasy ropy i paliw naftowych w Polsce są w pełni zabezpieczone.

Balczunjpg

Balczun: Nie jest prosto podjąć decyzję ws. partnera dla ElectroMobility Poland

Nie jest prosto podjąć decyzję ws. partnera dla spółki ElectroMobility Poland (EMP) - ocenił w czwartek minister aktywów państwowych Wojciech Balczun. Zadeklarował determinację, co do znalezienia pomysłu na ten projekt, zaznaczając, że w sprawie są m.in. rekomendacje służb państwowych i MSZ.