Zmarzły: Poprawa sytuacji rynkowej przełoży się na JSW za kilka miesięcy

Bieżąca poprawa sytuacji rynkowej przełoży się na kondycję Jastrzębskiej Spółki Węglowej za około pół roku, rok - powiedział w piątek wiceminister energii Marian Zmarzły. Przypomniał, że plan restrukturyzacji spółki założył m.in. udzielenie jej ok. 2,9 mld zł pożyczek.

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

Wiceminister od górnictwa Marian Zmarzły

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

Bieżąca poprawa sytuacji rynkowej przełoży się na kondycję Jastrzębskiej Spółki Węglowej za około pół roku, rok - powiedział w piątek wiceminister energii Marian Zmarzły. Przypomniał, że plan restrukturyzacji spółki założył m.in. udzielenie jej ok. 2,9 mld zł pożyczek.

W piątkowej rozmowie na antenie Radia Katowice wiceminister zdiagnozował, że obecna sytuacja JSW jest trudna, ale nie bez wyjścia. Zaznaczył, że JSW ma potencjał wydobywczy, zasób sprzętowy i załogę; pozostaje kwestia procesu restrukturyzacji, w którym już spadło zatrudnienie, głównie administracji, i potrzebne są kolejne działania.

Zmarzły zastrzegł przy tym, że obecna sytuacja rynkowa nie przełoży się na poprawę finansów JSW szybko. - Tak to nie działa, te rynkowe procesy odbijają się w JSW mniej więcej z opóźnieniem półrocznym-rocznym. Więc jest aspekt, że spółka będzie miała lepsze warunki sprzedaży i gdzieś będzie wychodziła powoli na prostą. Na razie walczy z bieżącą sytuacją finansową, gdzie ma zaszłości, zobowiązania i należy z tego wyjść jak najszybciej - stwierdził wiceszef ME.

Wskazał, że chodzi tu przede wszystkim o spłatę zobowiązań wobec wierzycieli i uruchomienie dodatkowej pomocy z ustawy o funkcjonowaniu górnictwa (instrumenty osłonowe dla odchodzących pracowników).

Dodał, że pieniądze ze sprzedaży dwóch spółek z grupy na rzecz ARP za 1,066 mld zł wraz z finansowaniem osłon nie są tu wystarczające: przygotowany pod koniec ub. roku plan restrukturyzacji przewidywał udzielenie spółce pożyczki 2,9 mld zł z Funduszu Reprywatyzacji. Dotąd to nie nastąpiło.

Pytany o notyfikację umowy społecznej dla górnictwa węgla kamiennego z maja 2021 r. wiceminister energii przekazał, że proces ten ciągle trwa. Podlega przy tym bieżącej modyfikacji ze strony rządowej, także poprzez formułowanie kolejnych wniosków dot. obejmowania ustawą górniczą kolejnych spółek. Planowane jest np. wysłanie wniosku dot. zapewnianych właśnie instrumentów osłonowych dla pracowników JSW.

Wiceminister Zmarzły ocenił przy tym, że ze strony urzędników Komisji Europejskiej sam kierunek zamykania kopalń i udzielania pomocy dla odchodzących górników jest widziany "raczej pozytywnie". "Likwidujemy stopniowo te nasze górnictwo, a o to chodziło właśnie w tej notyfikacji, żeby ten proces transformacji energetycznej był zaakceptowany" - stwierdził wiceszef ME.

Przyznał również, że "zdecydowanie przyjdzie moment jakiejś aktualizacji" umowy społecznej dot. górnictwa węgla kamiennego. "Widzimy co się dzieje, jeśli chodzi o kopalnie, o otwieranie bloków gazowych w energetyce. Więc będzie znowu taki trudny moment, znowu będziemy musieli się zastanowić, jeśli chodzi o zużycie naszego węgla" - ocenił Marian Zmarzły.

Grupa JSW przy m.in. niesprzyjających warunkach rynkowych, a także gwarantowanych załodze warunkach zatrudnienia i wynagradzania, miała w 2024 r. 7,3 mld zł straty netto, a po trzech kwartałach 2025 r. narastająco 2,9 mld zł straty. Spółka deklarowała publikację raportu rocznego za 2025 r. 26 marca br., jednak 11 marca datę tę przełożono na 28 kwietnia br. W listopadzie 2025 r. władze spółki przedstawiły ramy planu restrukturyzacji biznesowej JSW, które obejmują m.in.: zapewnienie bezpieczeństwa finansowego, trwałą redukcję kosztów i utworzenie efektywnej struktury.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

Lekcja geografii ekonomicznej 370 metrów pod ziemią!

19 czerwca 2026 r.  w podziemnym Polu Szkoleniowym kopalni Wujek na zaproszenie Polskiej Grupy Górniczej gościła grupa studentów II roku geografii z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Podczas wyjątkowych ćwiczeń terenowych młodzi geografowie mogli zobaczyć z bliska jak funkcjonuje współczesne górnictwo oraz poznać przemysłowe dziedzictwo Górnego Śląska.

Jest porozumienie w górniczej spółce w sprawie pełnej realizacji funduszu płac

Dwunastu centralom związkowym reprezentującym załogę Polskiej Grupy Górniczej i zarządowi spółki udało się zawrzeć porozumienie w sprawie pełnej realizacji niewykonanego funduszu płac przewidzianego na pierwsze półrocze 2026 roku. Górnicy otrzymają swoje pieniądze wraz z pensją za czerwiec.

Spotkanie na temat eksploatacji pod terenami gminy Gierałtowice

W KWK Sośnica w Gliwicach odbyło się posiedzenie zespołu porozumiewawczego ds. koordynacji eksploatacji pod terenami gminy Gierałtowice.