Złoża pod ochroną

Miranda KK

fot: Krystian Krawczyk

Współistnienie górnictwa odkrywkowego z obszarami Natura 2000 rodzi wielorakie problemy. Na niedawnym Krajowym Zjeździe Górnictwa Odkrywkowego przybliżyła je Miranda Ptak z wrocławskiego OUG-u

fot: Krystian Krawczyk

Odkrywka: W sieci przyrodniczo chronionych obszarów znajduje się 644 udokumentowanych złóż z 20 kopalinami.

Paweł i Gaweł w jednym stali domu, Paweł na górze, a Gaweł na dole... Któż nie zna tej bajki mistrza Fredry i komplikacji w stosunkach między zwaśnionymi lokatorami?


Przyrodników cieszy zapewne intensywny rozwój w Polsce sieci obszarów Natura 2000. W latach 60. ubiegłego stulecia była ledwie ideą entuzjastów ochrony środowiska, w 30 lat później została ujęta w karby prawne unijnych dyrektyw (ptasiej i siedliskowej), które w maju 2004 r. zostały transponowane do polskiej ustawy o ochronie przyrody. Jednak intensywny rozwój sieci przestrzennie spójnych systemów ekologicznych oznacza zarazem kurczenie się powierzchni odkrywkowej działalności górniczej.


W naszym kraju poszerzenie tej postaci ochrony przyrody o nowe obszary i nowe cenne przyrodniczo gatunki i siedliska ożywiło się zwłaszcza w ostatnich latach.


– Do końca czerwca 2007 r. ustanowiono w Polsce 72 obszary ptasie i 184 obszary siedliskowe. Łącznie zajmowały one wówczas około 12,8 proc. powierzchni kraju. Już na koniec 2009 r. stan wyznaczonych obszarów naturowych był następujący: 823 obszary siedliskowe, zajmujące łącznie 11,05 proc. powierzchni lądowej oraz 141 obszarów ptasich, zajmujących łącznie 15,56 proc. tejże powierzchni. W grudniu tegoż 2009 r. te pierwsze rozpościerały się na 38 tys. lądu i 3,6 tys. km2 morza, zaś te drugie na – odpowiednio – 55,2 i 6,5 tys. km2. Na koniec I kwartału br. całkowita ustalona w Polsce liczba obszarów Natura 2000 sięgnęła 957, o łącznej powierzchni lądowej obejmującej 19,95 proc. – zestawia Miranda Ptak z Okręgowego Urzędu Górniczego we Wrocławiu, zaznaczając, że nowe kraje UE mają zdecydowanie wyższy od starych udział obszarów Natura 2000.


Tymczasem z przeprowadzonych badań możliwości prowadzenia odkrywkowej działalności górniczej, oddziałującej na obszary Natura 2000, wynika, że w takich szczególnych strefach znajduje się 644 udokumentowanych złóż rozmaitych kopalin. Ich położenie nakłada się na 77 obszarów ptasich, 99 siedliskowych oraz 2 o obu tych walorach przyrodniczych. W zidentyfikowanej grupie złóż znajduje się 20 kopalin, bardzo istotnych z gospodarczego punktu widzenia. Zawierają one między innymi: dolomity, gliny ceramiczne i ogniotrwałe, kruszywa naturalne, kredy, kwarce i piaski kwarcowe, torfy, węgiel brunatny, wapienie i margle, granity, marmury, bazalty, porfiry, piaskowce i melafiry. Dominują wśród nich złoża kruszyw naturalnych oraz kamieni drogowych i budowlanych.


Geografia udokumentowanych złóż obejmuje wszystkie 16 województw kraju. Jednak – jak zauważa Miranda Ptak – ich rozkład jest nierównomierny. Czołowe miejsca na liście szczególnie bogatych w złoża oraz obszary Natura 2000 województw zajmują zachodniopomorskie oraz dolnośląskie.


Czy w koegzystencji górników z przyrodą muszą być oni tymi, którzy – wracając do fredrowskiej bajki – „najdziksze wyczyniają swawole”? Miranda Ptak wśród mocnych stron polskiego górnictwa odkrywkowego w aspekcie sieci obszarów Natura 2000 wskazuje na trzy. Jej zdaniem istniejąca sytuacja wymaga dokładniejszego przygotowywania inwestycji na etapie projektowania, większych reżimów w gospodarowaniu powierzchnią eksploatacyjną, większej dbałości o ochronę środowiska na każdym etapie prowadzonej działalności.


– W pełni popierając uzasadnioną, a nie pozorną, konieczność ochrony środowiska, w tym szczególnie w obszarach Natura 2000, konieczne jest wypracowanie racjonalnych zasad i norm korzystania z tegoż środowiska, w tym również, w uzasadnionych przypadkach, kryteriów prowadzenia eksploatacji z uwzględnieniem zasad kompensacji przyrodniczej – uważa prof. Piotr Czaja z Akademii Górniczo-Hutniczej.

.

 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.