Złoty traci przed decyzją Fed

fot: Andrzej Bęben/ARC

W najbliższych dniach powinno nastąpić wyhamowanie zmienności na rynku złoteg

fot: Andrzej Bęben/ARC

We wtorek (17 grudnia) złoty stracił na wartości wobec głównych walut - wskazali analitycy. Dodali, że to skutek obaw inwestorów o decyzję Rezerwy Federalnej m.in. w sprawie przyszłości programu skupu aktywów. Ok. godz. 17. euro kosztowało 4,17 zł, a dolar 3,04 zł.

- Za słabszym zachowaniem polskiej waluty stało pogorszenie nastrojów na europejskich i amerykańskich giełdach, u źródeł których leżały obawy związane z rozpoczynającym się dziś dwudniowym posiedzeniem Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC), co prowokowało wzrost awersji do ryzyka i szkodziło złotemu. Polskiej walucie ciążył też kolejny nieudany wzrost euro/dolara - powiedział analityk Admiral Markets Marcin Kiepas.

We wtorek rozpoczęło się posiedzenie Rezerwy Federalnej, a w środę wieczorem poznamy decyzję w sprawie stóp procentowych oraz dalszych losów programu skupu aktywów (QE3).

Kiepas wskazał, że we wtorek inwestorzy zignorowali pozytywne dane płynące z niemieckiej gospodarki.

- Indeks instytutu ZEW wystrzelił w grudniu w górę do 62 pkt. z 54,6 pkt. w listopadzie i miał najwyższą wartość od kwietnia 2006 r. Tak mocny skok nastrojów w Niemczech uwiarygodnia ożywienie gospodarcze, co w sposób pośredni znajdzie przełożenie na wyniki polskiej gospodarki. Inwestorzy zignorowali też obserwowany dziś wzrost popytu na polski dług i związany z tym spadek rentowności - stwierdził.

Analityk Admiral Markets mówił, że większych emocji nie wywołały również opublikowane przez GUS dane o wynagrodzeniach i zatrudnieniu w Polsce. W listopadzie wynagrodzenia wzrosły o 3,1 proc. rdr, a zatrudnienie o 0,1 proc. rdr.

- W tym drugim przypadku była to pierwsza dodatnia roczna dynamika od listopada 2012 r. i siódmy kolejny miesiąc wzrostu zatrudnienia. Dane potwierdzają, że ożywienie ma trwały charakter - ocenił.

Jego zdaniem w środę, mimo licznie publikowanych danych makroekonomicznych, na rynkach liczyć będzie się tylko jedno wydarzenie - wyniki posiedzenia FOMC.

Podobnego zdania był diler mBanku Marcin Turkiewicz.

- Sytuacja na rynku walutowym jest obecnie klarowna - wszystkie oczy zwrócone są na posiedzenie Fed. Jutro wieczorem poznamy decyzję, co dalej z programem luzowania ilościowego. Jeżeli podtrzymany zostanie obecny poziom wsparcia, to złoty powinien się umocnić w okolicy 4,15 zł za euro - powiedział.

- Jeśli Fed zdecyduje o ograniczeniu programu, to z pewnością złoty się osłabi. Nie wydaje mi się jednak, aby to osłabienie było dramatyczne. Myślę, że inwestorzy już wycenili taką decyzją, liczą się z nią, więc to posunięcie jest już częściowo w cenie złotego - dodał diler.

Jego zdaniem, niezależnie od decyzji Fed notowania złotego do końca tygodnia nie powinny wykroczyć poza przedział 4,15-4,22 zł za euro.

- To poziomy, na jakich powinniśmy oglądać złotego przez trzy najbliższe sesje - wskazał.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Ponad 60 proc. młodych Polaków korzysta z AI podczas zakupów

Ze sztucznej inteligencji przy podejmowaniu decyzji o zakupach korzysta 65,5 proc. Polaków - wynika z badania UCE Research i Shopfully Poland. Eksperci wskazali, że AI jest wykorzystywana m.in. do porównywania produktów, szukania najlepszych cen czy inspiracji.

Prezes ARP: Polskie parki przemysłowe mogą być łącznikiem między Europą Zachodnią a Ukrainą

Ukraiński biznes potrzebuje miejsc bezpiecznych oraz stwarzających warunki do rozwoju i uczestniczenia w jednolitym europejskim rynku - ocenił w piątek w rozmowie z PAP prezes ARP Daniel Ryczek. Jego zdaniem m.in. polskie parki przemysłowe mogą być łącznikiem między Europą Zachodnią a Ukrainą.

JSW Koks podlicza trzy dekady certyfikowanych standardów zarządzania

W 2026 roku przypada 30-lecie certyfikacji Systemu Zarządzania Jakością w JSW Koks oraz 15-lecie certyfikacji Systemu Zarządzania Energią. Wieloletnie utrzymywanie certyfikowanych systemów zarządzania oraz ich regularna recertyfikacja potwierdzają zgodność funkcjonowania spółki z międzynarodowymi normami oraz zachowanie najwyższych standardów zarządzania - podkreśla JSW Koks.

Pracująca dla kopalń spółka planuje emisję akcji, by pozyskać środki na zaspokojenie wierzycieli

Zarząd PKP Cargo chce wyemitować w ofercie publicznej od 75 mln do 89,57 mln akcji o nominalnej wartości 1 zł każda, co ma zapewnić środki na spłatę zobowiązań firmy - poinformowała we wtorek wieczorem spółka. O tym, czy plany zostaną przyjęte, ma zdecydować piątkowe nadzwyczajne walne zgromadzenie.