Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

25.76 PLN (-1.42%)

KGHM Polska Miedź S.A.

326.20 PLN (+1.27%)

ORLEN S.A.

145.48 PLN (+1.49%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.31 PLN (+0.19%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.30 PLN (-1.13%)

Enea S.A.

20.30 PLN (+0.50%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

21.20 PLN (-0.93%)

Złoto

4 532.25 USD (+1.04%)

Srebro

76.08 USD (+2.59%)

Ropa naftowa

105.77 USD (-4.66%)

Gaz ziemny

3.03 USD (-2.83%)

Miedź

6.32 USD (+2.14%)

Węgiel kamienny

123.10 USD (+3.88%)

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

25.76 PLN (-1.42%)

KGHM Polska Miedź S.A.

326.20 PLN (+1.27%)

ORLEN S.A.

145.48 PLN (+1.49%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.31 PLN (+0.19%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.30 PLN (-1.13%)

Enea S.A.

20.30 PLN (+0.50%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

21.20 PLN (-0.93%)

Złoto

4 532.25 USD (+1.04%)

Srebro

76.08 USD (+2.59%)

Ropa naftowa

105.77 USD (-4.66%)

Gaz ziemny

3.03 USD (-2.83%)

Miedź

6.32 USD (+2.14%)

Węgiel kamienny

123.10 USD (+3.88%)

Kraj: Polska mogła sobie poradzić z wyzwaniami zeszłego roku dzięki wieloletniej pracy

fot: Tomasz Rzeczycki

Estakada z rurociągami do gazoportu koło wejścia na plażę Warszów

fot: Tomasz Rzeczycki

Zima zweryfikowała naszą politykę energetyczną. Dbaliśmy o to, aby był gaz, energia, ciepło, w akceptowalnych cenach dla wszystkich obywateli i dla wszystkich podmiotów - powiedziała w środę w Lublinie minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

- Deklarowałam, że kiedy spotkamy się na wiosnę i Polacy powiedzą sprawdzam, to będzie moment ostatecznej weryfikacji tego, jaka jest polityka energetyczna. Zima zweryfikowała naszą politykę energetyczną, suwerenną, autonomiczną, przemyślaną i konsekwentną politykę energetyczną, która pozwoliła nam przetrwać zimę w każdym polskim domu, przedsiębiorstwie, szpitalu, łóżku i w każdej instytucji. Bo dbaliśmy o to, aby był gaz, energia, ciepło, w akceptowalnych cenach dla wszystkich obywateli i dla wszystkich podmiotów funkcjonujących w kraju - powiedziała w środę w Lublinie minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

W Lublinie trwa rozpoczęta we wtorek III edycja Samorządowego Kongresu Trójmorza.

Podczas wystąpienia Anna Moskwa wskazywała na to, że Polska mogła sobie poradzić z wyzwaniami zeszłego roku dzięki wieloletniej pracy, choć - jak dodała - wysiłek ubiegłego roku był niezwykle istotny.

- Najważniejsze jest to, że był to konsekwentny plan, zbudowany przez architektów naszej polityki energetycznej, naszej niezależności energetycznej. Wspomniany prof. Lech Kaczyński mówił, że energetyka jest i musi być filarem współpracy Trójmorza na rzecz bezpieczeństwa, że energetyka to obszar, który zostanie jako pierwszy zaatakowany, jeśli dojdzie do ataku na suwerenność, i to się sprawdziło w 2022 r. W tym roku, który był sprawdzianem dla całej Europy, sprawdzianem w różnym stopniu zdanym przez różne państwa, na pewno bardzo dobrze zdanym przez Polskę - powiedziała Anna Moskwa.

Podkreśliła również konsekwentną realizację projektów, które zostały zaplanowane w 2015 r. Mówiła, że w tym czasie były óżne głosy ze strony UE i były zachęty do korzystania z gazociągów.

- Dzisiaj widzimy, że nie ma Nord Stream 1, Nord Stream 2, ale terminal LNG jest, funkcjonuje w pełnym wymiarze, zwiększa swoją przepustowość, a inne państwa w pośpiechu budują swoją infrastrukturę. My to rozpoczęliśmy lata temu, aby uniezależnić się od Rosji, aby dywersyfikować dostawy i dzięki temu możemy nadal planować konsekwentnie swoją politykę energetyczną - dodała minister Moskwa.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Niemal połowa polskich "zetek" i millenialsów żyje od wypłaty do wypłaty

Niemal połowa, bo 41 proc. "zetek" i 46 proc. millenialsów w Polsce żyje od wypłaty do wypłaty; to wynik lekko wyższy niż na świecie, gdzie średnia wyniosła po 47 proc. - wynika z badania firmy doradczej Deloitte. Z kolei polscy młodzi częściej narzekają na dostępność mieszkań.

Zielony Ład i referendum. Warszawa usłyszała o postulatach demonstrujących

W Warszawie zakończyła się manifestacja, w której uczestniczyli pracownicy wszystkich branż - od przemysłu ciężkiego po edukację i ochronę zdrowia. Demonstrujący sprzeciwiają się likwidacji miejsc pracy, wysokim cenom prądu, unijnemu programowi Zielony Ład.

Katowice ogłosiły przetargi na 10 parków kieszonkowych

Jeszcze w tym roku przestrzeń Katowic wzbogaci się o 10 parków kieszonkowych – miasto ogłosiło przetargi na ich realizację.

Jest akt oskarżenia przeciwko byłemu kierownictwu JSW

Prokuratura Okręgowa w Gliwicach skierowała do Sądu Okręgowego w Rybniku akt oskarżenia w sprawie działania na szkodę Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Oskarżono cztery osoby, w tym trzy z kierownictwa JSW.