Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

31.10 PLN (0.00%)

KGHM Polska Miedź S.A.

303.20 PLN (+0.73%)

ORLEN S.A.

136.00 PLN (+2.26%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

11.18 PLN (+1.64%)

TAURON Polska Energia S.A.

10.57 PLN (+2.82%)

Enea S.A.

26.20 PLN (-0.38%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

31.40 PLN (-1.88%)

Złoto

4 775.47 USD (-0.33%)

Srebro

75.69 USD (+0.20%)

Ropa naftowa

96.51 USD (-0.17%)

Gaz ziemny

2.67 USD (-0.22%)

Miedź

5.77 USD (+0.27%)

Węgiel kamienny

111.85 USD (-0.84%)

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

31.10 PLN (0.00%)

KGHM Polska Miedź S.A.

303.20 PLN (+0.73%)

ORLEN S.A.

136.00 PLN (+2.26%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

11.18 PLN (+1.64%)

TAURON Polska Energia S.A.

10.57 PLN (+2.82%)

Enea S.A.

26.20 PLN (-0.38%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

31.40 PLN (-1.88%)

Złoto

4 775.47 USD (-0.33%)

Srebro

75.69 USD (+0.20%)

Ropa naftowa

96.51 USD (-0.17%)

Gaz ziemny

2.67 USD (-0.22%)

Miedź

5.77 USD (+0.27%)

Węgiel kamienny

111.85 USD (-0.84%)

Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie w sprawie utworzenia Ministerstwa Przemysłu

fot: Maciej Dorosiński

Ministerstwo Przemysłu oficjalnie zacznie działać 1 marca. Kieruje nim minister Marzena Czarnecka

fot: Maciej Dorosiński

Rada Ministrów - zgodnie z zapowiedzią - przyjęła we wtorek, 20 lutego, rozporządzenie w sprawie utworzenia Ministerstwa Przemysłu.

„1 marca powołane zostanie Ministerstwo Przemysłu. Powstanie ono w oparciu o niektóre komórki organizacyjne, które funkcjonują obecnie w Ministerstwie Aktywów Państwowych. Siedzibą nowego resortu będą Katowice” - czytamy w informacji KPRM.

Dodano, że „nowy resort powstanie z wyłączenia z Ministerstwa Aktywów Państwowych komórek organizacyjnych, które zajmują się sprawami działu administracji rządowej gospodarka złożami kopalin. Zatrudnieni tam pracownicy odpowiadają za realizację zadań, które wynikają z przyjętej przez Radę Ministrów polityki gospodarczej wobec sektora górnictwa węglowego i górnictwa niewęglowego. Chodzi również o zadania związane z przemysłem koksowniczym i hutniczym, a także prowadzenie spraw dotyczących gospodarki złożami kopalin”.

Pierwotnie rozporządzenie ws. nowego resortu miało być przyjęte 13 lutego. Termin jednak przesunięto na 20 lutego z powodu zwołania Rady Gabinetowej przez prezydenta Andrzeja Dudę. Przypomnijmy, że nowy resort ma zacząć formalnie działać od 1 marca. Jego szefową jest pochodząca z Zabrza prof. Marzena Czarnecka, prof. Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, szefowa Katedry Transformacji Energetycznej tej uczelni.

Trzeba wyjaśnić, że Ministerstwo Przemysłu będzie szczególnym resortem. Jako jedyne będzie mieć siedzibę poza stolicą. Będzie działać w stolicy Górnego Śląska, gdzie już od kilku tygodni są prowadzone prace związane z jego organizacją. Siedzibą dla niego będzie wydzielona część budynku znajdującego się w Katowicach przy ul. Powstańców 30, gdzie mieści się także centrala Polskiej Grupy Górniczej. Warto odnotować, że w gmachu tym przed laty znajdowała się siedziba Ministerstwa Górnictwa i Energetyki. Później był on zajmowany m.in. przez Państwową Agencję Restrukturyzacji Węgla Kamiennego oraz centralę Kompanii Węglowej, której następczynią została PGG.

Powołanie Ministerstwa Przemysłu obiecał w czasie kampanii wyborczej obecny premier Donald Tusk.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Zapasy gazu w magazynach UE zbliżają się do 29 proc., w Polsce - 45 proc.

Zapasy gazu ziemnego w magazynach UE wynoszą 28,8 proc. wobec średniej 5-letniej na tę porę wynoszącej 41,6 proc. W magazynach znajduje się obecnie 325,40 TWh gazu - wynika z wyliczeń firmy Gas Infrastructure Europe. W Polsce zapełnienie wynosi 45,1 proc. wobec sezonowej średniej 5-letniej wynoszącej 48,4 proc.

Studenci mają pomysły na pogórnicze tereny

Studenci Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach oraz Politechniki Śląskiej realizują projekt dotyczący opracowania strategii transformacji potencjalnie uwalnianych terenów KWK ROW ruch Rydułtowy. Niedawno zwiedzili teren kopalni.

Gdzie najlepiej płacą? Niestety nie na Śląsku, ale nie jest najgorzej

W Krakowie średnie i duże przedsiębiorstwa płacą najlepiej w kraju. Liderem zarobków ogółem, bez względu na wielkość spółki, wciąż jest jednak Warszawa - cytuje dane GUS-u czwartkowa "Rzeczpospolita".

Jakie są możliwe rozwiązania dla Grupy Azoty i Jastrzębskiej Spółki Węglowej?

Ministerstwo Aktywów Państwowych pracuje nad konstruktywnymi rozwiązaniami dla Grupy Azoty i Jastrzębskiej Spółki Węglowej, które znajdują się w skrajnie trudnej sytuacji finansowej - poinformował w czwartek minister aktywów państwowych Wojciech Balczun. Dla JSW rozważane są tylko możliwości finansowania dłużnego.