Stowarzyszenie Przyjaciół i Sympatyków Ekologii „Zielona Ziemia”, organizator ubiegłorocznej konferencji klimatycznej w Radzionkowie, której patronowali „Trybuna Górnicza” i portal nettg.pl będzie gospodarzem III edycji spotkań Akademii Edukacji Ekologicznej, której inaugurację zaplanowano na najbliższy czwartek, 21 stycznia.
Wykład inauguracyjny o wpływie działalności ludzi na globalne ocieplenie wygłosi dr hab. Andrzej Misiołek. Po wykładzie planowana jest dyskusja na temat unijnej polityki klimatycznej i skutków jej wprowadzenia dla polskiej gospodarki. Uczestnicy spotkania spróbują znaleźć odpowiedź na pytanie: Czy działalność człowieka ma wpływ na globalne ocieplenie klimatu?
-Najważniejszą misją naszego Stowarzyszenia jest prowadzenie ustawicznej i intensywnej edukacji ekologicznej. Zaowocowało to już powołaniem Akademii Edukacji Ekologicznej w 2007 r. Do jej kompetencji należy m.in. edukacja ekologiczna dorosłych - wyjaśnia Teresa Bryś-Szczygieł, przewodnicząca Stowarzyszenia Przyjaciół i Sympatyków Ekologii „Zielona Ziemia”.
W ramach Akademii, począwszy od października 2007 r, odbyło się już 11 spotkań, w których uczestniczyło ponad 1000 osób. - Mają one stanowić wsparcie metodyczne dla nauczycieli oraz zainteresować problemami ochrony środowiska ii rozwoju zrównoważonego społeczności Górnego Śląska, a w szczególności Radzionkowa , Bytomia, Tarnowskich Gór i Piekar Śląskich – dodaje Bryś-Szczygieł.
Czwartkowe spotkanie odbędzie się w pomieszczeniach restauracji Figaro w Radzionkowie, przy Placu Jana Pawła II o godz. 18.
Dr hab. Andrzej Misiołek w 1985 r. ukończył studia w Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W 1992 r. uzyskał stopień naukowy doktora chemii, a w 2007r. – stopień naukowy doktora habilitowanego w dziedzinie nauk humanistycznych. Pracował naukowo i dydaktycznie w Uniwersytecie Śląskim, Centrum Chemii PolimerówPAN w Zabrzu, Górnośląskiej Wyższej Szkole Pedagogicznej w Mysłowicach, Wyższej SzkoleEkonomiii Administracji w Bytomiu, Wyższej Szkole Zarządzania Ochroną Pracy w Katowicach oraz Górnośląskiej Wyższej Szkole Handlowej w Katowicach, gdzie prowadził wykłady, seminaria i konwersatoria. Pełnił funkcje prorektora a następnie rektora w Górnośląskiej Wyższej Szkole Pedagogicznej w Mysłowicach, dyrektora ds. organizacji i rozwoju oraz kierownika Zakładu Ochrony Środowiska w Wyższej Szkole Ekonomii i Administracji w Bytomiu. Obecnie pełni funkcję prodziekana w Górnośląskiej Wyższej Szkole Handlowej w Katowicach. Jest autorem lub redaktorem 8 książek oraz autorem lub współautorem ponad 50 publikacji naukowych. Wygłaszał referaty i komunikaty na licznych konferencjach naukowych w kraju i za granicą. Jest członkiem redakcji kilku czasopism naukowych. Aktywnie działa w kilku towarzystwach naukowych krajowych i zagranicznych. Jest członkiem Narodowej Rady Ekologicznej a także przewodniczącym Rady Naukowej Akademii Edukacji Ekologicznej. Zainteresowania naukowo badawcze mieszczą się w obszarach chemii środowiska i ekologii oraz filozofii w nauce i filozofii przyrody. Od 2007 roku jest senatorem Rzeczypospolitej Polskiej VII kadencji. W Senacie RP pracuje jako członek w Komisji Środowiska oraz Komisji Nauki Edukacji i Sportu. Jest przewodniczącym Zespołu Parlamentarzystów Województwa Śląskiego.