Zielona Energia w JSW

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

Projekt pod nazwą „Gospodarcze wykorzystanie metanu – KWK Budryk” dotyczy redukcji zagrożenia metanowego poprzez zwiększenie efektywności odmetanowania, redukcji emisji metanu do środowiska o 13 tysięcy ton rocznie

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

+9 Zobacz galerię

Galeria
(12 zdjęć)

Jastrzębska Spółka Węglowa podpisała umowę z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dotyczącą pożyczki na kwotę 85 mln zł – na finansowanie projektu „Gospodarcze wykorzystanie metanu – KWK Budryk”.

Jak czytamy w informacji prasowej umowa, którą podpisano 4 października w siedzibie JSW, ma na celu wspieranie innowacyjnych działań w zakresie ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju.

Umowę w obecności Marka Wesołego wiceministra w MAP, podpisali: Tomasz Cudny, prezes zarządu JSW, Dominik Bąk, zastępca prezesa NFOŚiGW oraz Wojciech Kałuża, zastępca prezesa JSW ds. rozwoju.

Środki z pożyczki są przeznaczone na finansowanie przedsięwzięć dotyczących zmniejszenia wpływu działalności górniczej na środowisko naturalne oraz promowanie rozwiązań przyjaznych dla przyrody. Całkowity koszt przedsięwzięcia wyniósł 88 165 130 zł, więc pożyczka pokryje 96,4 proc. kosztów przedsięwzięcia.

- Cieszy mnie, że uzyskaliśmy finansowe wsparcie na nasze zadania ekologiczne, które realizujemy zgodnie z przyjętą przez Grupę Kapitałową JSW strategią środowiskową – podkreśla Tomasz Cudny, prezes zarządu JSW.  

- Jesteśmy zadowoleni z możliwości współpracy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który aktywnie wspiera projekty środowiskowe realizowane, nie tylko przez JSW SA, ale również przez spółki z naszej Grupy Kapitałowej. Przypomnę, że nie tak dawno spółka JSW Koks otrzymała 150 milionów złotych wsparcia na budowę elektrociepłowni Radlin. Dziękujemy  - powiedział prezes.

- Projekt pod nazwą „Gospodarcze wykorzystanie metanu – KWK Budryk” dotyczy redukcji zagrożenia metanowego poprzez zwiększenie efektywności odmetanowania, redukcji emisji metanu do środowiska o 13 tysięcy ton rocznie - poprzez jego wykorzystanie w jednostkach kogeneracyjnych produkujących energię elektryczną oraz ciepło. Obniży się także emisjaCO2 o 328,5 tysiąca ton rocznie. Ponadto, realizacja przedsięwzięcia pozwoli zmniejszyć ilość zakupionej energii od dostawców zewnętrznych i zmniejszyć opłaty związane z emisją metanu do atmosfery - czytamy w komunikacie spółki.

Zakres projektu w kopalni Budryk obejmował budowę sześciu jednostek kogeneracji o łącznej mocy 20 MWe, umożliwiających produkcję do 120 000 MWh energii elektrycznej rocznie. Zbudowano także główną rozdzielnię na terenie szybu VI, rozbudowano rurociągi odmetanowania oraz pozostałą infrastrukturę techniczną.

Dominik Bąk, zastępca prezesa zarządu NFOŚiGW, podkreśla znaczenie tego przedsięwzięcia.

- Realizacja inwestycji polega na budowie infrastruktury umożliwiającej zagospodarowanie metanu pozyskiwanego w kopalni w procesie odmetanowania do wytwarzania przez Jastrzębską Spółkę Węglową SA energii elektrycznej oraz cieplnej. Przedsięwzięcie dotyczy zagospodarowania metanu z KWK Budryk oraz wytwarzania energii głównie na użytek tej kopalni – powiedział Dominik Bąk.

Okres, na jaki została podpisana umowa pożyczki obejmuje lata od 2023 do 2030 roku.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Znieśli zakaz budowy nowych elektrowni jądrowych

Szwajcarski parlament zatwierdził zniesienie zakazu budowy nowych elektrowni jądrowych, obowiązującego od 2017 r. Kraj reaguje na przewidywany wzrost zużycia energii elektrycznej i obawy o bezpieczeństwo dostaw, zwłaszcza w miesiącach zimowych. Nie podjęto jednak jeszcze decyzji w sprawie ewentualnej budowy nowych bloków.

Naciskają na inwestycje w paliwa kopalne

Po TotalEnergies Biały Dom osiągnął porozumienie z kolejną firmą energetyczną, tym razem  Invenergy. Otrzyma ona rekompensatę w wysokości prawie 800 mln USD za wycofanie projektów morskich elektrowni wiatrowych i zainwestowanie środków w eksploatację gazu ziemnego. 

Teren pokopalnianego szybu Ryszard II zyskał drugie życie. Teraz to chętnie odwiedzane miejsce

W miejscu nieczynnego, pokopalnianego szybu Ryszard II w Pszowie powstał atrakcyjny teren do aktywnego spędzania czasu. Ostatnio świetnie upiększyli go uczniowie miejscowych szkół.

Gaz System podjął decyzję o budowie drugiego gazowego terminala pływającego

Gaz System podjął decyzję o budowie drugiego pływającego terminala w Zatoce Gdańskiej - poinformował we wtorek premier Donald Tusk. W wyniku badania zapotrzebowania rynku spółka zdecydowała o zwiększeniu przepustowości planowanego terminala z 4,5 mld m sześc. do 6,1 mld m sześc. gazu rocznie.