ZG Rudna triumfuje w Mistrzostwach Polski Górników i Przyjaciół

fot: ARC

Zwycięzcy XVII Futsalowych Mistrzostw Polski Górników i Przyjaciół, czyli drużyna ZG Rudna

fot: ARC

Zwycięstwem drużyny ZG Rudna zakończyły się XVII Futsalowe Mistrzostwa Polski Górników i Przyjaciół, które zostały rozegrane w Żorach i Suszcu w miniony weekend, 28-29 stycznia. Ponadto na podium znalazły się drużyny Rekpol i ZG Janina.

W zmaganiach wzięły udział 24 ekipy. Reprezentowane były m.in. kopalnie Polskiej Grupy Górniczej, Jastrzębskiej Spółki Węglowej oraz Taurona Wydobycie. W rywalizacji uczestniczyli także reprezentanci kopalni Soli Bochnia, firm zaplecza oraz związków zawodowych.

Turniej był oparty o zasady FIFA futsal. Spotkania zarówno w fazie grupowej, jak i pucharowej trwały 11 minut.

Do ćwierćfinałów awansowało osiem najlepszych drużyn. Były to: KWK Sośnica, KWK Budryk, PeBeKa, ZG Rudna, Rekpol, Irex Gaz, ZG Janina oraz Solidarność Oświata. Warto zaznaczyć, że dwa ze spotkań ćwierćfinałowych zakończyły się po rzutach karnych. W ten sposób rozstrzygnęła się rywalizacja pomiędzy Sośnicą i Budrykiem oraz ZG Janina i Oświatą.

W półfinałach zmierzyły się ze sobą Sośnica z Rekpolem oraz ZG Rudna i ZG Janina. Po regulaminowym czasie gry w obu tych spotkaniach był remis 1:1. Ponownie musiały zadecydować rzuty karne. Z presją lepiej poradzili sobie zawodnicy Rekpolu i ZG Rudna. To właśnie te ekipy zmierzyły się w finale. Padły w nim trzy bramki. Dwie z nich strzeliła ZG Rudna, która mogła świętować zwycięstwo. W meczu o trzecie miejsca padła w sumie jedna bramka, która dała trzecie miejsce drużynie ZG Janina.

Najlepszym strzelcem mistrzostw został Pareyk Dudziński (Rekpol). Najlepszym bramkarzem wybrano Jacka Szatkowskiego (ZG Rudna), a najlepszym zawodnikiem został Łukasz Krawczyk (ZG Janina).

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Węgiel, gaz i OZE. Gra o równowagę w cieniu europejskiej polityki klimatycznej

Nie będzie rewolucji w unijnej polityce klimatycznej, ale możliwe są korekty, które złagodzą presję kosztową na energetykę. O przyszłości systemu handlu emisjami, roli węgla i gazu w bilansowaniu Krajowego Systemu Elektroenergetycznego oraz ryzyku luki mocowej rozmawiamy z dr. hab. inż. Stanisławem Tokarskim z Głównego Instytutu Górnictwa, który przekonuje, że Polska powinna postawić na dwa filary bezpieczeństwa – równowagę między gazem a węglem – przy jednoczesnym rozwoju OZE i energetyki jądrowej.

Silny wstrząs w kopalni Lubin. W strefie zagrożenia przebywało 20 górników

W sobotę Zakładach Górniczych Lubin (KGHM) doszło do silnego wstrząsu. Jeden z górników został przysypany w kabinie maszyny górniczej. Ratownikom udało się do niego dotrzeć po kilku godzinach.

Mocno zakołysała się ziemia – to wstrząs, czy tąpniecie? Znamy odpowiedź

W latach 2021-2025 w polskim górnictwie podziemnym miało miejsce 16 tąpnięć wskutek zaistnienia wstrząsów górotworu. W ich wyniku doszło do 19 wypadków śmiertelnych.

Paulina Hennig-Kloska: Energia z morskich wiatraków obniży średnią cenę prądu w Polsce

Energia elektryczna produkowana przez morskie farmy wiatrowe będzie stabilizować średnią krajową cenę energii na niższym niż dotychczas poziomie - oceniła ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.