Zerowy PIT to inwestycja w młodych

1543503370 recepcja katowice fb coy

fot: Fb (COY)

W trzydniowym młodzieżowym szczycie przed COP24 w Katowicach uczestniczy pół tysiąca osób z wielu krajów świata (na zdj. w recepcji COY na Wydziale Nauk Społecznych UŚ)

fot: Fb (COY)

- Projekt w sprawie zerowego PIT-u dla osób do 26. roku życia to będzie wielka inwestycja w ludzi młodych, otwiera perspektywy dla nich; chciałbym, żeby ten projekt pojednał całą Wysoką Izbę, oddajmy głos za młodymi - mówił w środę w Sejmie premier Mateusz Morawiecki.

Sejm rozpoczął w środę, 3 lipca, pierwsze czytanie rządowego projektu w sprawie zerowego PIT-u dla osób młodych. Propozycja zakłada, że dochody podatników do 26. roku życia do 85,5 tys. zł będą zwolnione z PIT.

- Dzisiaj mam przyjemność i radość zaprezentować jeden z ważniejszych projektów, najważniejszy projekt, który otwiera perspektywy dla młodych - oświadczył w Sejmie szef rządu.

Morawiecki wskazał, że przez ostatnich 30 lat państwo polskie "zbyt dużo wymagało i zbyt dużo od młodych wymaga, a zbyt mało młodym pomaga".

- Chcemy to zmienić - temu ma służyć ten projekt - podkreślił szef rządu.

Przekonywał, że to projekt, który "ma na celu zwiększyć szanse, poprawić perspektywy i poprawić możliwości młodych ludzi na rynku pracy".

- Tak, żeby możliwości młodych ludzi w Polsce były coraz lepsze, takie jak ich odpowiedników na Zachodzie - podkreślał.

Zdaniem premiera przez ostatnie lata z Polski do państw zachodnich wyjechało 1,7 mln mieszkańców.

- To tyle, ilu mieszkańców liczy Warszawa, czyli opustoszała cała Warszawa. To gigantyczna strata, nie możemy sobie pozwolić na kolejną. Musimy przyciągnąć młodych ludzi - mówił.

Morawiecki ocenił, że "młodzi mają trudniej na rynku pracy, na wejście w życie dorosłe".

- Budowanie ich kariery wiąże się z możliwościami na pozyskanie pierwszych środków na wynajem mieszkania, na wpłatę rat na mieszkanie, na złożenie rodziny. To kosztuje, chcemy młodym ludziom chociaż trochę pomóc. Ten program to jest zerowy PIT, ale 100 proc. szansy dla młodych na lepsza przyszłość w Polsce - przekonywał.

Szef rządu poinformował, że z projektu skorzysta 2 mln młodych w Polsce.

- To wielkie prawdopodobieństwo, że oni zostaną tutaj w Polsce, że nie zdecydują się na emigrację. (...) Wypychanie młodych się skończy, musi się skończyć, młodzi muszą zostać w Polsce, muszą chcieć zostać w Polsce - podkreślał.

Zwracał też uwagę, że projekt zerowego PIT-u dla młodych to "polska racja stanu". Dlatego, jak zaznaczył, rząd zaangażuje w projekt jeszcze w tym roku około 1 mld zł, a w przyszłym roku będzie to co najmniej 2,5 mld zł.

- To wielka inwestycja w ludzi młodych - wskazywał.

- Chciałbym, żeby ten projekt był projektem, który pojedna całą Wysoką Izbę, bo jest bardzo dobrze przygotowanym projektem dla wszystkich młodych ludzi. Jest tą szansą, którą młodym ludziom chcemy dawać - tym, którzy studiują i podejmują dorywczo pracę, ale też tym, którzy nie studiują i wchodzą w wiek lat dziewiętnastu, podejmują pierwszą pracę - dodał.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Polska gospodarka rośnie, mimo pogorszenia sytuacji zewnętrznej

Piątkowe dane o produkcji przemysłowej wpisują się w obraz "kuloodpornej gospodarki", która rośnie, mimo pogorszenia sytuacji zewnętrznej - uważają analitycy PKO Banku Polskiego. Ich zdaniem dane sugerują, że konflikt na Bliskim Wschodzie nie wywołał istotnego spadku aktywności w sektorze.

Leszek Miętek powołany do rady nadzorczej spółki pracującej dla kopalń

Leszek Miętek został powołany do rady nadzorczej PKP Cargo, jako przedstawiciel pracowników - poinformowała spółka w piątek w komunikacie giełdowym. Miętek jest prezydentem Związku Zawodowego Maszynistów Kolejowych w Polsce.

Walcownia Blach Batory inwestuje 70 mln złotych

Nakładem 70 mln złotych Walcownia Blach Batory planuje wejść w segment produkcji blach o podwyższonej twardości. Będą produkowane w nowej technologii pomijającej obróbkę cieplną, co znacznie zmniejszy energochłonność procesu, a w konsekwencji zwiększy marże zakładu.  Inwestycja potrwa do końca 2027 r. 

Na Wall Street przewaga spadków, Dow tuż przy poziomie 52 tys. pkt

Wtorkowa sesja na Wall Street zakończyła się przewagą spadków głównych indeksów, a inwestorzy przenosili się z sektora producentów układów scalonych do spółek cyklicznych w efekcie spadku cen ropy naftowej. Dow Jones w ciągu sesji po raz pierwszy w historii przekroczył na krótko poziom 52.000 punktów.