Żelbetonową chłodnię kominowę nr 1 w elektrowni Łagisza Taurona wysadzono w powietrze w piątek, 10 maja, po południu

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Eksplozja 200 kg ładunków wybuchowych zniosła konstrukcję o wadze 4,8 tys. t

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

+6 Zobacz galerię

Galeria
(9 zdjęć)

Chłodnia kominowa nr 1 w Łagiszy to czwarty kolos Taurona, który złożył się w gruzy zgodnie z ustaleniami i planem wyburzenia po detonacji ponad 3000 tys. ładunków w piątek, 10 maja, po godzinie 16.

Aby skutecznie odpalić dwa pasy szeregowo połączonych ładunków wybuchowych umieszczonych na wysokości 14 i 16 m trzeba było wywiercić w konstrukcji olbrzymiej chłodni łącznie ponad 170 metrów bieżących otworów rozmieszczonych w sześciu rzędach - wyliczają specjaliści Taurona.

Precyzja obliczeń i doświadczenie zdobywane przez lata pozwoliły na przeprowadzenie procedury w najbezpieczniejszy z możliwych sposobów - podkreśla spółka w komunikacie o wyburzeniu konstrukcji.

Trwające półtora miesiąca prace przygotowawcze i profesjonalna organizacja w dniu wyburzenia na terenie tak dużego zakładu pracy zwieńczone zostały trwającą 3,5 sekundy eksplozją 200 kg materiałów wybuchowych. Żelbetonowa konstrukcja płaszcza chłodni o łącznej wadze 4800 t zniknęła w parę chwil z pejzażu Będzina.

Ustanowiona strefa zagrożenia (wynosząca 200 m) w zdecydowanej większości mieściła się w obrębie działek elektrowni. Podczas wykonywania prac strzałowych obszar zabezpieczony został tak, jak poprzednio przez posterunki, patrole oraz blokady.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami o robotach wyburzeniowych prowadzonych metodą strzałową powiadomione zostały jednostki policji, straży miejskiej, straży pożarnej. Zawiadomiono też Powiatowy Zarząd Dróg w Będzinie, a także Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach oraz okolicznych mieszkańców i firmy.

Przedstawiciele służb mundurowych zabezpieczali akcję wyburzenia na terenie sąsiadującym z elektrownią.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Gliwice: Kolejna inwestycja. Rozpoczęła się budowa alei pieszo-rowerowej na południu miasta

W Gliwicach rozpoczęła się budowa pieszo-rowerowej Alei Noworybnickiej, przebiegającej równolegle do przelotowej ul. Rybnickiej w południowej części miasta - wynika z poniedziałkowej informacji lokalnego samorządu.

1734613290 katowice

Katowice zamówiły u Solarisa 15 autobusów miejskich na gaz

Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Katowicach zamówiło u Solarisa piętnaście autobusów z napędem gazowym - podał w poniedziałek katowicki magistrat. Wartość umowy to 38 mln zł, z tego ponad 25 mln zł pokryją środki unijne.

Program CPN będzie stopniowo ograniczany

Ze względu na zmieniającą się sytuację na Bliskim Wschodzie zdecydowano o stopniowym ograniczaniu programu CPN - podało w poniedziałek Ministerstwo Finansów. Resort wskazał, że obniżka VAT będzie obowiązywać do 30 czerwca, a obniżka akcyzy wygasa 16 czerwca.

Wodne stacje czekają już na żeglarzy i motorowodniaków

Orlen uruchomił stacje nawodne na najważniejszych szlakach żeglarskich w Polsce – na Mazurach, Zalewie Zegrzyńskim oraz w Gdyni i Pucku. W wybranych lokalizacjach dostępna jest również atrakcyjna oferta sklepowa i gastronomiczna.