Zdzieszowice mieszczą się w limicie emisji CO2

Zakłady Koksownicze Zdzieszowice wstępnie otrzymały limit emisji dwutlenku węgla w wysokości 5 mln ton.

– Jeśli utrzyma się propozycja przydziału limitu CO2, to będziemy na granicy, ale się w nim zmieścimy. To, co nam przyznano, odpowiadało starym technologiom. W międzyczasie przebudowano 3 baterie i na początku kwietnia weszła do produkcji czwarta. To daje nam oszczędności około 10 proc. pierwotnych wielkości w zakresie emisji. Powinno więc nam wystarczyć, a być może zakład będzie miał niewielką nadwyżkę – mówi prezes zarządu spółki, Czesław Sikorski.

W przypadku pojawienia się takiej nadwyżki najprawdopodobniej byłaby ona rozliczana wewnątrz grupy ArcelorMittal.

Hutniczy potentat obejmuje 91,5 proc. udziałów zdzieszowickiej koksowni.

– Oczywiście, nie ma mowy o darmowym przekazaniu, lecz o sprzedaży nadwyżki – precyzuje Sikorski.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Koksownia Bytom rozpoczyna wielką transformację

Koksownia Bytom intensywnie pracuje nad wdrożeniem nowych standardów ekologicznych. Inwestycja w system urządzeń do przerzutu gazu sprawi, że mieszkańcy będą widzieć wyłącznie białe chmury. Zakład czeka potężna transformacja.

Książka na wakacje: „Moi przyjaciele”. O pewnym obrazie z widokiem na molo

To książka w sam raz na nadchodzące wakacje, gdy większości z nas kojarzą się one wyłącznie z morzem. Chociaż jednak nie. To książka dobra na każdą porę roku, bo zawsze jest dobrze przeczytać o ponadczasowej przyjaźni, takiej na dobre i na złe. Fredrik Backman, autor książki „Moi przyjaciele”, zaprasza na wędrówkę śladami losów czwórki przyjaciół z nie zawsze szczęśliwym zakończeniem.

MUSZLOWNIK 2026 KZM 25

Punkowe granie w górniczym parku. Oto Muszlownik Murcki Festiwal na zdjęciach!

Za nami XV Muszlownik Murcki Festiwal, czyli wydarzenie, które na stałe wpisało się w kalendarz kulturalny dzielnicy. Byliśmy tam i my - z aparatem!

KWK Wujek Industriada 2026 KZM

Kopalnia Wujek. Spacer w cieniu szybów

To był niepowtarzalny spacer po terenie kopalni Wujek, na który zaprosiło Śląskie Centrum Wolności i Solidarności w ramach tegorocznej Industriady. Polecamy świetne zdjęcia z tego wydarzenia!