Zdaniem lekarzy stan rannego górnika jest ciężki stabilny

Jak już informował portal netTG.pl Gospodarka – Ludzie, ofiary wypadku w Ruchu Bielszowice kopalni Ruda Polskiej Grupy Górniczej zostały przetransportowane do szpitali.

Zgodnie z zapowiedzią Jolanty Wołkowicz, rzecznik Górnośląskiego Centrum Medycznego im. prof. Leszka Gieca Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach w dzielnicy Ochojec o godz. 13.30 odbył się briefing prasowy na na temat stanu zdrowia poszkodowanego.

- Pacjent został przetransportowany do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego przez zespół Lotniczego Pogotowia Ratunkowego i był wstępnie zabezpieczony - powiedział Mateusz Majewski chirurg, specjalista medycyny ratunkowej z SOR. - Po wykonaniu niezbędnych badań i diagnostyki obrazowej, został przetransportowany na jeden z naszych oddziałów, gdzie przebywa pod opieką anesteziologów. Na chwilę obecną oceniam stan pacjenta jako ciężki stabilny. Nie mamy zgody rodziny i pacjenta, by mówić na temat jego obrażeń. Kluczowe były podjęcie pacjenta przez zespół Lotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz ten pierwszy czas na oddziale ratunkowym. A teraz faktycznie jest dużo pracy przed Oddziałem Anesteziologii i Intensywnej Terapii. 

Pozostali poszkodwani górnicy trafili do szpitali w Bytomiu i Zabrzu.

Przypomnijmy, że w sobotę rano, 5 sierpnia br., doszło do wypadku zbiorowego w Ruchu Bielszowice kopalni Ruda.

– O godzinie 6.13 w kopalnia Ruda Ruch Bielszowice w rejonie ściany 846 na poziomie 1000 m doszło do wstrząsu 6x10^6J - powiedział rzecznik prasowy PGG Tomasz Głogowski. - Pięć osób jest poszkodowanych. Wyjeżdżają na powierzchnie o własnych siłach.

Szósty poszukiwany górnik po odnalezieniu go przez ratowników nie żył. Lekarz towarzyszący ratownikom stwierdził zgon.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Oszczędny jak Fin. Ale Polak też ma co nieco w "skarpecie"

Ponad 117 mld zł, czyli 3 proc. oszczędności Polaków na koniec 2025 r. trzymanych było w akcjach spółek giełdowych. To wynik plasujący nas na 19. miejscu w Unii Europejskiej, tym samym co Włochy. Najwięcej swoich oszczędności w akcje inwestują Finowie, ponad 13 proc.

Państwowy gigant powołał do rady nadzorczej dwóch nowych członków

Obradujące we wtorek w Płocku Zwyczajne Walne Zgromadzenie Orlenu powołało do rady nadzorczej, na wniosek Skarbu Państwa, prezesa KGHM Polska Miedź Remigiusza Paszkiewicza i Marcina Siudy, dyrektora pionu finansów w Polskim Holdingu Hotelowym. Po tych głosowaniach obrady się zakończyły.

1692347548 2praca

Liczba pracujących w Polsce obcokrajowców wzrosła o ponad 77 tys.

W ostatnim dniu grudnia 2025 r. pracę w Polsce wykonywało ponad 1,141 mln cudzoziemców, a więc o 7,2 proc. więcej niż w ostatnim dniu grudnia 2024 r. - podał we wtorek GUS. W porównaniu do poprzedniego miesiąca ich liczba zwiększyła się o 0,3 proc.

Maj najlepszym piątym miesiącem Katowice Airport w jego historii

Tegoroczny maj był pod względem liczby pasażerów najlepszym piątym miesiącem katowickiego lotniska w jego historii. Choć ruch czarterowy spadł o 3,7 proc. rdr., ruch regularny wzrósł o 23,3 proc. rdr., co przełożyło się na wzrost ogółem o 9,2 proc. rdr. i ponad 716 tys. obsłużonych podróżnych.