Sprzedaż polskich spółek wpisuje się w działania dekarbonizacyjne Grupy ČEZ

1600338698 cezchorzowsa

fot: CEZ Polska

Przedstawiciele CEZ Polska, do którego należy chorzowska elektrociepłownia, podkreślają, że przeprowadzone do tej pory kontrole nie wykazały uchybień

fot: CEZ Polska

Czeska Grupa Energetyczna ČEZ zbywa swoje polskie aktywa węglowe spółce ResInvest Group. Przedmiotem sprzedaży są spółki posiadające i eksploatujące dwie elektrownie węglowe Skawina i Chorzów, wytwarzające energię elektryczną w skojarzeniu. Rozliczenie transakcji uzależnione jest od uzyskania zgody Urzędu Antymonopolowego.

ČEZ będzie w dalszym ciągu rozwijać nowoczesne usługi energetyczne ESCO w Polsce poprzez spółkę należącą do grupy Elevion – informuje Alicie Hortakova, rzeczniczka spółki ČEZ.

Oferta Grupy ResInvest była najatrakcyjniejsza ze wszystkich złożonych, co – jak podano w komunikacie -potwierdziła niezależna ocena wartości sprzedawanych spółek. Powstała cena przewyższa bieżący koszt likwidacji przedmiotowych aktywów w Grupie CEZ.

Elektrownia węglowa CEZ Skawina (moc zainstalowana 330 MWe / 588 MWt) jest drugim co do wielkości dostawcą ciepła do Krakowa i miasta Skawina. Elektrownia węglowa CEZ Chorzów (238 MWe / 500 MWt) jest jednym z największych dostawców ciepła do Katowic i innych aglomeracji miejskich na Śląsku. Obie elektrownie częściowo wykorzystują do produkcji biomasę, a w ubiegłym roku wyprodukowały łącznie 1390 GWh energii elektrycznej i 5649 TJ ciepła.

W procesie sprzedaży znajdują się także spółki CEZ Produkty Energetyczne Polska i CEZ Polska. CEZ Produkty Energetyczne Polska świadczy specjalistyczne usługi wsparcia w zakresie zagospodarowania ubocznych produktów energetycznych powstających podczas spalania węgla i biomasy.

Rozliczenie transakcji uzależnione jest od uzyskania zgody Urzędu Antymonopolowego (UOKiK). Wyłącznym doradcą ČEZ podczas sprzedaży był – jak czytamy w komunikacie - londyński zespół inwestycyjny ING Banku.

- Sprzedaż polskich spółek wpisuje się w działania dekarbonizacyjne Grupy ČEZ, do których zobowiązała się w Wizji 2030. W ramach swojej strategii pozbywa się wybranych aktywów w niektórych krajach i koncentruje się na rozwoju źródeł odnawialnych i nowoczesnych usług energetycznych w Czech i Europy – informuje dalej Alicie Horakova.

ResInvest Group to prywatna firma handlowo-inwestycyjna, która zabezpiecza globalne dostawy dla największych europejskich i azjatyckich koncernów energetycznych. Specjalizuje się w substratach masowych, takich jak paliwa stałe, biomasa, płody rolne, rudy czy metale i jest aktywna w 12 krajach na całym świecie.

ČEZ wszedł na polski rynek energii w 2006 r. kupując elektrownie Skawina i Elcho (obecnie CEZ Chorzów) od amerykańskiej firmy PSEG. ČEZ chce w dalszym ciągu rozwijać swoje spółki skupione na świadczeniu nowoczesnych usług energetycznych (ESCO) w Polsce. Należą do nich spółki Grupy Elevion, które oferują kompleksowe rozwiązania w zakresie dekarbonizacji i efektywności energetycznej. W Polsce Grupę Elevion reprezentuje obecnie 5 spółek zależnych (Euroklimat, Metrolog, OEM Energy, TRiM-tech i IBP).

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

1692347548 2praca

Liczba pracujących w Polsce obcokrajowców wzrosła o ponad 77 tys.

W ostatnim dniu grudnia 2025 r. pracę w Polsce wykonywało ponad 1,141 mln cudzoziemców, a więc o 7,2 proc. więcej niż w ostatnim dniu grudnia 2024 r. - podał we wtorek GUS. W porównaniu do poprzedniego miesiąca ich liczba zwiększyła się o 0,3 proc.

Maj najlepszym piątym miesiącem Katowice Airport w jego historii

Tegoroczny maj był pod względem liczby pasażerów najlepszym piątym miesiącem katowickiego lotniska w jego historii. Choć ruch czarterowy spadł o 3,7 proc. rdr., ruch regularny wzrósł o 23,3 proc. rdr., co przełożyło się na wzrost ogółem o 9,2 proc. rdr. i ponad 716 tys. obsłużonych podróżnych.

Górnicza spółka wypłaci dywidendy w wysokości 1,5 zł za akcję. W sumie 300 mln zł!

300 mln zł zostanie przeznaczone na dywidendę dla akcjonariuszy - zdecydowało we wtorek Zwyczajne Walne Zgromadzenie KGHM Polska Miedź. Na jedną akcję dywidenda wyniesie 1,5 zł. Podczas ZWZ powołano również dziesięcioro członków, nowej, XII kadencji Rady Nadzorczej KGHM.

Obrady gorące. Będą pieniądze dla JSW do sierpnia i na wypłaty dla górników z PGG

Sytuacja w Jastrzębskiej Spółce Węglowej, jej finansowanie, pieniądze dla Polskiej Grupy Górniczej oraz Krajowy Plan w dziedzinie Energii i Klimatu zdominowały obrady (9 czerwca, Katowice) Zespołu Trójstronnego do Spraw Bezpieczeństwa Socjalnego Górników. Atmosfera była nerwowa, dochodziło do scysji i gorącej wymiany argumentów. Udział w spotkaniu oprócz liderów związkowych wzięli Marian Zmarzły, wiceminister energii odpowiedzialny za górnictwo, oraz Grzegorz Wrona, wiceminister aktywów państwowych oraz szefowie spółek węglowych.