Zasoby metanu w złożach górnośląskiego węgla wynoszą 193 mld m sześc., a nie 170 m sześc., jak szacowano wcześniej

fot: Witold Gałązka/ARC

Szefowie PGNiG Piotr Woźniak i PIG-PB w Sosnowcu Janusz Jureczka poinformowali o aktualizacji szacunkowych zasobów metanu w górnośląskich złożach węgla

fot: Witold Gałązka/ARC

Najnowsze, niepublikowane jeszcze szacunki zasobów metanu w pokładach węgla w Górnośląskim Zagłębiu Węglowym są wyższe niż poprzednie - poinformował w środę, 24 lipca, w Gilowicach prezes PGNiG Piotr Woźniak. Zamiast 170 mld m sześć. mowa teraz o 193 mld m sześc. - dodał prezes PGNiG.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) zaprezentowało w środę efekty dotychczasowych prób wydobywania metanu z pokładów węgla w ramach programu Geo-Metan. W Gilowicach znajdują się dwa odwierty, z których wydobywa się gaz. W przyszłym roku wydobywany tam metan zasili lokalną sieć gazowniczą.

Prezes PGNiG Piotr Woźniak podkreślał, że spółka patrzy na Górnośląskie Zagłębie Węglowe jak na wielkie złoże gazu ziemnego o wysokiej jakości. Podkreślił, że najnowsze, niepublikowane jeszcze szacunki Państwowego Instytutu Geologicznego - Państwowego Instytutu Badawczego (PIG-PIB) mówią już o 193 mld m sześc. gazu.

- Sądzę, że będą one jeszcze rosły - dodał Woźniak, zastrzegając jednocześnie, że nie cały ten gaz da się wydobyć.

- Są trzy główne cele prób dobrania się do metanu w Górnośląskim Zagłębiu Węglowym - poprawa bezpieczeństwa w kopalniach, poprawa ekonomiki wydobycia węgla i pozyskanie gazu - mówił Woźniak.

Podkreślał, że produkcja gazu z dwóch pierwszych otworów drugi rok utrzymuje się na stałym poziomie. W pierwszym z nich PGNiG zainstalowało już agregat produkujący energię elektryczną, która trafia do sieci. Na drugim odwiercie w Gilowicach gaz na razie spala się we flarze, ale planowana jest budowa zbiornika, z którego gaz trafi do sieci.

Obecny w Gilowicach wicepremier Jacek Sasin przypomniał, że "Polska jest krajem, który bardzo zabiega, aby być bezpiecznym również pod względem dostępu do surowców energetycznych, zapewniających energię dla wszystkich obywateli". Dywersyfikacja to także zwiększenie wydobycia krajowego - zaznaczył przypominając, że dzięki metanowi z pokładów węgla jest szansa zwiększenia krajowego wydobycia o 1-1,5 mld m sześc. rocznie.

Sasin podkreślił, że krajowe zużycie gazu rośnie i w perspektywie 10 lat wzrośnie do 20 mld m sześc. rocznie, a dzięki metanowi z pokładów węgla utrzymana zostanie proporcja jednej czwartej popytu z krajowych złóż.

Sasin zaznaczył, że drugim ważnym obszarem projektu jest ekologia.

- Dzisiaj staramy się pozyskiwać energię w sposób ekologiczny, żeby produkcja nie miała zgubnego wpływu na środowisko. (...) Metan jest silnym gazem cieplarnianym, a pozyskiwanie go ze złóż węgla obniża jego emisję do atmosfery - wskazał.

Przypomniał, że metan jest olbrzymim zagrożeniem w górnictwie i doprowadził do wielkich katastrof.

- Dzięki tego typu inwestycjom kopalnie będą bardziej bezpieczne. Mamy więc do czynienia z projektem, który przyniesie korzyści w wielu wymiarach - stwierdził Sasin. Początek jest obiecujący - ocenił wicepremier i wyraził nadzieję, że efekty Geo-Metanu będą wkrótce liczone w miliardach metrów sześciennych.

Z kolei minister energii Krzysztof Tchórzewski w specjalnym liście napisał, że dotychczas Śląsk był kojarzony z wydobyciem węgla kamiennego, jest jednak przekonany, że ma do zaoferowania więcej - czyli także wydobycie gazu. "Chciałbym, aby inicjatywy jak ta były pełnoprawnym elementem zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego. (...) Dotychczas metan był czynnikiem niepożądanym przy wydobyciu węgla; jestem jednak przekonany, że dzięki zaangażowaniu PGNiG będzie mógł być z korzyścią zagospodarowany, a podobne metody wydobycia staną się coraz powszechniejsze" - napisał Tchórzewski.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

PERN i Aramco Fuels Poland podpisały umowę na magazynowanie paliw

PERN podpisał wieloletnią umowę z Aramco Fuels Poland (AFP) dotyczącą świadczenia usług magazynowania paliw w kilku bazach paliw na terenie Polski. W ramach kontraktu operator infrastruktury paliwowej wybuduje do 2028 r. cztery nowe zbiorniki magazynowe - poinformował PERN we wtorkowym komunikacie.

Dawid Stafarczyk – górnik z ruchu Rydułtowy, który goni marzenia w triathlonie

W ruchu Rydułtowy kopalni ROW wszyscy dobrze go znają. Dawid Stafarczyk, elektryk w oddziale MEUD, to wielki miłośnik triathlonu. Ma na swoim koncie sporo sukcesów. Ostatnio zaprezentował się na mistrzostwach Europy w tej dyscyplinie.

Górnicza spółka chwali się wynikami. Jest naprawdę dobrze

Sprzedaż miedzi przez grupę KGHM wyniosła w maju 2026 r. 62,1 tys. ton i była wyższa o 2 proc. rdr. Ale hitem jest srebro. Jego sprzedaż wyniosła 164 tony i była wyższa o 52 tony (+46 proc.) od sprzedaży zrealizowanej w maju 2025 roku. 

Górnik na tacierzyńskim? Panowie coraz częściej korzystają z tego urlopu

Czy model rodzicielstwa w Polsce się zmienia? Powoli – tak, co wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ojcowie coraz chętniej angażują się w opiekę nad dziećmi na urlopie rodzicielskim. Nie brakuje wśród nich także górników. Statystyki ZUS pokazują, że od czasu wydłużenia urlopu rodzicielskiego liczba ojców, którzy decydują się skorzystać z tego uprawnienia, cały czas rośnie.