Zasługi Ignacego Domeyki dla rozwoju górnictwa w Chile są niepodważalne

1555304958 domeyko zg lubin kghm

fot: KGHM

Prawnuk Ignacego Domeyki - Pablo Domeyko (w środku) odwiedził należące do KGHM Zakłady Górnicze Lubin

fot: KGHM

Ignacy Domeyko to postać bardziej znana za granicą niż w Polsce. Ten wybitny uczony sprawił, że w Chile rozwinął się przemysł wydobywczy. Miał także wpływ na rozwój oświaty w tym kraju. Domeyko zmarł w 1899 r., ale pamięć o nim jest wciąż żywa. W piątek, 12 kwietnia, w Uniwersytecie Wrocławskim odbyła się międzynarodowa konferencja poświęcona działaniom na rzecz ocalenia spuścizny po tym wybitnym uczonym. Wziął w niej udział jego mieszkający w Chile prawnuk Pablo Domeyko, który dzień później odwiedził także należące do KGHM Zakłady Górnicze Lubin. Warto przypomnieć, że Ignacy Domeyko jest patronem kopalni Sierra Gorda w Chile, która należy do koncernu.

W konferencji oprócz Pabla Domeyki uczestniczyli m.in. ambasador Republiki Chile w Polsce Julio Bravo, przewodnicząca Chilijskiej Akademii Sztuk Pięknych Carmen Luisa Letelier oraz prezes KGHM Polska Miedź Marcin Chludziński.

- Postać Ignacego Domeyki jest dla nas symbolem współpracy polsko-chilijskiej. Jako odpowiedzialny inwestor czerpiemy inspiracje z jego dokonań, stąd nasza współpraca z Uniwersytetem w La Serena, programy stypendialne, czy troska o społeczność lokalną. Nasza kopalnia odkrywkowa Sierra Gorda w Chile, w której produkujemy miedź i molibden, ma coraz lepsze perspektywy. Wierzymy, że jest to preludium do dalszej wieloletniej współpracy między obydwoma państwami – mówił w czasie konferencji prezes Chludziński.

Instytut Nauk Geologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego jest w trakcie prac nad projektem „Dziedzictwo geologiczno-kulturowe Ignacego Domeyki – obywatela dwóch narodów”. Autorzy inicjatywy wskazują, że postać oraz dziedzictwo Ignacego Domeyki wymagają popularyzacji zarówno w kraju jak i za granicą. Wrocławska konferencja wpisuje się w projekt, który ma nie tylko zachować pamięć o dokonaniach Domeyki, szczególnie w dziedzinie geologii, ale także wskazuje na łączące Polskę i Chile osiągnięcia tej wybitnej postaci i budowanie więzi między obydwoma krajami. 

Głównym celem projektu pozostaje ocalenie dziedzictwa geologicznego i historycznego, które pozostało po Ignacym Domeyce oraz jego popularyzacja przy użyciu najnowszych rozwiązań technologicznych (Virtual Reality). Ignacy Domeyko miał niebagatelny wpływ na rozwój Chile, przede wszystkim dzięki pracom badawczo-naukowym w zakresie geologii i górnictwa. Należy do nich m.in. opis słynnego złoża El Teniente, które do dziś jest jednym z największych porfirowych złóż miedziowo-molibdenowych. Przez lata piastował stanowisko rektora uniwersytetu Universidad de Chile w Santiago. Postać Ignacego Domeyki jak żadna inna stanowi symbol łączący ze sobą Polskę i Chile.

KGHM Polska Miedź to największy polski inwestor w Chile. W 2014 r. firma uruchomiła kopalnię odkrywkową Sierra Gorda. Jest to duży projekt górniczy prowadzony jako wspólne przedsięwzięcie typu joint venture przez KGHM (55 proc. udziałów), Sumitomo Metal Mining (31,5 proc.) i Sumitomo Corporation (13,5 proc.) z wieloletnią perspektywą operacyjną. Skuteczne zmiany w sposobie zarządzania przeprowadzone w 2018 r. i kontynuowane w roku bieżącym doprowadziły do tego, że sytuacja kopalni wygląda coraz bardziej obiecująco.

KGHM wspiera polsko-chilijską wymianę kulturową i odbudowę pamięci historycznej, która łączy oba kraje. Miedziowy gigant, jest m.in. fundatorem filmu pt. „Chile śladami Ignacego Domeyki”, imieniem tego wybitnego Polaka nazwał kopalnię w Sierra Gorda, a teraz został partnerem konferencji „Zachować pamięć o dziedzictwie Ignacego Domeyki”.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

1694695948 unnamed

Świętochłowice zamówiły remediację hałdy przy stawie Kalina

W ciągu dwóch i pół roku wykonana ma zostać rekultywacja i remediacja hałdy po dawnych zakładach chemicznych przy stawie Kalina w Świętochłowicach (Śląskie). W poniedziałek lokalne władze zamówiły u spółki Remea prace o wartości 25,9 mln zł brutto. Efektem ma być przekształcenie hałdy w park.

Gliwice: Kolejna inwestycja. Rozpoczęła się budowa alei pieszo-rowerowej na południu miasta

W Gliwicach rozpoczęła się budowa pieszo-rowerowej Alei Noworybnickiej, przebiegającej równolegle do przelotowej ul. Rybnickiej w południowej części miasta - wynika z poniedziałkowej informacji lokalnego samorządu.

1734613290 katowice

Katowice zamówiły u Solarisa 15 autobusów miejskich na gaz

Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Katowicach zamówiło u Solarisa piętnaście autobusów z napędem gazowym - podał w poniedziałek katowicki magistrat. Wartość umowy to 38 mln zł, z tego ponad 25 mln zł pokryją środki unijne.

Program CPN będzie stopniowo ograniczany

Ze względu na zmieniającą się sytuację na Bliskim Wschodzie zdecydowano o stopniowym ograniczaniu programu CPN - podało w poniedziałek Ministerstwo Finansów. Resort wskazał, że obniżka VAT będzie obowiązywać do 30 czerwca, a obniżka akcyzy wygasa 16 czerwca.