Zarządzanie ciągłością działania – nowe narzędzie także dla górnictwa

Rozwój każdej gałęzi przemysłu jest dziś uzależniony od stopnia zaangażowania nowoczesnych technologii. W jednostkach posiadających w znaczący sposób rozbudowane więzi kooperacyjne i procesy biznesowe niezbędne są zwłaszcza systemy zrządzania ciągłością działania. Zwiększają one odporność na różnego typu zagrożenia i w razie potrzeby umożliwiają właściwe reagowanie.

Problematyce realizacji komputerowego wspomagania systemu zarządzania ciągłością działania (OSCAD) poświęcona była konferencja naukowa zatytułowana „Ciągłość działania komputerowych systemów zarządzania i sterowania” z udziałem ekspertów reprezentujących instytuty naukowe i wyższe uczenie.
- Zabezpieczenie ciągłości procesów produkcyjnych i bezpieczeństwo załóg górniczych – to dwie płaszczyzny, na których projekt miałby swoje zastosowanie. Mamy bowiem konkretne pomysły jak go rozszerzyć w kierunku zarządzania kryzysowego także z myślą o ratownictwie górniczym – wyjaśnia dr inż. Andrzej Białas z Instytutu Technik Innowacyjnych EMAG, gdzie zorganizowano debatę.

Innowacyjnym elementem koncepcji realizacji komputerowo wspomaganego systemu zarządzania ciągłością działania jest to, że nie oferuje rozwiązania dla konkretnej instytucji. Dostarcza za to wzorce i metody mogące znaleźć zastosowanie w warunkach każdej organizacji.

Partnerem projektu jest Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej. Prowadzone tam prace badawcze opierają się na założeniu, iż ciągłość działania procesu biznesowego zależne jest w zasadniczym stopniu od bezawaryjnego działania komputerowego systemu zarządzania i sterowania. I tej właśnie tematyki dotyczyły prezentowane podczas konferencji prace.

- Podobny system Amerykanie wdrożyli dla straży pożarnej w Los Angeles, a więc dla ogromnego terenu. Chcielibyśmy, aby w przyszłości podobne rozwiązania wspomagały działalność stacji ratownictwa górniczego – podkreślił prof. Andrzej Grzywak z Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej.

Co ciekawe – system monitorowania zainstalowano już próbnie w WSB. Połączył on centralę uczelni w Dąbrowie Górniczej z jej oddziałem w Cieszynie.

Obecnie trwają prace naukowe nad metodą szacowania prawdopodobieństwa występowania stanów krytycznych.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.