Zarządca autostrady A4 zwiększył przychody, ale zmniejszył zysk

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Na autostradzie A4 pomiędzy Katowicami a Krakowem, na obu placach poboru opłat, w Brzęczkowicach i w Balicach, również będzie uruchomiona pełna obsada bramek

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Średnio 45,6 tys. pojazdów na dobę korzystało w minionym roku z płatnego odcinka autostrady A4 między Katowicami a Krakowem - podała zarządzająca drogą grupa Stalexport Autostrady. W ub. roku grupa zwiększyła przychody, ale zmniejszyła zysk netto, który wyniósł 80,4 mln zł.

Jak podała grupa w poniedziałkowym, 2 marca, komunikacie, ubiegłoroczne średnie natężenie ruchu na płatnym odcinku autostrady było zbliżone do poziomu z roku 2018. Spadek zysku netto o 57 proc. był związany głównie z płatnościami na rzecz Skarbu Państwa oraz rezerwami utworzonymi na remont nawierzchni autostrady.

Na inwestycje Grupa Kapitałowa Stalexport Autostrady wydała w ub. roku ponad 32,5 mln zł. Modernizowano system odwodnienia autostrady, kontynuowano remonty mostów oraz prowadzono wymianę nawierzchni jezdni. W tym roku prace będą kontynuowane, łącznym kosztem 83 mln zł.

- Kontynuowana będzie modernizacja odwodnienia autostrady oraz modernizowane będą przepusty zlokalizowane w jej pasie drogowym. Zakończymy również prace remontowe na jednym z obiektów mostowych. Na ten rok przewidziane jest także zakończenie wymiany nawierzchni oraz poszerzenie dojazdów do bramek przeznaczonych dla płatności automatycznych - poinformował prezes grupy Emil Wąsacz.

Stalexport zamierza ponadto uruchomić nowy internetowy serwis sprzedaży i obsługi klienta wraz z usługą post-paid dla elektronicznego poboru opłat A4Go - obecnie możliwa jest wyłącznie przedpłata.

W lipcu ub. roku spółka Stalexport Autostrada Małopolska (SAM) uruchomiła videotolling, czyli automatyczny sposób płatności polegający na odczytywaniu tablic rejestracyjnych pojazdów poprzez kamerę zainstalowaną na bramce. Rozwijano również elektroniczny pobór opłat A4Go, osiągając liczbę 37 tys. wydanych kierowcom urządzeń pokładowych.

Spółka deklaruje, że wprowadzone dla upowszechnienia płatności automatycznych preferencyjne stawki opłat za przejazd dla użytkowników Autopay i A4Go, będą obowiązywać co najmniej do końca marca tego roku. Dzięki temu dla kierowców korzystających z obu systemów przejazdy są tańsze nawet o 30 proc. na każdej bramce.

W ub. roku grupa Stalexport Autostrady wypłaciła 91,5 mln zł dywidendy akcjonariuszom (37 groszy na jedną akcję) oraz dokonała - poprzez spółkę zależną SAM - całkowitej przedpłaty pozostającego do spłaty długu, wynikającego z zaciągniętego 15 lat temu długoterminowego kredytu na finansowanie projektu A4 Katowice-Kraków - w sumie jesienią ub. roku zapłacono z tego tytułu blisko 60 mln zł.

Przychody Grupy Kapitałowej Stalexport Autostrady osiągnęły w ub. roku 351,5 mln zł i były o ponad 4,4 proc. wyższe niż rok wcześniej. Wskaźnik EBIDTA Grupy Kapitałowej osiągnął wartość ok. 194,2 mln zł.

O wzroście przychodów zadecydowała przede wszystkim zmiana stawek za przejazd dla samochodów ciężarowych, wprowadzona 1 marca ub. roku. Natomiast spadek zysku netto był konsekwencją płatności na rzecz Skarbu Państwa, wynikających ze zobowiązań koncesjonariusza autostrady A4 Katowice-Kraków, czyli spółki SAM. Chodzi o udział Skarbu Państwa w zyskach z projektu A4 Katowice-Kraków. Wielkość środków do podziału jest wyliczana po pokryciu kosztów projektu oraz zasileniu wymaganych rachunków rezerwowych.

"W 2019 r. koszty netto związane z płatnościami na rzecz Skarbu Państwa wyniosły 88,8 mln zł" - poinformowała w poniedziałek spółka.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.