Załoga kopalni Chwałowice będzie przebadana na obecność koronawirusa

fot: ARC

Do tej pory w Polsce zanotowano już 61 przypadków zarażenia koronawirusem

fot: ARC

Cała ok. 2,8-tysięczna załoga rybnickiej kopalni Chwałowice będzie przebadana na obecność koronawirusa - zdecydował wojewoda śląski. Dotychczas przetestowano kilkuset pracowników tej kopalni - łącznie zakażonych jest tam obecnie 106 osób. Kolejne badania rozpoczną się we wtorek.

Jak poinformowała w poniedziałek, 3 sierpnia, rzeczniczka wojewody Alina Kucharzewska, decyzja o przebadaniu kolejnych pracowników rybnickiego zakładu to następstwo badań przesiewowych wykonanych w miniony piątek - wśród 318 testowanych osób, potwierdziły one 40 zakażeń.

Wcześniej przetestowano całą załogę innej kopalni Polskiej Grupy Górniczej - Bielszowice w Rudzie Śląskiej, gdzie zakażonych jest obecnie 453 górników. W poniedziałek są tam prowadzone kolejne testy - mają one potwierdzić, czy choroba nie rozwinęła się u osób, które wcześniej miały wyniki ujemne. W innej kopalni PGG - Marcel w Radlinie - zachorowało dotąd 56 osób.

Ogółem w Polskiej Grupie Górniczej od początku epidemii zakażonych zostało 2641 pracowników (od niedzieli wzrost o 10), z których ok. 72 proc. (1925 osób) to ozdrowieńcy. Choruje 716 pracowników, a 919 jest w kwarantannie.

W Jastrzębskiej Spółce Węglowej w poniedziałek przybył jeden nowy przypadek zakażenia - w kopalni Budryk w Ornontowicach. Od początku epidemii w kopalniach JSW koronawirusem zaraziło się 4055 osób, a wyzdrowiały 3954 (97,5 proc.). 43 pracowników JSW jest nadal w kwarantannie. Choruje 101 górników.

W prywatnej kopalni Silesia w Czechowicach-Dziedzicach do poniedziałku zanotowano 276 przypadków SARS-CoV-2. Wyzdrowiało 46 osób, a nadal choruje 230 - od soboty nie przybyło nowych przypadków. 121 pracowników zakładu przebywa w kwarantannie.

Jak wynika ze statystyk kopalń, z wirusem SARS-COV-2 zmaga się obecnie 1047 górników - 716 z PGG, 230 z kopalni Silesia i 101 z JSW.

Łącznie od początku epidemii koronawirusem zakaziło się ponad 7,5 tys. górników z PGG, JSW, spółki Węglokoks Kraj (gdzie wszyscy już wyzdrowieli) oraz prywatnej kopalni Silesia. Dotąd wyzdrowiało przeszło 6,5 tys. pracowników kopalń, czyli ok. 85 proc. wszystkich zakażonych.

Według danych sanepidu, w woj. śląskim - gdzie odnotowano najwięcej w kraju zakażeń - koronawirusa wykryto u 16 718 osób (w poniedziałek poinformowano o 146 nowych przypadkach zakażenia w regionie, nie tylko wśród górników), z których 395 zmarło. W regionie wyzdrowiało 14 137 osób, czyli ponad 84,5 proc. wszystkich zakażonych.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.