Kraj: Złote algi znowu groźne, rząd stosuje środki zaradcze

1690901234 f2cxqg4bsaaa3wa

fot: MKiS

W przypadku pogorszenia parametrów wody i zagrożenia zakwitem glonu GIOŚ w ciągu 1 godziny powiadamia właściwe służby

fot: MKiS

Odbyła się kolejna narada Zespołu Zarządzania Kryzysowego z udziałem minister klimatu i środowiska Anny Moskwy i wiceministra aktywów państwowych Marka Wesołego. 

- Rozmawiano o sytuacji na rzekach Pszczynka i Odra oraz zarządzaniu zrzutami. Ze względu na wciąż obecną w starorzeczach złotą algę, Zespół zarekomendował odcięcie zbiornika Czernica od Odry - informuje resort klimatu i środowiska.

Sytuacja w rzekach po ubiegłorocznej katastrofie na Odrze jest stale monitorowana. 25 lipca w siedzibie Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego odbyło się także spotkanie z samorządami w sprawie sytuacji na Odrze. Wiodącym tematem była kwestia koordynacji działań służących ochronie wód, w tym zapobieganiu masowym zakwitom „złotej algi”.

- Resort jest w stałym kontakcie ze wszystkimi służbami wojewodów, również z przedstawicielami służb państwowych. Po to, żeby docierające do nas informacje, w szczególności wyniki prowadzonych badań, trafiały do właściwych służb i w konsekwencji były podejmowane konkretne działania. Niezwłocznie w chwili, gdy pojawi się ryzyko wystąpienia sytuacji zbliżonej do tej z zeszłego roku. Zespół Zarządzania Kryzysowego w MKiŚ przekazuje szczegółowe rekomendacje dotyczące środków zaradczych w tym retencji zrzutów przemysłowych, stosowania środków neutralizujących złotą algę czy natleniania wody - mówiła wówczas wiceminister klimatu i środowiska Małgorzata Golińska.

W przypadku pogorszenia parametrów wody i zagrożenia zakwitem glonu GIOŚ w ciągu 1 godziny powiadamia właściwe służby. W ciągu roku Centralne Laboratorium Badawcze GIOŚ wykonało blisko 66 tys. analiz. Obecnie Odra jest monitorowana w 31 stałych punktach pomiarowo-kontrolnych oraz przez 9 stacji automatycznych. Stały monitoring pod kątem „złotej algi” jest też rozszerzony o dwa punkty w dorzeczu Wisły, na rzece Pszczynce. Wśród podjętych działań zaradczych oprócz monitoringu, prowadzone są również kontrole przedsiębiorstw przemysłowych i wodno-kanalizacyjnych.

Przedstawiciele resortu klimatu i środowiska zwrócili uwagę na problem przelewów burzowych. Zrzuty burzowe, w których znajduje się mieszanina deszczówki i ścieków komunalnych, zawierają biogeny będące pożywką dla „złotej algi”. Dlatego dyskutowano przede wszystkim o skoordynowaniu działań dla ograniczenia zrzutów ścieków komunalnych do wód i zwiększeniu działań kontrolnych. Zwłaszcza w kontekście pozwoleń zintegrowanych wydawanych przez marszałków województw. W okresie nasilonych opadów burzowych, jest to obecnie jedno z działań zaradczych rekomendowanych przez ekspertów dla zmniejszenia ryzyka zakwitu „złotej algi”.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Naciskają na inwestycje w paliwa kopalne

Po TotalEnergies Biały Dom osiągnął porozumienie z kolejną firmą energetyczną, tym razem  Invenergy. Otrzyma ona rekompensatę w wysokości prawie 800 mln USD za wycofanie projektów morskich elektrowni wiatrowych i zainwestowanie środków w eksploatację gazu ziemnego. 

Górnik na tacierzyńskim? Panowie coraz częściej korzystają z tego urlopu

Czy model rodzicielstwa w Polsce się zmienia? Powoli – tak, co wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ojcowie coraz chętniej angażują się w opiekę nad dziećmi na urlopie rodzicielskim. Nie brakuje wśród nich także górników. Statystyki ZUS pokazują, że od czasu wydłużenia urlopu rodzicielskiego liczba ojców, którzy decydują się skorzystać z tego uprawnienia, cały czas rośnie. 

Drony z Ukrainy wyłączają rafinerie, na stacjach brakuje benzyny. Tego Lenin by nie wymyślił

Rosja, trzeci producent ropy na świecie, importuje benzynę drogą morską. Dlaczego? Ukraińskie drony, które od kwietnia systematycznie rozmontowują rosyjski przemysł rafineryjny. Skutek: reglamentacja paliwa w części kraj, kolejki na Krymie i ceny w Moskwie po 90 rubli za litr. Tego nawet Lenin z Breżniewem nie przewidzieli.

Rząd pracuje projektem dotyczącym skarg do sądu w sprawie programów ochrony powietrza

We wtorek rząd ma zająć się projektem ws. zapewnienia możliwości wnoszenia skarg do sądu dotyczących programów ochrony powietrza oraz usprawnienia procesu aktualizacji programów przez samorządy w okresie przejściowym, zanim wejdą w życie nowe regulacje unijne - zapowiedziała kancelaria premiera.