Zakończyła się modernizacja turbiny w Elektrowni Ostrołęka B

1524298411 10 ostrolekaarcenerga k2

fot: ARC/Energa

Blok C w elektrowni w Ostrołęce będzie prawdopodobnie ostatnią węglowym, który powstanie w Polsce

fot: ARC/Energa

Zakończyła się modernizacja turbiny w Elektrowni Ostrołęka B. Moc unowocześnionego bloku zwiększyła się o 9 MWe i wynosi 230 MWe. Moc całej elektrowni wzrosła do poziomu 690 MWe.

Jak poinformowała we wtorkowym, 23 kwietnia,  komunikacie Grupa Energa, prace polegały na podniesieniu sprawności "części wysokoprężnej i średnioprężnej poprzez wymianę dotychczasowych komponentów wewnętrznych na nowe, z nowoczesnym układem przepływowym typu reakcyjnego".

Jednym z głównych celów modernizacji turbiny było "unowocześnienie wszystkich bloków energetycznych Elektrowni Ostrołęka B, z jednoczesnym dostosowaniem ich do spełnienia zaostrzonych standardów emisji w zakresie pyłu i tlenków azotu". Modernizacja ma również "przedłużyć żywotność trzech turbin oraz zapewnić ich bezpieczną i efektywną eksploatację w trybie ciepłowniczym".

Cytowany w komunikacie prezes Energa Elektrownie Ostrołęka SA Leszek Kowalski zaznaczył, że "wszystkie bloki energetyczne Elektrowni Ostrołęka B, dzięki przeprowadzonym inwestycjom, spełniają obowiązujące wymogi środowiskowe w zakresie emisji pyłów i tlenków azotu". Dodał, że po wybudowaniu drugiej nitki instalacji odsiarczania w 2020 r. "zwiększy się elastyczność pracy poszczególnymi blokami w zakresie wymagań dotyczących tlenków siarki".

Prezes Energa Wytwarzanie Piotr Meler wskazał, że "zakończone prace modernizacyjne plasują elektrownię w Ostrołęce w ścisłej czołówce krajowych bloków klasy 200 MWe". Dodał, że dzięki modernizacji Elektrownia Ostrołęka B będzie wytwarzać energię elektryczną przy zachowaniu najwyższych wskaźników niezawodności oraz dotrzyma restrykcyjnych wymogów środowiskowych.

Prace modernizacyjne kosztowały 28 mln zł. Wykonało je konsorcjum GE Power i Zakładów Remontowych Energetyki Katowice.

Grupa Energa poinformowała również, że na potwierdzenie osiągnięcia wzrostu mocy bloku nr 1 przeprowadzono testy wykonane przy udziale przedstawiciela Polskich Sieci Elektroenergetycznych.

"Pozytywne wyniki pomiarów były podstawą do zawarcia z PSE aneksu do umowy o świadczenie usług przesyłania energii elektrycznej, zgodnie z którym od dnia 21 lutego 2019 r. moc osiągalna bloku nr 1 została podwyższona do 230 MWe, a całej Elektrowni Ostrołęka B do 690 MWe" - poinformowano w komunikacie.

Elektrownia Ostrołęka B wchodzi w skład strategicznych aktywów wytwórczych Grupy Energa. W elektrowni zainstalowane są trzy jednostki wytwórcze klasy 200 MWe, oddane do użytku w 1972 r. Bloki energetyczne wyposażone są w człony ciepłownicze, zapewniające produkcję ciepła w postaci gorącej wody sieciowej i pary technologicznej na potrzeby odbiorców zewnętrznych oraz na potrzeby własne.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

JSW sprzedaje hotel Różany Gaj w Gdyni. Cena to 25 mln złotych

Jastrzębska Spółka Węglowa ogłosiła kolejny przetarg na sprzedaż hotelu Różany Gaj w Gdyni. Pierwszy raz węglowa spółka chciała go sprzedać już dziesięć lat temu.

GPW jako infrastrukturalny fundament Metropolii GZM. Rola wody w rozwoju miast i biznesu

W dyskusjach o rozwoju gospodarczym Górnego Śląska i Zagłębia najczęściej mówi się o ulgach podatkowych, uzbrojeniu działek czy sieci dróg. Rzadko jednak zauważa się czynnik krytyczny, bez którego żadna fabryka, strefa ekonomiczna ani osiedle mieszkaniowe po prostu nie mają prawa działać: stały i masowy dostęp do wody. W aglomeracji o tak gęstej zabudowie i specyficznej hydrogeologii, kluczową rolę technologiczną odgrywa Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów (GPW) S.A. w Katowicach – hurtowy dostawca, od którego zależy ciągłość funkcjonowania lokalnej gospodarki i samorządów.

Walcownia Blach Batory inwestuje 70 mln złotych

Nakładem 70 mln złotych Walcownia Blach Batory planuje wejść w segment produkcji blach o podwyższonej twardości. Będą produkowane w nowej technologii pomijającej obróbkę cieplną, co znacznie zmniejszy energochłonność procesu, a w konsekwencji zwiększy marże zakładu.  Inwestycja potrwa do końca 2027 r. 

„OZE-sroze. Węgla nam trzeba”, czyli kabaret posła Matusiaka

Poseł Grzegorz Matusiak znów postanowił o sobie przypomnieć w niekonwencjonalny sposób. W mediach społecznościowych umieścił nieco kabaretowe nagranie, w którym przekonuje, że „OZE-sroze” i „węgla nam trzeba”. Chyba zapomniał o tym za czyich rządów najbardziej spadło wydobycie węgla i zbudowano najwięcej OZE w historii Polski.