Zakładowe komisjeSolidarności\" wspomagają Muzeum Izbę Pamięci KWKWujek\"

Muzeum przy "Wujku" istnieje od blisko dwóch lat. Choć dostaje wsparcie ze strony Zarządu Regionu, dyrekcji kopalni i miasta Katowice, to wciąż potrzebne są pieniądze na kolejne ekspozycje i bieżące utrzymanie budynku. - Chcemy przygotować następne plansze edukacyjne, np. o ofiarach gazu użytego podczas pacyfikacji. Niestety, problemem jest brak pieniędzy - mówi Krzysztof Pluszczyk, przewodniczący Społecznego Komitetu Pamięci Górników Poległych 16 grudnia 1981 r. w KWK "Wujek".

 

Z pomocą pośpieszyły organizacje Solidarności z kopalń "Mysłowice" i "Śląsk". Wczoraj na terenie muzeum odbyło się nadzwyczajne posiedzenie obu komisji - poinformował portal nettg.pl Wojciech Gumułka, rzecznik prasowy Śląsko-Dąbrowskiej "Solidarności". Górnicy zwiedzili muzealne ekspozycje, obejrzeli też film o uczestnikach pacyfikacji „Życiorysy z bliznami” (reż. Agnieszka Świdzińska).

 

- Mamy moralny obowiązek wspomagać muzeum. To, co zdarzyło się pod "Wujkiem" 29 lat temu, to niezwykle ważna część historii nie tylko Solidarności, ale też polskiego górnictwa - mówi Krzysztof Urban, szef "S" w kopalni "Mysłowice". On i jego koleżanki i koledzy z zakładowej komisji "Solidarności" kilka dni temu podjęli już uchwałę o przekazaniu na rzecz Społecznego Komitetu dotacji w wys. 1000 zł. z przeznaczeniem na działalność muzeum.

 

Taką samą uchwałę przyjęła "Solidarność" z kopalni "Śląsk". Decyzję jednogłośnie podjęto podczas posiedzenia komisji w muzeum. - Solidarność to nie tylko działania w obronie praw pracowniczych, ale także wzajemna pomoc w trudnych momentach. Organizowanie posiedzeń komisji zakładowych na terenie muzeum to świetny pomysł. Nie wszyscy nasi członkowie mieli okazję zwiedzić to wyjątkowe miejsce - mówi Piotr Bienek, szef "S" w "Śląsku".

 

Zadowolony z tej inicjatywy jest też szef Śląsko-Dąbrowskiej "Solidarności Piotr Duda". - Mam nadzieję, że ten spontaniczny pomysł kolegów z "Mysłowic" i "Śląska" zyska popularność. Zarząd regionu wspiera muzeum, ale dopóki nie uda się przekształcić tę instytucję w Śląskie Centrum "Solidarności", takie inicjatywy są cenne i warte nagłośnienia - mówi przewodniczący zarządu regionu.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

System elektroenergetyczny jest przygotowany na nadchodzące fale upałów

Obecnie nie występują ograniczenia w pracy elektrowni, a system elektroenergetyczny jest przygotowany na nadchodzące upały - poinformował PAP rzecznik prasowy Polskich Sieci Elektroenergetycznych Maciej Wapiński.

Mont Blanc zdobyty przez górników z kopalni Sobieski

Andrzej Witkowski, lider wyprawy i pracownik Zakładu Górniczego Sobieski w Jaworznie, wraz z Mateuszem Dolegą oraz Dawidem Siwkiem stanęli na najwyższym szczycie Alp.

W czwartek maksymalne ceny paliw: benzyna Pb95 - 5,96 zł za litr, diesel - 6,11 zł za litr

W czwartek litr benzyny 95 kosztuje nie więcej niż 5,96 zł, benzyny 98 - 6,67 zł, a diesel - 6,11 zł. Oznacza to, że wobec środy ceny maksymalne benzyny będą niższe, a cena ON się nie zmieni.

Trwa nabór wniosków w konkursie „Zielona Przestrzeń” organizowanym przez WFOŚiGW w Katowicach

Nawet 250 tys. zł dofinansowania na projekty związane z tworzeniem i zagospodarowaniem ogólnodostępnych terenów zieleni - trwa nabór wniosków w kolejnej edycji konkursu „Zielona przestrzeń”, organizowanym przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.