Kraj: Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji to jeden z filarów Mechanizmu Sprawiedliwej Transformacji

fot: Krystian Krawczyk

Muzeum Śląskie na Noc Muzeów zaprasza od 18.00 do 1.00 w nocy. Zwiedzanie będzie bezpłatne

fot: Krystian Krawczyk

Resort funduszy i polityki regionalnej poinformował, że w czwartek odbyło się pierwsze posiedzenie Rady ds. Sprawiedliwej Transformacji. Do zadań Rady należy m.in. monitoring wykorzystania środków m.in. z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Z tego Funduszu do pięciu województw ma trafić 3,85 mld euro.

MFiPR poinformował w czwartkowym komunikacie, że wiceszefowa tego resortu Małgorzata Jarosińska-Jedynak wzięła udział w pierwszym posiedzeniu Rady ds. Sprawiedliwej Transformacji.

Wyjaśniono, że Rada funkcjonuje jako podkomitet ds. transformacji regionów górniczych w ramach komitetu ds. Umowy Partnerstwa 2021-2027. Do zadań Rady należy między innymi monitorowanie programowania i wykorzystania środków wpierających proces sprawiedliwej transformacji z trzech filarów Mechanizmu Sprawiedliwej Transformacji (w tym FST - Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji) oraz wymiana wiedzy i dobrych praktyk w zakresie sprawiedliwej transformacji.

Jarosińska-Jedynak przypomniała podczas posiedzenia Rady, że wsparcie z unijnego FST pozwoli ograniczyć negatywne skutki transformacji energetycznej. Kluczem do sukcesu tego procesu będzie dobra współpraca wszystkich partnerów - rządu, samorządów, spółek energetycznych oraz partnerów społecznych i gospodarczych - zauważyła.

Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji to jeden z filarów Mechanizmu Sprawiedliwej Transformacji (MST). Instrument ten służy wdrożeniu unijnych celów związanych z europejskim ielonym Ładem i programem na rzecz osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r.

Przypomniano, że z FST do pięciu polskich województw: śląskiego, dolnośląskiego, wielkopolskiego, małopolskiego i łódzkiego trafi 3,85 mld euro.

W ramach Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji ogłoszono 39 naborów o łącznej wartości ponad 4,4 mld zł, z czego zakończonych zostało siedem o wartości 867 mln zł. Podpisano siedem umów o wartości 61,7 mln zł - poinformowała wiceszefowa MFiPR.

Resort przekazał ponadto, że podczas spotkania dyskutowano również o rozwiązaniach mogących poprawić wdrażanie Funduszu, również w obliczu konsultowanego obecnie projektu rozporządzenia UE ustawiającego platformę STEP (ang. Strategic Technologies for Europe Platform).

Ministerstwo dodało, że w spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele samorządów województw i lokalnych, do których adresowany jest FST oraz reprezentanci ministerstw, organizacji pozarządowych, związków zawodowych i związków pracodawców, a także przedstawiciele Komisji Europejskiej, Banku Światowego, Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju oraz inicjatywy JASPERS.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.