Żądają 106 mln zł, chodzi o blok węglowy

fot: Krystian Krawczyk

Jednorazowy dodatek węglowy ma wynieść 3000 złotych

fot: Krystian Krawczyk

W związku z upływem terminu zapłaty kary w wysokości 359 mln zł Grupa Azoty Puławy zażądała od Polimeksu Mostostal wypłaty 106 mln zł z tytułu gwarancji bankowych - poinformowały puławskie Azoty. 25 października br. Polimex Mostostal uznał wezwanie do zapłaty kary za bezzasadne.

Grupa Azoty Puławy poinformowała w poniedziałek, że podtrzymuje stanowisko z 18 października br. dotyczące kar umownych zgłoszonych wobec wykonawcy budowy nowego bloku węglowego spółki Polimex-Mostostal stojącej na czele konsorcjum, z tytułu opóźnienia w realizacji inwestycji.

“W związku z upływem wyznaczonego 7-dniowego terminu na zapłatę kary w wysokości 359 mln zł, Grupa Azoty Puławy skierowała 28 października br. pisemne żądanie wypłaty sum gwarancyjnych do Banku Gospodarstwa Krajowego oraz Banku Ochrony Środowiska na łączną kwotę blisko 106 mln zł“ - przekazała spółka w komunikacie. Dodała też, że złożyła oświadczenie o zrealizowaniu zabezpieczenia wykonania kontraktu w wysokości 10 mln zł, poprzez jego potrącenie z kary umownej.

Spółka podkreśliła, że nie zgadza się z odpowiedzią Polimeksu-Mostostal z 25 października, który uznał roszczenia o wypłacie kar za opóźnienia w realizacji inwestycji za bezzasadne.

Zarząd Polimeksu Mostostal poinformował w piątek, że przekazał Grupie Azoty Zakłady Azotowe Puławy odpowiedzi na wezwanie do zapłaty kar umownych z tytułu zwłoki, w której w całości odrzuca roszczenie jako w jej opinii bezzasadne.

Polimex Mostostal dodał też, że odrębnym pismem zwrócił się do Grupy Azoty Puławy z żądaniem udzielenia bankowej gwarancji zapłaty za roboty budowlane do kwoty ponad 189,1 mln zł brutto na rzecz konsorcjum, w skład którego wchodzą obok niego także Polimex Energetyka sp. z o.o. oraz SBB ENERGY S.A. Podkreślił, że gwarancja przysługuje mu na podstawie umowy.

Azoty zaznaczyły, że ukończenie inwestycji było przez Polimex wielokrotnie przekładane. Przypomniały, że pierwotny termin z kontraktu zawartego w 2019 roku przewidywał oddanie bloku w III kwartale 2022 r. Kolejne harmonogramy mówiły o czerwcu 2023 r., końcu września 2023 r., następnie o połowie grudnia 2023 r. W styczniu br. przesłany przez wykonawcę harmonogram wskazywał na przekazanie bloku do eksploatacji w październiku 2024 r. We wrześniu 2024 r. termin został ponownie przesunięty - tym razem na kwiecień 2025 r.

Grupa Azoty Puławy zapowiedziała też, że przeanalizuje zasadność żądania Polimeksu-Mostostal dotyczącego udzielenia gwarancji zapłaty za roboty budowlane objęte kontraktem w ramach ewentualnego roszczenia wykonawcy inwestycji z tytułu wynagrodzenia objętego kontraktem.

Spółka podkreśliła ponownie, że jej intencją jest kontynuacja współpracy z Polimeksem-Mostostal by ukończyć inwestycję.

Puławskie Azoty informowały, że pierwotny kontrakt na budowę bloku energetycznego opiewał na 1,16 mld zł netto, a całkowity budżet projektu wynosił 1,2 mld zł netto. Wykonawca inwestycji wystąpił dwukrotnie z roszczeniami w zakresie zwiększenia wynagrodzenia.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Rewolucja w CKZiU w Jaworznie. Szkoła przeszkoli z AI i robotyki

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jaworznie będzie miało nową siedzibę.  W ramach inwestycji o wartości około 22 mln zł powstanie m.in. dziewiętnaście specjalistycznych pracowni nauki zawodu. W poniedziałek, 8 czerwca 2026 r., o szczegółach przedsięwzięcia informowali marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa oraz prezydent Jaworzna Paweł Silbert.

Dk81

Rusza przebudowa dwóch skrzyżowań na DK81

Katowicki oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad rozpoczyna przebudowę dwóch skrzyżowań na drodze krajowej nr 81 – w Mikołowie i Warszowicach.

Wkrótce festiwal Kierunek GZM. Weź udział w mikrowyprawach po Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii

Przejście przez Wrota Piekieł, kajakowa wyprawa o zachodzie słońca, przejażdżka kultowym „ogórkiem”, zwiedzanie podziemnych schronów i średniowiecznych zamków czy retro potańcówka – to tylko część atrakcji, które przygotowano dla uczestników kolejnej edycji festiwalu Kierunek GZM, który odbędzie się w dniach 26-28 czerwca 2026 r.

Katowice park kieszonkowy fot KAW

W Katowicach powstaną kolejne parki kieszonkowe

Cztery nowe parki kieszonkowe powstaną w tym roku w Katowicach. Zakład Zieleni Miejskiej otworzył oferty na realizacje miejsc odpoczynku i rekreacji przy ulicach Przelotowej, Dębowej, Oswobodzenia oraz Podhalańskiej – informują w Urzędzie Miasta Katowice.