Zabytkowe kopalnie trzeba chronić

Konf zabytki wieliczka 03 r stachurski

fot: R.Stachurski

Uczestnicy konferencji, która odbyła się w wielickiej kopalni, rozmawiali m.in. o naturalnych zagrożeniach dla podziemnych obiektów górniczych i sposobach ich likwidacji

fot: R.Stachurski

Od czwartku do soboty (4-6 listopada br.) w podziemiach wielickiej kopalni odbywała się konferencja pt. "Problemy ratowania Kultury Materialnej Zabytkowych Kopalń Państw Unii Europejskiej". Obradom patronowała "Trybuna Górnicza" i jej portal nettg.pl.

 

W czasie konferencji, która odbywała się w komorze "Drozdowice IV", przedstawiciele podziemnych zabytków z całej Europy oraz naukowcy zastanawiali się m. in. nad finansowymi i prawnymi aspektami ochrony dziedzictwa kulturowego obiektów górniczych., zabezpieczeniami przed zagrożeniami naturalnymi oraz aktualnym stanem udostępnienia zabytkowych kopalń europejskich.

 

Konferencja została zorganizowana z myślą o przedstawicielach kopalń z listy UNESCO oraz innych zabytkowych obiektach górniczych z państw Unii Europejskiej. Do Wieliczki zawitali goście z Niemiec, Wielkiej Brytanii, Belgii, Hiszpanii, Szwecji, Słowacji, Rumunii. Nie zabrakło także reprezentantów polskich kopalń - Kopalni Węgla Nowa Ruda, Zabytkowej Kopalni Węgla "Guido" w Zabrzu, Kopalni Soli w Bochni oraz polskich uczelni - Akademii Górniczo-Hutniczej, Uniwersytetu Jagielońskiego. Obecni byli także przedstawiciele Wyższego Urzędu Górniczego oraz resortu gospodarki. Waldemar Pawlak, wicepremier i minister gospodarki, który objął honorowy patronat nad konferencją niestety nie mógł przyjechać. Przysłał za to do Kajetana d'Obryna, prezesa wielickiej kopalni, list, w którym przywitał uczestników obrad oraz docenił inicjatywę podjęcia szerokiej dyskusji o potrzebie ochrony zabytkowych obiektów kultury górniczej.

 

Uczestnicy konferencji rozmawiali o naturalnych zagrożeniach dla podziemnych obiektów górniczych i sposobach ich likwidacji. Kolejne sesje panelowe poświecono również finansowym i prawnym aspektom ochrony podziemnych obiektów górniczych. Poza obradami goście zwiedzili trasę turystyczną, szlak poza trasą czyli "Tajemnice wielickiej kopalni" oraz Podziemny Ośrodek Rehabilitacyjno-Leczniczy.

 

Pomysłodawca konferencji czyli Kajetan d'Obryn zauważył, że w UE nie ma programy dedykowanego kopalniom zabytkowym. Zwrócił także uwagę, że obiekty te są różnie zarządzane oraz, że różnie przedstawia się ich struktura właścicielska co utrudnia zdobywanie unijnych środków. Dlatego trzeba rozpocząć pracę nad uruchomieniem takich inicjatyw.

 

Celem konferencji było wywołanie dyskursu na poziomie europejskim o wspólnej potrzebie ochrony zabytkowych obiektów kultury górniczej oraz próba wypracowania wspólnych, dobrych praktyk w zakresie ochrony dziedzictwa kulturowego podziemnych obiektów oraz mechanizmów, które ułatwią tę ochronę na szczeblu unijnym. Uczestnicy konferencji swoje spostrzeżenia ujęli w deklaracji końcowej, w której m. in. napisali: " Zgłaszamy potrzebę stworzenia na szczeblu Unii Europejskiej programu na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego w zabytkowych obiektach górniczych. Istnieje potrzeba ochrony tych pomników tożsamości kultury europejskiej, będących świadkami rozwoju cywilizacyjnego naszego kontynentu, dokumentujących pierwsze techniki wydobycia surowców, bez których obecny kształt Europy nie byłby możliwy, obrazujących i wyjaśniających procesy geologiczne, którym podlegał świat, prezentujących bogactwo przyrody i kultury."

 

W galerii: Obrady w ramach konferencji pt. "Problemy Ratowania Dziedzictwa Kultury Materialnej Zabytkowych Kopalń Państw Unii Europejskiej", Wieliczka 4-6 listopada 2010 r. (zdjęcia: R.Stachurski)

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów. 

Wiemy, ile w piątek zapłacisz za benzynę. Będzie taniej

W piątek litr benzyny 95 ma kosztować nie więcej niż 5,95 zł, benzyny 98 - 6,65 zł, a diesla - 6,12 zł - wynika z czwartkowego obwieszczenia Ministra Energii. Oznacza to, że ceny maksymalne obu rodzajów benzyny będą niższe niż w czwartek, a cena diesla będzie wyższa.