Zabytkowa kopalnia „Michał” w Ostrawie uwieczniona na złotej monecie
Czeski Bank Narodowy wybił złotą monetę, której awers zdobi maszyna wyciągowa, zaś na rewersie widnieje wieża wyciągowa zabytkowej kopalni „Michal” w Ostrawie – dowiedział się portal nettg.pl w dziale komunikacji spółki OKD.
Jej wartość nominalna to 2500 koron, średnica 22 mm, a masa 7,78 g (1/4 uncji). Moneta zamyka serię upamiętniającą najcenniejsze zabytki industrialne w Czechach. W sumie wybito dziesięć pamiątkowych monet.
Miroslav Singer, prezes Czeskiego Banku Narodowego przybył z tej okazji do Ostrawy, gdzie gościł w siedzibie spółki OKD. Wziął tam udział w uroczystym „chrzcie” monety. Zaraz potem zjechał do podziemi kopalni „Darkov” w Karwinie w towarzystwie prezesa zarządu-dyrektora generalnego spółki Klausa-Dietera Becka oraz dyrektora technicznego Jana Matuli i członków kadry kierowniczej zakładu.
Wizytowano ścianę prowadzoną przy ekstremalnym podłużnym nachyleniu ponad 25 stopni. Różnica wysokości pomiędzy początkiem i końcem 130- metrowego wyrobiska przekracza aż 50 metrów. Transport załogi jest realizowany za pomocą dwóch „górskich” kolejek linowych zainstalowanych w wyrobiskach pochylonych. W podobnych warunkach nie pracuje się nigdzie indzie indziej na świecie.
- Zaskoczyło mnie przede wszystkim to, że nawet dziś, po wdrożeniu najnowocześniejszej techniki górniczej, warunki pracy w kopalni są takie trudne. Górnikom należy się mój najwyższy szacunek – podsumował swe wrażenia Singer.