Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

30.97 PLN (-2.61%)

KGHM Polska Miedź S.A.

288.20 PLN (-1.97%)

ORLEN S.A.

130.50 PLN (+1.24%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

9.33 PLN (-1.67%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.16 PLN (-2.68%)

Enea S.A.

21.00 PLN (-0.28%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

24.30 PLN (+0.62%)

Złoto

5 097.54 USD (-0.02%)

Srebro

84.45 USD (+0.06%)

Ropa naftowa

101.75 USD (+5.03%)

Gaz ziemny

3.23 USD (-0.25%)

Miedź

5.83 USD (-0.04%)

Węgiel kamienny

128.60 USD (-0.23%)

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

30.97 PLN (-2.61%)

KGHM Polska Miedź S.A.

288.20 PLN (-1.97%)

ORLEN S.A.

130.50 PLN (+1.24%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

9.33 PLN (-1.67%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.16 PLN (-2.68%)

Enea S.A.

21.00 PLN (-0.28%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

24.30 PLN (+0.62%)

Złoto

5 097.54 USD (-0.02%)

Srebro

84.45 USD (+0.06%)

Ropa naftowa

101.75 USD (+5.03%)

Gaz ziemny

3.23 USD (-0.25%)

Miedź

5.83 USD (-0.04%)

Węgiel kamienny

128.60 USD (-0.23%)

Zabrze: wyjątkowa Barbórka Muzeum Górnictwa Węglowego

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Poświęcony w piątkowe popołudnie sztandar zabrzańskiego muzeum mogli podziwiać wszyscy goście przybyli na wieczorną biesiadę

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

+14 Zobacz galerię

Galeria
(17 zdjęć)

Tegoroczny sezon barbórkowy rozpoczął się od obchodów górniczego święta zorganizowanych w piątek, 9 listopada przez Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. Obchodów wyjątkowo hucznych, bo połączonych z uczczeniem wpisania Barbórki na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Piątkowe świętowanie rozpoczęło się wczesnym popołudniem. Podczas mszy św. odprawionej w podziemnej kaplicy kopalni zabytkowej Guido poświecono sztandar zabrzańskiego muzeum, który z dumą niesiony przez poczet sztandarowy podziwiali wieczorem wszyscy przybyli na biesiadę w hali sportowej przy pobliskiej Sztolni Królowa Luiza.

Pośród gości znaleźli się m.in. wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski, prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik, samorządowcy, szefowie spółek węglowych, reprezentanci związków zawodowych i środowisk naukowych.

Podczas oficjalnej części uroczystości na scenę zaproszono przedstawicieli wszystkich depozytariuszy zaangażowanych w proces, którego zwieńczeniem było wpisanie Barbórki na listę UNESCO. Otrzymali oni kopie wpisu, a za ich zaangażowanie dziękowali prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik oraz dyrektor Muzeum Górnictwa Węglowego Bartłomiej Szewczyk. Jednym z wyróżnionych był sekretarz stanu w Ministerstwie Energii Grzegorz Tobiszowski. 

W galerii: Barbórka Muzeum Górnictwa Węglowego. Zabrze, 9 listopada 2018 r. (zdjęcia: Bartłomiej Szopa – netTG.pl).

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Tereny dawnej kopalni Miechowice czeka potężna transformacja. Co tam powstanie?

"Silesia Bytom Park" to nowy rozdział w historii dawnej kopalni Miechowice. Na 26 poprzemysłowych hektarach pojawi się nowoczesne centrum aktywności gospodarczej. Tereny od SRK kupiło Towarzystwo Finansowe Silesia.

Fitch podwyższa prognozę wzrostu PKB Polski w '26 do 3,6 proc.

Agencja Fitch podwyższyła prognozę dynamiki PKB Polski w 2026 r. do 3,6 proc. z 3,2 proc., a w bieżącym roku prognozuje jeszcze jedną, ostatnią obniżkę stóp przez RPP o 25 pb. - podano w kwartalnym raporcie agencji.

Nie takie hałdy straszne, jak je malują

Wokół hałd narosło wiele opowieści o tym, jak potrafią uprzykrzyć życie, jak bardzo trują i niszczą wszystko, co na nich rośnie. Nie zawsze jednak tak się dzieje.

Konflikt na Bliskim Wschodzie pokazał, że Europa nie ma autonomii energetycznej

Eskalacja konfliktu na Bliskim Wschodzie ponownie uwidoczniła brak pełnego bezpieczeństwa energetycznego Europy - ocenili w opublikowanym w czwartek komentarzu analitycy Allianz Trade. W ich opinii, choć zależność Europy od rosyjskiego gazu uległa poprawie, jest to jednak zastąpienie jednej zależności inną.